Chudoba vešel do povědomí veřejnosti hlavně při stávkách lékárníků během loňské zimy

Chudoba vešel do povědomí veřejnosti hlavně při stávkách lékárníků během loňské zimy | foto: ČTK

Komoru lékárníků vyšetřuje antimonopolní úřad

  • 4
Antimonopolní úřad zahájil s Českou lékárnickou komorou správní řízení kvůli podezření z omezení hospodářské soutěže. O víkendu se také nečekaně vyměnilo její nejvyšší vedení. Dlouholetého šéfa Lubomíra Chudobu nahradil v prezidentské funkci Stanislav Havlíček.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže chce po lékárnické profesní komoře vysvětlení, proč se jí nelíbí praxe některých lékáren, které zákazníkům vracejí za každý předložený recept pětikorunu.

Jde hlavně o řetězec lékáren Dr. Max ve vlastnictví investiční skupiny Penta, jenž tak láká lidi k opětovnému nákupu.

Lékárnická komora se dříve vyjádřila, že takové způsoby považuje za neetické a znevažující profesi lékárníka. K tomu svým členům pohrozila, že by vracení pětikoruny mohlo být považováno za disciplinární delikt. Ten může vyústit až ve vyloučení z komory.

To by pro jednotlivce mělo fatální důsledky, protože k výkonu lékárnického povolání je nutné členství v komoře.

Je to marketingový nástroj
Antimonopolní úřad etické vysvětlení viditelně příliš nezajímá a spíše se pídí po tom, zda stanovisko ČLK nebrání konkurenci na trhu.

"Dokumentaci si vyžádáme v nejbližší době. Nelze předjímat, jak dlouho bude řízení probíhat," říká mluvčí úřadu Kristián Chalupa.

Stanovisko lékáren sloučených pod značku Dr. Max byl již úřadu vysvětlovat šéf řetězce Pavel Vajskebr. "Je to marketingový nástroj, který se nám osvědčil," říká o vrácení pětikorun Vajskebr.

Oslovení lékárníci, kteří nepracují pro Dr. Maxe, uvádějí, že určitou formu lákání zákazníků používají téměř všichni. Často jde o různé slevové karty nebo poukázky.

"Rozhodně nechceme bránit volné soutěži. Jeví se nám ale krajně nevhodné, aby k lákání klientů byl používán lékárník," říká nový prezident ČLK Havlíček. Zatím se zdá, že tak drží linii nastoupenou jeho předchůdcem Lubomírem Chudobou.

Konec Chudoby mnohé překvapil
"Delegáti sjezdu vyslovili odstupujícímu prezidentovi poděkování za jeho práci a přínos pro lékárnickou profesi," stojí v tiskové zprávě, kterou ČLK vydala po víkendovém "padnutí" Chudoby.

Taková selanka ale na sjezdu nevládla, což vyplývá také z uzavřených internetových diskusí lékárníků, které má MF DNES k dispozici.

Chudoba musel oficiálně skončit kvůli tomu, že byl ve funkci dvě po sobě jdoucí volební období. Z toho prvního si ale odsloužil jen jeden rok z běžných čtyř (nahradil svého předchůdce, jenž odešel ze zdravotních důvodů), a představenstvo tedy chtělo na sjezdu zrušit podmínku "dvakrát a dost", aby mohl pokračovat.

Podporu si k tomu předjednalo na nedávné poradě předsedů okresních sdružení lékárníků. Zřejmě ale nedostatečně.

Chudobova "poprava"
Přišlo totiž překvapení, když delegáti na sjezdu nedovolili těsnou většinou stanovy změnit a Chudoba, který už má díky pětiletému působení v čele komory otevřené mnohé dveře, nemohl být zvolen.

"Horší popravu jsem v životě neviděla, jsme stále ve válce a sami jsme se poslali ke dnu, v sobotu lékárníci dost prohráli,“ tak se vyjadřovali na internetu někteří příznivci bývalého prezidenta.

Ten mluví podstatně zdrženlivěji. "Nic v tom nehledejte. Stanovy se nezměnily, tak jsme se podle toho zachovali," uvedl Chudoba. Podle svého vyjádření bude teď chvíli odpočívat a zaučovat svého nástupce.

Důvod jeho neúspěchu? Možná nedostatečná komunikace s delegáty, které na zamýšlenou změnu pravidel volebního období dopředu nikdo nepřipravil, možná Chudoba jen neměl tak vekou podporu, jak se domníval.

"Zvolení pro mě bylo překvapením," říká nový prezident Havlíček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video