Ivana Königsmarková u Obvodního soudu pro Prahu 3 (21. září 2011)

Ivana Königsmarková u Obvodního soudu pro Prahu 3 (21. září 2011) | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

Odsouzená porodní asistentka žene svůj případ k Nejvyššímu soudu

  • 186
Porodní asistentka Ivana Königsmarková se brání proti dvouleté podmínce u Nejvyššího soudu. Prostřednictvím svých právních zástupců podala dovolání proti uloženému trestu za komplikovaný domácí porod. Dítě, které při něm přišlo na svět, po 20 měsících zemřelo.

"Chceme zvrátit situaci a v konečném důsledku dosáhnout zproštění viny v plném rozsahu. Jsme přesvědčeni, že paní Königsmarková žádný trestný čin nespáchala," řekla iDNES.cz její právní zástupkyně Adéla Hořejší.

Dovolání podali právníci v úterý. "Soud jej obržel a už je založeno ve spise," potvrdil Radek Mařík z Obvodního soudu pro Prahu 3. Právě přes něj musí být dokument určený Nejvyššímu soudu ČR podán.

Hořejší v dovolání poukazuje na doporučený postup Světové zdravotnické organizace (WHO) pro vedení porodu. "Odráží poslední poznatky vědy, ty paní Königsmarková beze zbytku dodržela," míní advokátka porodní asistentky.

Podle obhájců Königsmarková nepochybila, když rodičce po odtoku plodové vody nezajistila hospitalizaci a péči lékařů. "Doporučený postup stanoví, že do porodu by se nemělo zasahovat po dobu 48 hodin, jen je nutné sledovat, zda nedochází k infekci, klesání ozev plodu a podobně. Porod abnormality nevykazoval a k porození dítěte došlo do 43 hodin od odtoku plodové vody," popsala další část dovolání Hořejší.

V odůvodnění rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 3, který trest loni v září Ivaně Königsmarkové uložil, se píše, že doporučení WHO stanoví minimum v poskytování péče o rodičky a navíc se týkají průběhu normálního, nikoliv rizikového porodu.

U Nejvyššího soudu Königsmarková žádá také odklad trestu bez konkrétního časového určení.

Nejvyšší soud může dovolání odmítnout, nebo napadené části rozsudku přezkoumat. V druhém případě může zrušit předchozí soudní rozhodnutí a nařídit konkrétní doplnění dokazování. Při rozhodování Nejvyšší soud nesvazují žádné lhůty.

Soud poslal za chyby při vedení domácího porodu 58letou ženu na dva roky vězení s podmíněným pětiletým odkladem. Dostala i pětiletý zákaz činnosti a zdravotní pojišťovně musí za výlohy léčení dítěte zaplatit 2,7 milionu korun. Novorozenec přišel na svět přidušený, zpět do života jej vrátili přivolaní záchranáři, chlapec ale po 20 měsících zemřel. Trest v listopadu potvrdil v odvolacím řízení Městský soud v Praze.


Video