Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Komise nesouhlasí s dalším působením UJAK. Škola by mohla skončit

  • 52
Akreditační komise prodloužila Univerzitě Jana Amose Komenského akreditaci oboru speciální pedagogika na dostudování stávajících studentů do 30. září. Většina studentů ale nesplňuje podmínky pro připuštění ke státnicím. Kvůli dlouhodobým problémům navrhne komise odejmutí státního souhlasu s působením této univerzity.

Ze zprávy hodnotící skupiny vyplývá, že odpovídající praxi a diplomovou práci má nyní jen 59 z celkem čtyř stovek studentů učitelského i neučitelského oboru speciální pedagogika. Uvedla to předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková.

„Bohužel toto není nahodilá krize. Problémy má UJAK už od roku 2010. Škola zřejmě nemá zájem ty věci řešit, nastavit systém, který by hlídal kvalitu,“ řekla Dvořáková.

Vzhledem k tomu, že se problémy UJAK opakují dlouhodobě, podá ve čtvrtek Akreditační komise podnět k zahájení řízení k odnětí státního souhlasu s působením této vysoké školy. To by v konečném důsledku mohlo znamenat její zánik.

„Neexistují relevantní důvody pro takovýto postup. Celou situaci vnímáme jako snahu o poškození UJAK. Nadále budeme postupovat právní cestou,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí univerzity Jan Červenka.

Komise: Diplomové práce a praxe studentů jsou nedostatečné

Vzhledem ke stanovisku Akreditační komise ohledně oborů speciální pedagogiky, na jehož základě musí formálně rozhodnout ministerstvo školství, zatím není jasné, kde a za jakých podmínek budou mít šanci dostudovat aktuální studenti prvního ročníku magisterského studia.

UJAK

Univerzita Jana Amose Komenského vznikla v roce 2001. Nyní je největší soukromou vysokou školou v ČR. Stabilně na ní studuje 10 tisíc studentů. Má sídlo v Praze, ale celorepublikovou působnost díky síti oficiálních regionálních center.

Pokud by akreditace nebyla prodloužena na další období, musela by se UJAK postarat o dostudování těchto přibližně 900 lidí na jiné vysoké škole. „Ale je možné, že ještě prodloužena bude. Škola o to určitě požádá a my to znovu posoudíme,“ řekla Dvořáková.

Posouzení praxí a kvality diplomových prací podle ní ukázalo, jak velký to představuje na této škole problém. Hodnotící skupina se zaměřovala na to, nakolik praxe odpovídají oboru a zda se uskutečnily na vhodném pracovišti. U kvalifikačních prací hodnotila jejich zaměření a odpovídající odbornost vedoucího práce.

Všechny podmínky, které odpovídají minimálním požadavkům uplatňovaným na jiných vysokých školách, splnilo jen 52 studentů neučitelsky a sedm studentů učitelsky zaměřeného oboru speciální pedagogika. „Ty výsledky jsou velmi tristní. Ukazuje to, jak hluboké tam problémy jsou. Chceme, aby studium mělo odpovídající kvalitu,“ řekla Dvořáková.

Většina studentů speciální pedagogiky si na největší soukromé vysoké škole v Česku doplňuje učitelskou kvalifikaci podle zákona o pedagogických pracovnících. Komise škole vyčítá nepřiměřeně vysoký počet studentů ve vztahu k pedagogickému zajištění.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video