Státní zástupce Pavel Zeman přichází na jednání poslanecké vyšetřovací komise,...

Státní zástupce Pavel Zeman přichází na jednání poslanecké vyšetřovací komise, která řeší reformu policie. (31. srpna 2016) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Zeman chválil komisi policejní superúřad, Bradáčová byla zdrženlivější

  • 30
Poslanecká vyšetřovací komise k reformě policie ve středu vyslechla nejvyššího žalobce Pavla Zemana a pražskou vrchní zástupkyni Bradáčovou. Zatímco Zeman si spolupráci s novou policejní centrálou pochvaloval, Bradáčová uvedla, že na hodnocení je ještě brzy. Poslanci poté ještě čtyři hodiny vyslýchali náměstka olomouckého vrchního žalobce Pavla Komára.

Komise pod vedením předsedy Pavla Blažka (ODS) začala jednat za zavřenými dveřmi ve dvě hodiny odpoledne. Prvním z lidí, které si na středu pozvala, byl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Komise řeší okolnosti policejní reformy, v rámci níž se sloučil protikorupční a protimafiánský útvar.

„Hovořil jsem o chronologii reorganizace policie, jak to vidím ze svého pohledu,“ řekl po jednání Zeman. Uvedl, že obavy z úniku informací z živých kauz v současnosti nemá, a pochválil novou Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ) pod vedením Michala Mazánka.

„Co se týče NCOZ, hodnotím velice dobře komunikaci. Ředitel i jeho náměstek navštívili státní zastupitelství. Nechám se rád přesvědčit o tom, že NCOZ pokračuje ve vyšetřování dál a bude iniciativní v zahájení nových šetření,“ řekl.

Bradáčová před komisí mluvila víc než dvě a půl hodiny. Po své výpovědi uvedla, že vyjadřovat se k fungování nové centrály je předčasné. „Útvar funguje jeden měsíc, bylo by nekorektní ho chválit, či kritizovat,“ řekla. Uvedla, že před komisí hlavně zopakovala informace, které už dříve uvedla v souvislosti s reformou policie.

„Byla vyvrácena spousta fám o tom, jakým způsobem se věci odjímaly nebo přidělovaly těm dvěma útvarům,“ uvedl po výpovědi Bradáčové předseda komise Blažek s odkazem na bývalý Šlachtův útvar a protikorupční policii.

Komisi vadí úniky informací do médií

Už po první hodině jednání se komise shodla na tom, že jí vadí úniky informací o reformě do médií. Vydala o tom dokonce usnesení, ve kterém uvádí, že tím je narušována její důvěryhodnost. „Medializace citlivých informací podrývá maximální možnost objektivitu a nestrannost komise v očích veřejnosti,“ píše se v usnesení.

Předseda Blažek to probral právě s nejvyšším státním zástupcem Zemanem a hodlá tuto záležitost řešit také s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů. Šéf inspekce Michal Murín patří mezi lidi, které si komise také hodlá pozvat k výslechu, ale zatím ho nepředvolala na konkrétní datum. Murín nastoupil do čela inspekce po odvolaném Ivanu Bílkovi.

Poslední, koho komise vyslechla, byl Pavel Komár, náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Komár sněmovní komisi vysvětloval, proč olomoučtí žalobci reformu policie prověřují a jaké důvody ho vedly k tomu, že o některých úkonech informoval v médiích. Podle ČTK jeho vypověď trvala asi čtyři hodiny.

Žalobci nedávno vyslechli policejního prezidenta Tomáše Tuhého s jeho náměstkem Zdeňkem Laubem. Podle médií je důvodem jejich prověřování to, zda změny v policii nejsou starým plánem na odstranění šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty. Podle Komára ještě prověrka neskončila kvůli prodlevě, která je na straně Národní centrály proti organizovanému zločinu.

„Měl jsem celou řadu informací, které jsem chtěl sdělit členům komise a sdělil jsem je,“ uvedl Komár. Kromě prověrky reformy ze strany žalobců se s poslanci bavili například o olomoucké korupční kauze Vidkun či zprávě, kterou komise dostala od bývalého ředitele protimafánského útvaru Šlachty.

V pondělí bude komise zasedat znovu. Pozvala si dva členy vlády, ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Blažek uvedl, že prezidentův kancléř Vratislav Mynář také dostal pozvánku, teprve během pondělí dá ale vědět, zda bude moci dorazit. Podle Blažka jsou v plánu i další výslechy na následující čtvrtek. Upozornil, že předvolání Mynáře rozhodně nesouvisí s jeho prověrkou u Národního bezpečnostního úřadu. Zda souvisí s vysvětlením některých odposlechů, k tomu se Blažek nevyjádřil.

Výsledkem reformy policie (více čtěte zde), proti které se v začátku postavili státní zástupci i vyšetřovatelé z Útvaru odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), je vznik nové Národní centrály proti organizovanému zločinu. Začala fungovat od 1. srpna a vede ji Michal Mazánek. Kvůli reformě odešel od policie dlouholetý šéf ÚOOZ Robert Šlachta a řada jeho podřízených, vedoucích jednotlivých krajských expozitur.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video