Slovensko žije komunálními volbami, řeší se i kupčení s hlasy. Ilustrační snímek

Slovensko žije komunálními volbami, řeší se i kupčení s hlasy. Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Slovensko volilo primátory a starosty. Policie šetří kupčení s hlasy

  • 2
Obyvatelé Slovenska v sobotu volili primátory, starosty a poslance místních zastupitelstev. Z řady měst byl hlášen značný zájem lidí o účast na hlasování. Policie však také prověřuje podezření z kupování hlasů. Na košickém sídlišti Luník IX kvůli tomu muselo být hlasování na půl hodiny přerušeno.

Volební místnosti ve většině z více než 2 900 měst a obcí se uzavřely ve 20:00. Výsledky bude průběžně už od sobotního večera zveřejňovat slovenský statistický úřad, konečné výsledky by v neděli měla potvrdit ústřední volební komise.

Optimistické informace ohledně zájmu lidí o účast na hlasování, které byly během dne hlášeny z vícero měst, se nakonec podle vyjádření místních volebních komisí možná nenaplní. Svůj hlas mohlo odevzdat zhruba 4,4 milionu oprávněných voličů včetně cizinců s trvalým pobytem na Slovensku. V předchozích obecních volbách volební účast dosáhla bezmála 50 procent.

Ani nynější komunální volby se neobešly bez podezření z kupování hlasů. „Policie byla úspěšná v jednom případě kupování hlasů v okresu Zvolen. Obviníme konkrétní pachatele,“ řekl podle veřejnoprávního rozhlasu policejní viceprezident Ľubomír Ábel. Podněty na volební korupci kriminalisté prověřovali i před volbami.

Komunální volby zaujaly také obyvatele košického sídliště Luník IX, kde žije mnoho Romů a kde volební účast na jiných volbách bývá obvykle nízká. Hlasování v tamní volební místnosti bylo během dne na zhruba půl hodiny přerušeno, o tuto dobu budou volby na Luníku IX prodlouženy.

Kroužkování podle vzoru

Hlasování bylo přerušeno poté, co jedna z voliček kroužkovala kandidáty podle údajů z archu, který si přinesla. Portál Sme.sk napsal, že přivolaní policisté ženu vyslechli, podle neoficiálních informací jí arch s údaji o vybraných kandidátech předal otec jednoho z uchazečů na post starosty.

Největší pozornost tradičně poutá souboj kandidátů v největších městech. V Bratislavě bude obhajovat post primátora Milan Ftáčnik (nezávislý), kterého podporuje Směr-SD. Blok stran stran pravého středu se postavil za herce, organizátora protikomunistických demonstrací v roce 1989 a bývalého politika Milana Kňažka, který neuspěl v letošních prezidentských volbách. Na rozdíl od Česka slovenští voliči vybírají šéfy radnic přímo.

Opozice se vymezuje vůči Ficovi

Také v Košicích, druhém největším slovenském městě, se pravicové strany spojily proti současnému primátorovi Richardu Rašimu, který je poslancem parlamentu za Směr-SD. Pravice před volbami podpořila Rašiho vyzyvatele Rudolfa Bauera.

Rozdělení kandidátů mezi pravici a levici ale neplatí ve všech z více než 2 900 měst a obcí, kde se volby konají. Výjimkou totiž nejsou místní koalice Směru-SD s některou z pravicových stran. Například v Trenčíně současného primátora Richarda Rybníčka (nezávislý) před volbami zase podpořili nejen sociální demokraté, ale i strany pravého středu.

Parlamentní opozice se před komunálními volbami vymezila vůči Ficově straně. Využila k tomu nedávnou demisi ministryně zdravotnictví Zuzany Zvolenské kvůli předraženému nákupu techniky jednou z nemocnic. Opoziční strany také nechaly svolat mimořádnou schůzi sněmovny, na které upozorňovaly na údajné přešlapy Ficovy vlády. Jejich pokus o odvolání premiéra z funkce sněmovna hlasy poslanců Směru-SD podle očekávání zamítla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue