Komu věřit?

V souvislosti s dopisem německé vlády ohledně Temelína jsem si znovu uvědomil, jak málo důvěryhodná je česká vláda, potažmo většina naší politické scény. Nafoukaná a zlobná reakce našich politiků na německé (a rakouské) výtky mne utvrzuje v tom, že českým politikům nemohu plně důvěřovat.

K tomuto stanovisku mne nevede jen oprávněný pocit, že naše politická kultura je jen ubohým odvarem standardu zemí Evropské unie, ale především "selský rozum". Mám více důvěřovat někomu, kdo prakticky celý svůj život prožil v absurdní reálně socialistické společnosti, podílel se na činnosti jejích institucí a neměl žádné zkušenosti s demokratickou, svobodnou a otevřenou společností?

Nebo mám více naslouchat tomu, kdo žil a žije v zemi, která je už padesát let svobodná, kde platí zákony pro všechny stejně a kde se o věcech mluví otevřeně?

Mám pocit, že z tohoto srovnání vychází nesrovnatelně lépe vlády Německa, Rakouska a ostatních zemí EU. Nemohu se také zbavit dojmu, že je nám ze strany EU stále častěji připomínáno, jak málo kvalitní politickou reprezentaci máme.

Stačí jen připomenout rostoucí frekvenci slovních přestřelek mezi představiteli EU a našimi vrcholnými politiky, především z řad ČSSD a ODS. Obávám se, že nejde jen o nevinné škádlení. Představitelé EU možná už poznávají, kdo a jak v Čechách vládne a toto poznání je rozhodně nenaplňuje radostí.

Vyjmenovat všechny případy zatajování skutečností, vyhýbání se odpovědnosti či přímo korupce a lží, kterých se naši politici dopustili od listopadu 89 by vydalo na tlustou knihu. Ale i pokud zůstaneme u případu Temelína najde se dost námětů k přemýšlení.

Je skutečně za snahou zastavit Temelín pouze tlak německé energetické lobby a snaha vydělat na úkor České republiky? Nebo je to spíše oprávněná obava z neupřímnosti našich vrcholných představitelů, co vede Rakušany a Němce k protestům? Věřím více tomu, kdo působí důvěryhodněji. A to je německá vláda, protože její styl a metody jsou (nejen v případě Temelína) otevřenější a mnohem více mi připomínají to, co si pod slovem "demokracie" představuji.
 
Martin Náprstek, Praha
[mailto:marin@tesmail.cz]

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video