Jiří Komorous odpovídá čtenářům iDNES

Jiří Komorous odpovídá čtenářům iDNES | foto: David Votruba, iDNES.cz

Komorous: Hříchy mládí jsem už dávno odpracoval

  • 286
Šéf protidrogové centrály Jiří Komorous v on-line rozhovoru iDNES.cz přiznal, že usiloval o vstup do StB. Tuto chybu z mládí podle svého názoru už odčinil. "Moje životní cesta je i cesta omylů a poznání jako u každého jiného člověka a jako každý jiný mám právo na vývoj a změnu," uvedl.

ODPOVĚDI JIŘÍHO KOMOROUSE ČTĚTE ZDE

Na "komunistickou minulost" se Komorouse ptala většina čtenářů. Někteří žádali i jeho odchod z postu šéfa Národní protidrogové centrály. To ale odmítl.

"O mé minulosti byli od počátku 90. let informováni nejen moji podřízení, ale i příslušné složky státu. Byl jsem negativně lustrován, nikdy jsem nepotřeboval žádnou výjimku, absolvoval jsem dvě prověrky na stupeň tajné a domnívám se, že jsem nejprověřenější policista v ČR," odpověděl jednomu ze čtenářů.

Velká část otázek se týkala i jeho členství v "řádu" Ordo Lumen Templi zpěváka Daniela Landy. "Je to můj kamarád," tvrdí Komorous s tím, že nejde o politický řád a členství ho neovlivňuje v tom, aby dobře vykonával svou práci.

I v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz setrval na svém odmítavém názoru na legalizaci takzvaných "měkkých" drog, zejména mariuhany.

Několikrát zopakoval, že je jeho boj proti drogám tvrdý a je mu často vyhrožováno smrtí. "Jednou jsem byl nucen se stěhovat a pokaždé, jako v tomto roce například čtyřikrát, přišly informace o mém zavraždění, tak jsou přijímána adekvátní opatření," uvedl.

"Domnívám se, že jsem si hříchy a omyly svého mládí již dávno odpracoval," odpověděl Jiří Komorous na otázku, zda ho snaha o spolupráci s StB nediskredituje.

Sedmnáct let boje proti drogám
Sedmačtyřicetiletý Jiří Komorous bojuje proti drogám už sedmnáct let. Jako policista nejdříve působil v pražském protinarkotickém oddělení, později jako zástupce ředitele ve federální brigádě. Šéfem Národní protidrogové centrály (NPC) se stal v roce 1994, tedy rok po jejím vzniku.

Veřejnosti je znám především jako odpůrce legalizace lehkých drog. "Nemůžeme k alkoholu a nikotinu přidávat ještě další závažný problém tím, že bychom zlegalizovali lehké drogy," tvrdí.

Nehoníme kuřáky marihuany
Zdůraznil ale, že jeho lidé z NPC nikdy nehonili žádné kuřáky marihuany, ale jen velké výrobce a distributorské gangy. Podle něj je však potřeba hlavně "vyváženost represe a prevence".

"Uvědomujeme si, že prevence je velmi důležitá. Nikdy nebyly drogy tak masově rozšířeny a nebyly schopny zasáhnout celou generaci," podotkl s tím, že se lehké drogy čím dál častěji dostávají i k jedenáctiletým dětem, u kterých dnes platí, že kdo nezkusil jointa, není "in".

"Mimo zákon je marihuana postavena ne policií, ale primárně mezinárodními smlouvami a dále zákony České republiky, které jsou výsledkem 17letého demokratického režimu," tvrdí Jiří Komorous.

Svou minulost jsem nikdy netajil
Jiří Komorous vystudoval pražskou právnickou fakultu a k policii nastoupil v roce 1984. Nejdříve sloužil na vyšetřovačce v devátém pražském obvodu, později na městské správě Veřejné bezpečnosti v Praze. A právě zde přišel sporný moment jeho minulosti.

V roce 1987 se přihlásil na důstojnický kurz pro operativní pracovníky u bývalé komunistické rozvědky. A součástí přijímacího řízení byl i dopis, ve kterém bylo nutné popsat vztah ke komunistickému režimu a dokázat politickou spolehlivost. - více zde

"Samozřejmě, že toho teď lituji, ale nikdy jsem to netajil. Je to ale potřeba chápat v kontextu doby. V dopise jsem jen vyplňoval předem dané požadavky, které se tehdy vyžadovaly," hájí se nyní Komorous.

Na obranu také uvádí svou práci pro policii a mezinárodní úspěchy týmu v boji proti drogám. "Já tady sedmnáct let nasazuji život a kvůli drogám jsme často v reálném ohrožení. V útvaru jsem vždy prosazoval neúplatnost a nekompromisně jsem šel proti korupci i drogám," dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue