Přístup ze střechy není podle nové vyhlášky dostatečný. Ilustrační foto

Přístup ze střechy není podle nové vyhlášky dostatečný. Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Kominíci podražili až dvojnásobně, na jaře čekají nápor i soudní spory

  • 398
Kominíci splnili svá varování a v lednu kvůli nové vyhlášce podražili služby. Místy i více než dvojnásobně. Majitelé činžovních domů navíc musí zajistit, aby kominík mohl nově vstoupit do každého bytu. Spory s nájemníky mohou skončit až u soudu, varují.

Majitelka domu s osmi byty Eva Tlapáková loni dala v Praze za práci kominíka tři tisíce korun. Letos si připravuje nejméně dvojnásobek. "Kominíci musí podražit, protože kontrola bude mnohem podrobnější a na jejím konci musí vyplnit ještě formulář," domnívá se.

A podle zkušeností prezidenta Společenstva kominíků ČR Emila Morávka skutečně kominické práce podražily dvojnásobně i více.

komínová vyhláška

Platí od ledna 2011. Podle nového předpisu o požární bezpečnosti musí každý komín připojený k funkčnímu kotli na vytápění alespoň jednou za rok zkontrolovat kominík. Týká se to rodinných a bytových domů, ale také chat a chalup.

Podle Morávka majitel domu, ve kterém byl na komín napojen jeden spotřebič, zaplatil ještě v prosinci za návštěvu kominíka 150 až 200 korun. "Po Novém roce je to 300  až 500 korun," říká a dodává, že cena se ale může lišit. "Záleží na vzdálenosti, do které kominík jede, a na čase, který tam stráví."

Kominíci musí nejen na střechu, ale i do nájemních bytů

Dosud totiž kominíci prohlíželi jen komín, od ledna ale platí nová vyhláška a s ní přišla i povinnost zkontrolovat celou takzvanou spalinovou cestu. Tedy od kamen přes kouřovod až po komín. Zevrubná kontrola by měla předcházet případným požárům, pro majitele činžovních domů ale přinesla povinnosti navíc. Musí zajistit, aby se kominík dostal do všech bytů v domě a zkontrolovat komín také z nich. A to podle Tlapákové je velký problém.

"Pokud byl dřív nájemník protivný a nechtěl kominíka pustit do bytu, tak ten kontroloval komín ze shora. Teď to nestačí," popisuje. Tlapáková se spolu s dalšími majiteli proto obrátila na právničku s dotazem, zda mohou do bytu kominíci vstupovat proti vůli majitele bytu. Podle Tlapákové to ale nemusí být jednoduše řešitelné. "Spor by v nejhorší situaci mohl skončit u soudu," popsala.

Předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba se nedomnívá, že by nová vyhláška musela přinést vyhrocené situace. "Předpisy umožňovaly už před její platností v určitých situacích vstupovat do bytů nájemníků a to po předchozí dohodě. To není nic nového," uvádí Taraba.

"Nájemce majitele v případě kontroly spalinové cesty nemůže odmítnout, protože by mu hrozilo, že se bude podílet na úhradě případných škod," dodává. Sdružení ale také zdůrazňuje, že povinnost se týká jen těch nájemníků, jejichž byty mají spotřebiče napojeny na komín. Tedy například používají krby nebo karmy.

Majitelé domů se ale zatím na kominíky houfně neobracejí. Ti očekávají, že nápor přijde možná až po topné sezoně, tedy na jaře nebo v létě.

"Trošičku víc zájem je, ale není to nic dramatického. Kromě lidí, kteří chtějí provést čištění komínů, se na nás obracejí také společenstva vlastníků. Mají zájem o školení k nové vyhlášce," popisuje František Jiřík, soudní znalec se specializací kominictví.

Tlapáková ale ještě upozorňuje na jeden důvod, proč zatím majitelé zevrubné kontroly odkládají. "Pokud já vím, nic zásadního se v lednu nepodnikalo, protože byl sníh a majitelé domů místo kominíků sháněli spíš někoho, kdo by jim ho shodil ze střechy," říká.

Mrtvých při požárech zatím neubylo

Majitelé domů mají také celý letošek, aby si zprávu o kontrole obstarali. Hasičům ji budou muset předkládat až příští rok. A ti ji budou chtít vidět jen v případech, když se vyskytne nějaký problém.

"Nejsme tu od toho, abychom lidi pranýřovali. Pokud ale vznikne požár a ukáže se, že komíny neprošly kontrolou podle nové vyhlášky, celá věc může skončit správním řízením s pokutou až do 25 tisíc korun. Nebo předání policii s podezřením na spáchání trestného činu," popisuje Radek Kislinger, mluvčí generálního ředitelství hasičů. Loni, kdy nová vyhláška ještě neplatila, padlo celkem 68 pokut za 172 tisíc korun.

Statistika hasičů za první měsíc nového roku žádné výrazné změny nepřinesla. Při požárech zahynulo zatím zhruba deset lidí, tedy stejný počet jako v lednu 2010.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video