Expremiér Mirek Topolánek před pár dny prohlásil, že od BIS dostával jen obecné informace.

Expremiér Mirek Topolánek před pár dny prohlásil, že od BIS dostával jen obecné informace. | foto: Petr Topič, MAFRA

Že jste nic nevěděl? Komise si kvůli BIS zve Topolánka

  • 90
Sněmovní komise pro kontrolu BIS si na své příští jednání zve současného i bývalého premiéra. Petra Nečase chce seznámit s postojem BIS ke kontaktům jednoho ze zpravodajců s lobbistou Janouškem. Mirek Topolánek se bude moci vyjádřit k rozporům ohledně množství informací, které jako předseda vlády od BIS obdržel.

Sněmovní komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky se zabývala případem vysokého důstojníka BIS Jana Pavlíčka. Ten měl kontakty s lobbistou Romanem Janouškem, který se ocitl v centru pozornosti poté, co vyšly najevo jeho domluvy s tehdejším primátorem Prahy Pavlem Bémem.

Šéf BIS Jiří Lang

"Chtěli jsme vyjádření šéfa BIS Jiřího Langa, protože podezření znevěrohodňuje nejen BIS, ale i vládu jako takovou, protože zodpovídá za koordinaci zpravodajských služeb," řekl předseda komise Richard Dolejš.

Ředitel Lang poslancům řekl, že pokud docházelo ke kontaktům jeho lidí s lobbisty, byly tyto schůzky plně pod kontrolou BIS, jejíž velení je schválilo.

Komise pak schůzku přerušila, protože si od šéfa BIS vyžádala další písemnosti pro ověření jeho slov. Na další jednání přizvala premiéra Petra Nečase i jednoho z jeho předchůdců v čele vlády Mirka Topolánka.

Odposlechy Béma sněmovní komise neprověří

Bývalý pražský primátor Pavel Bém žádal sněmovní komisi pro kontrolu odposlechů, aby se zabývala záznamy jeho telefonátů pořízených BIS. Komise k tomu ale nemá pravomoci.

"Sice kontrolujeme nasazení odposlechů policií, ale to, co Útvar zvláštních činností dělá pro BIS, dělá-li, tak to není v naší kompetenci. To se vůbec nedozvíme," uvedl předseda komise Daniel Korte.

Potom, co Bém žádost komisi zaslal, po něm prý Korte chtěl telefonní čísla; bylo by možné zjistit, zda byla odposlouchávána.

"Pan Bém čísla neposkytl, tudíž soudím, že o kontrolu nemá zájem. Tím to pro nás končí," dodal Korte.

Zdroj: ČTK

Ten totiž v roce 2007 na stůl dostal na osm set zpráv tajné služby. Prohlásil nicméně, že žádné informace o podezřele blízkých kontaktech primátora hlavního města Pavla Béma s lobbistou Romanem Janouškem neměl. To ale tajná služba odmítla.

"Zatím to vypadá, že vláda informace dostala, ale nic se nedělo," řekl František Bublan z ČSSD, který je členem komise. Vysvětlení od Mirka Topolánka se ale nedočká. "Všechno, co jsem k tomu chtěl říct, jsem již řekl v tisku. Nemám zájem, není to pro mě ani důvěryhodný ani reprezentativní orgán speciálně pro práci s utajovanými skutečnostmi," řekl serveru Novinky.cz bývalý premiér a účast odmítl.

Komise nemá žádnou pravomoc mu účast přikázat.

Dolejš: BIS by měla odtajnit materiály ke kauze Janoušek

Šéf komise odhaduje, že by její členové mohli pokračovat v projednávání úniků z BIS za čtrnáct dní. Do té doby měl mít šéf BIS k dispozici vyžádané podklady, například o schůzkách důstojníka Pavlíčka s Romanem Janouškem.

Zatím není ale jasné, kolik toho bude moci Jiří Lang zveřejnit. Ani poslanci by neměli znát podrobnosti ještě neukončených případů, kterými se BIS zabývá.

"V případě pana Janouška, kde se každý den v médiích objevují nové a nové informace, si nedovedu představit věrohodné vysvětlení bez toho, aniž by BIS odtajnila všechny informace," řekl šéf  komise pro kontrolu BIS Richard Dolejš.

Ani Sněmovna, ani vláda či a premiér to BIS nemohou nařídit. Záleží pouze na rozhodnutí BIS, zda Dolejšovu návrhu vyhoví.

Sám Lang se po jednání odmítl vyjádřit. "Chápu váš zájem, ale nebudu se vyjadřovat," řekl novinářům na odchodu ze Sněmovny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video