Jiří Komorous

Jiří Komorous | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Komorous chce být náměstek ministra, podmínky konkursu mu sedí „na tělo“

  • 136
Bývalý šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous, který by se měl stát prvním náměstkem nového ministra vnitra Martina Peciny, bude opět policistou a musí absolvovat výběrové řízení. Jeho podmínky ale vyhovují právě Komorousově kariéře, který se tak zároveň vyhne problémům s lustračním osvědčením.

To, že si Komorouse vybral za náměstka, který má na starosti policii, potvrdil Pecina již na začátku května. Tehdy o nástupu bývalého šéfa protidrogové policie mluvil jako o hotové věci. - čtěte Komorous bude náměstkem nového ministra vnitra Peciny

Ve čtvrtek na místo prvního náměstka vyhlásil výběrové řízení. Nový náměstek totiž bude na rozdíl od těch zbývajících ve služebním poměru policisty. Proto musel Pecina vyhlásit řízení. Podle jeho podmínek se ale může zdát, že je šito na míru Komorousovi.

Asi nejvíce do očí bijící podmínkou jsou cizí jazyky, které by měl nový náměstek ovládat. Ministr uvedl, že preferuje angličtinu a francouzštinu. Právě francouzštinu přitom Komorous v letech 1988 až 1990 studoval na speciální jazykové škole komunistické rozvědky, která připravovala špiony na vyslání do ciziny.

Při většině jiných výběrových řízení se ale podmínka jazyků omezuje například na "světové jazyky" a neurčuje přesně jaké.

Nový náměstek musí mít také vysokoškolské právnické vzdělání. Komorous v roce 1983 absolvoval na právnické fakultě Univerzity Karlovy. Stejně snadno Komorous splní podmínku patnácti let praxe při potírání kriminality a 10 let ve vedoucí funkci.

"Malý lustrák" Komorousovi pomůže

Právě návrat do řad policie zřejmě Komorousovi umožní stát se náměstkem. Jako civilní pracovník na tak vysokém postu by musel předložit klasické lustrační osvědčení, které by zřejmě nedostal. Škola, kterou absolvoval, totiž připravovala špiony komunistické tajné služby pro budoucí vysazení do zahraničí.

Pokud je ale policistou, platí pro něj takzvaný "malý lustrační zákon," který je mírnější a Komorous jeho podmínky splňuje.

Zákon přesně stanovuje, kdo může zastávat vybrané funkce v resortu vnitra a policie. U policie tak například nesmějí působit bývalí pracovníci StB bojující proti odpůrcům režimu, lidé, kteří u StB zastávali vedoucí funkce, vědomí spolupracovníci StB nebo absolventi zpravodajských škol v bývalém SSSR. Komorous nespadá do žádné z kategorií.

"A to jeho spojování s StB? Pro mě je důležité, že pan Komorous má prověrku na stupeň tajné a čisté lustrační osvědčení," řekl nedávno Pecina.

"Výběrové řízení souvisí se změnou struktury ministerstva, která začne platit od 1. června. Žádný ze současných náměstků neodchází," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva Jana Malíková. K chystaným změnám se nechtěla podrobněji vyjadřovat. Komorous již několik dní nezvedá telefon.

Z exkluzivní pozice prvního náměstka tak odejde Jaroslav Salivar, který měl na starost vnitřní bezpečnost. Ten byl znám svými dobrými vztahy s exministrem Ivanem Langerem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video