Zleva: Beate Zschäpeová, Uwe Böhnhardt a Uwe Mundlos na snímku z roku 1998.

Zleva: Beate Zschäpeová, Uwe Böhnhardt a Uwe Mundlos na snímku z roku 1998. | foto: AP

Zahanbující porážka německé policie. Kritika za „dönerové“ vraždy graduje

  • 19
Za bezpříkladné historické selhání či zahanbující porážku německých bezpečnostních orgánů označila německá parlamentní vyšetřovací komise postup policie, tajných služeb a justice při objasňování zločinů neonacistické skupiny NSU, která úřadům unikala více než deset let.

Národně socialistickému podzemí (NSU) je připisováno deset vražd převážně přistěhovalců, spáchaných po celém Německu v letech 2000 až 2007, dva bombové útoky v migrantských čtvrtích Kolína nad Rýnem v letech 2001 a 2004, které si vyžádaly 23 zraněných, a dále 15 případů přepadení bank. Vyšetřovatelé skupinu odhalili ale až na podzim 2011, přičemž možný podíl pravicových extremistů na těchto zločinech zpočátku vůbec neprověřovali a podezřívali z nich rodiny obětí.

To předseda vyšetřovací komise Sebastian Edathy označil za "bezpříkladné historické selhání" a jeho kolega Stephan Stracke za "zahanbující porážku německých bezpečnostních orgánů". Ty se podle další členky komise Evy Högelové při objasňování vražedné série dopustily chyb a zanedbání na všech úrovních.

Komise nicméně nenašla žádné důkazy, že by tajné služby věděly o činnosti NSU již dříve, že by na neonacistickou buňku byly napojeny, nebo dokonce že by v ní měly své placené informátory, jak se v minulosti spekulovalo.

Podle Edathyho vyšetřování komise ukázalo, že "německý právní stát není perfektní a není bez chyb, je ale tak stabilní, že je schopen chyby analyzovat a vyvodit z nich správné důsledky".

Komise doporučila četné reformy

Grémium složené ze zástupců všech parlamentních stran proto vypracovalo 47 doporučení k reformám práce policie, tajných služeb a státních zástupců. U zločinů namířených proti přistěhovalcům, kde není znám pachatel, by podle komise měly úřady napříště automaticky prověřovat možný rasistický motiv.

Měla by vzniknout speciální jednotka na přezkoumávání nevyřešených případů a měl by se změnit systém využívání placených informátorů. Komise také žádá větší kontrolu poslanců nad německou kontrarozvědkou.

NSU tvořila trojice pravicových extremistů Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt a Beate Zschäpeová (detaily o skupině i celém případu čtěte zde). Mužská část buňky spáchala v listopadu 2011 před zatčením sebevraždu, Zschäpeová stojí od května před soudem v Mnichově, který by měl trvat nejméně do konce příštího roku (více o soudním procesu čtěte zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue