Komiks: dobrá zábava i kvalitní literatura

  • 1
Praha - V Klubu Jelení včera začal 1. festival komiksu v Jelení. Kromě přehlídky autorů z USA, Holandska a zemí bývalé Jugoslávie a domácích představitelů žánru nabízí doprovodný program filmových projekcí animovaných i hraných filmů a prezentaci českých komiksových nakladatelů.

"Komiks pro mne donedávna představoval Čtyřlístek, Asterix či Superman," říká pořadatelka festivalu Irena Peková z Agentury neziskového sektoru. "Díky přátelům jsem však postupně zjistila, že komiks, vnímaný u nás dosud jako pokleslý žánr, reprezentují v zahraničí velmi zajímavé a kvalitní věci, v nichž je důležitá výtvarná i literární složka. Festival by měl komiksu u nás prostě trochu pomoci," vysvětluje Irena Peková.

Internetový server komiks.cz, který se na festivalu rovněž podílí, jmenuje mezi nejvýznamnějšími tvůrci českého komiksu Jaroslava Foglara a Káju Saudka a k nejslavnějším hrdinům řadí osazenstvo Čtyřlístku a Rychlé šípy.

Program festivalu ZDE

Například ve Francii, jejíž komiksovou a souvisící filmovou tvorbu festival v Jelení také představuje, však vychází tisíc komiksových titulů ročně. A zdaleka nejde jen o zábavu. V Česku například nedávno vyšel černobílý autobiografický komiks francouzského kreslíře a scenáristy Davida B. s názvem Padoucnice.

"Pokusil jsem se vyprávět o tom, co se stalo mé rodině, napsat vzpomínky na mé prarodiče, věci, o kterých jsem slyšel, že se staly, takovou rodinnou mytologii, o prarodičích, o praprarodičích. Například první světová válka, která se týká mého dědečka, nebo o kolonizaci Indočíny, což se týká pradědečka. A vedle toho jsem se pokusil vypovědět, jak vznikal můj vnitřní svět a jak na něj působilo všechno to, co jsem žil," říká autor v rozhovoru na internetových stránkách vydavatelství Mot, a potvrzuje tak, že témata komiksu se stále častěji zařazují do okruhu témat, donedávna vyhrazených spíše klasické literatuře.

Na výstavě, která potrvá do 4. září, představuje festival mladé tvůrce klasické i alternativní větve žánru. Vedle americké a holandské alternativy vystavují v Jelení i autoři ze zemí bývalé Jugoslávie publikující v časopise Stripburger. Domácí autory reprezentuje například Pavel Reisenauer, známý kresbami z Respektu či František Skála. David Kalika a Michal Jindra vystavují komiksy a uvádějí i animované filmy, kromě nich se představuje zhruba desítka dalších českých kreslířů.

V doprovodném programu filmové přehlídky stojí podle Ireny Pekové za pozornost třeba Francouz Enki Bilal a jeho film Bunkr Palác Hotel, celovečerní hraný film, který je inspirován komiksem a převádí Bilalovy kreslené obrazy na filmové plátno.
Film Divoká planeta z roku 1979 je naopak animovaným filmem, bizarním sci-fi, na kterém se podílel výtvarník Roland Topor.

Slavného kreslíře při práci na jeho sérii Graph zachytil rovněž uváděný dokument s názvem Roland Topor. Film Byl jednou jeden tvoří šest krátkých animovaných filmů, v nichž komiksoví autoři parafrázují klasické pohádky, například Šípkovou Růženku. Valerian a Laureline z roku 1994 je animovaná sci-fi Jeana Loupa Martina podle ve Francii známého komiksu.

Českou produkci reprezentuje Velký kýchač, dvanáctiminutový loutkový film o dvou gangsterech a kouzelné mumii, která kýchala diamanty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video