Komorous: Romy decimuje heroin

  • 8
Ostrava - Populaci ostravských Romů podle slov ředitele Národní protidrogové centrály Jiřího Komorouse decimuje heroin. V posledních pěti letech problém drog mezi Romy zaznamenal obrovský nárůst. Na Ostravsku byl vývoj bleskový. "Myslím si, že na to nestačil zareagovat vůbec nikdo včetně nerepresívních a sociálních organizací," řekl Komorus.

Šéf ostravského speciálního policejního týmu Toxi Petr Lulek se domnívá, že zkušenosti s drogami má ve městě minimálně polovina Romů. "Nejrozšířenější drogou je zde opravdu heroin. Odpovídá nátuře této menšiny. Otupuje totiž člověka a prohlubuje jeho nálady," řekl policista. Podle něj ale počet uživatelů drog plynule roste. "Stejně tak i množství lidí, kteří na závislosti druhých chtějí vydělat."

Miroslav Ferenčík, který pracuje s drogově závislými Romy situaci v Ostravě nevidí tak dramaticky. "Řada našich narkomanů v poslední době emigrovala nebo skončili ve vězení. Myslím si, že přibližně deset procent ostravských Romů je na drogách. V našich statistikách ale nefigurují závislé děti, kterých je v Ostravě také hodně," řekl. Podle něj je nyní ve městě i méně romských dealerů. "Heroin se dnes shání především u Vietnamců a Jugoslávců," řekl.

Ostravští Romové se dělí na dvě skupiny. Olaši jsou kočovný národ, který se při putování živil především drobnými řemesly nebo uměním. Druhou skupinou jsou Rumungři. Ti do Evropy podle některých zdrojů přišli až z Indie. Jejich migrace nebyla tak silná. Na místech, kde se zastavili se také většinou usadili a
pomáhali zemědělcům. Mezi olašskými Romy je podle policie dostatek peněz, takže z nich se stali převážně uživatelé drog. Narkotika jim pak prodávají Rumungři, kteří mají blízko k jugoslávským a albánským komunitám.

V posledních letech romskou drogovou scénu postihlo několik policejních zásahů. "V současné době se připravuje další proces s pěti dealery heroinu, kteří drogy prodávali především Romům," řekl Lulek. Loni v listopadu poslal Krajský soud v Ostravě za prodej nezjištěného množství drog do vězení třiašedesátiletou
Karolínu Adiovou a jejího vnuka Marka Baloga. Podle soudu má žena ve vězení s ostrahou strávit 10,5 roku a dvaadvacetiletý Balog o šest měsíců déle. Dvojce prodávala heroin mladým olašským Romům. Jeden z nich, dvaadvacetiletý muž, po aplikaci látky v květnu 1999 zemřel.

Ostravská policie se protidrogovou problematikou blíže zabývá posledních šest let. Od loňského roku pracuje ve speciálním týmu Toxi 15 policistů. "Doufám, že jednou vznikne specializovaná jednotka s celorepublikovou působností, která bude mít na boj s drogovou problematikou dostatek lidí a prostředků. Nevěřím sice už tomu, že se nám podaří boj vyhrát. Jsem ale přesvědčen, že můžeme drogy udržet na určité hranici," řekl Lulek.


Video