Komunální volby na Slovensku nelze uspořádat

- Komunální volby, které se na Slovensku mají konat za měsíc, tedy ve stejném termínu jako v České republice, nelze uskutečnit. Zákon, podle něhož by měly proběhnout, totiž odporuje ústavě. Odstupující premiér Mečiar, jehož vládní koalice v červenci novelu zákona schválila, dává od problému ruce pryč. Prohlásil, že řešení situace je na novém parlamentu.

Slovenský Ústavní soud došel k závěru, že zákon, podle něhož mají volby proběhnout, je protiústavní. Novela tohoto zákona, kterou v červenci schválil Mečiarův kabinet, je podle rozhodnutí Ústavního soudu SR v rozporu s ústavou hned několika svými částmi. Ve volbách nelze například uplatnit etnický princip - novela říká, že zastoupení menšiny v místním zastupitelství musí bez ohledu na výsledek voleb odpovídat zastoupení menšiny podle posledního sčítání lidu v roce 1992. Soud také konstatoval, že nelze od kandidujícího politika vyžadovat potvrzení o minimálně ročním trvalém pobytu v místě, kde kandiduje.
Bývalá opozice, která vyhrála parlamentní volby a chystá se převzít moc, nyní tvrdí, že volby nelze uspořádat. Mezitím ovšem v pondělí 19. října oficiálně začala předvolební kampaň. Prakticky však nezačala, protože kandidující strany předpokládají, že nový parlament termín voleb minimálně posune.
Verdikt Ústavního soudu označují bývalé vládní strany za politické rozhodnutí, které má v očích veřejnosti zpochybnit kompetentnost bývalé koalice. Podle tisku je však novela zákona o komunálních volbách jednou z mnoha pastí, které nastražil Mečiarův kabinet. Podle bratislavského listu Pravda vyslovil premiér Vladimír Mečiar lítost nad složitou rolí ústřední volební komise, místo aby navrhl řešení kompúlikované situace kolem novely. Komentátor listu uvedl, že si premiér svým výrokem, že řešení situace je na novém parlamentu, protože vláda je tu od toho, aby zákony dodržovala a ne měnila, opět zahrál na mrtvého brouka. Mečiar navíc podle ČTK ani nenaznačil, zda jeho odstupující kabinet nepožádá parlament ve zkráceném legislativním termínu o změnu neústavních paragrafů.
"Na základě expertíz i podle názoru předsedy sněmovny Ivana Gašparoviče je nejreálnějším východiskem ze situace odklad voleb. Zcela jistě však nelze vyloučit případný pokřik Mečiarovy propagandy o nedemokratickém postupu nové vládní koalice. Snad i proto je potřeba ukázat na viníka prstem," dodává bratislavská Pravda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video