Kardinál Dominik Duka při mši k 700. výročí narození Karla IV. v katedrále sv....

Kardinál Dominik Duka při mši k 700. výročí narození Karla IV. v katedrále sv. Víta. | foto: Petr Topič, MAFRA

Pošpinil papeže, kritizuje Dukovy výroky o migraci britský komentátor

  • 737
Za jednoho ze zpátečnických starých mužů z východní Evropy označil kardinála Dominika Duku komentátor britského listu The Independent Robert Fisk. Učinil tak ve svém textu k papeži Františkovi a jeho postoji v migrační krizi. Pražský arcibiskup podle něj ponižuje muslimy, zatímco papežovo úsilí zesměšňuje tvrzením, že jde o pouhá gesta.

Novinář v Independentu reagoval na výroky z rozhovoru s Dukou, který vyšel minulou sobotu v Lidových novinách.

Kardinál podle Fiska svými výroky „ohromně pošpinil samotného papeže Františka“. Komentátorovi se nelíbila především Dukova kritika chování papeže v uprchlické krizi, například nedávné cesty na řecký ostrov Lesbos, kterou prý pražský arcibiskup označil za „pouhé gesto“.

Podle Fiska existovaly doby, kdy by papež po takových výrocích svému „nezvedenému kardinálovi“ do Prahy poslal „flakón s jedem“ nebo „vrahy se zrezivělým nožem“.

Co Duka uvedl k papeži a uprchlíkům

Kardinál na otázku LN, jak vnímá, že si papež František s sebou odvezl z ostrova Lesbos několik uprchlíků, odpověděl:

„Je to gesto. Když média zachytí papeže, jak přijímá lidi na Lampeduse, na jeho místě bych měl asi také slzy v očích a řekl bych: těm lidem musím pomoct. Ale to není celkové řešení. Papež pak také pošle svého premiéra kardinála Parolina do OSN, kde požádá o zásah všemi legitimními prostředky - to jsou tymírové sbory. Ale tato zpráva médii neproběhla. Koluje jen moment emotivního záběru papeže.

Papež má popularitu, je to dáno mnoha faktory. Objevil se po dvou předchůdcích, kteří kvůli věku a nemoci nebyli tak vitální pro sdělovací prostředky. Papež František navíc pochází z Latinské Ameriky, kde jsou nůžky mezi chudými a bohatými široce otevřené, což je důsledek indiánských kultur. To převzala i společnost přistěhovalců. Františkova citlivost na sociální problematiku je jiná, než je naše v Evropě.

On do jisté míry plní jednu roli - jestliže jsem řekl, že bipolární velmoci zapomněly na svět chudoby, papež bije na poplach. Jeho přístup k lidem není přístupem univerzitního profesora, není to ani přístup, který měl papež Wojtyla. I on dovedl oslovit davy, ale mluvil v úplně jiné situaci. A především byl Evropan, věděl, co jsou dějiny nacismu a komunismu a jak těžká byla cesta k opravdové svobodě. Věděl, že svoboda je nedělitelná. Kdybychom vzali slovník nejčastějších výrazů těchto papežů, zjistíme obrovský rozdíl, ale musíme si ho také promítnout do konstelace společnosti.“

Zdroj: Lidové noviny, 7. května 2016

Komentátor kritizoval také slova českého primase na adresu současného papeže, který prý na rozdíl od jeho předchůdců Jana Pavla II. a Benedikta XVI. dostatečně nechápe situaci v Evropě, neboť pochází z Latinské Ameriky. Terčem kardinálova „posměchu“ se podle Fiska stala i německá kancléřka Angela Merkelová.

„Ani slovo ale od kardinála nepadlo o obavě papeže Františka, že Středozemnímu moři hrozí, že se stane ‚hřbitovem‘. Ani slovo od pražského arcibiskupa nepadlo o Františkově snu ‚o Evropě, kde být migrantem není zločin‘,“ píše komentátor.

„Nikdo by neměl Dukovi dávat přednášky o utrpení,“ uznává Fisk a připomíná, že kardinál trpěl ve vězení v době vlády komunistů v Československu. Jeho slova ale podle něj dokazují, že „nedokáže pochopit utrpení těch, kteří nejsou stejné víry“.

Poučit by se podle Fiska měl kardinál z biografie prezidenta Slovenského státu v letech 1939 až 1945 Jozefa Tisa, který se podílel na deportaci slovenských Židů do koncentračních táborů.

Reakci Duky na kritiku britského komentátora redakce iDNES.cz zjišťuje.

Odporný Orbán zadržuje uprchlíky

Kromě Duky se komentátor zmiňuje i o českém prezidentovi a maďarském premiérovi. Mylně však označuje Viktora Orbána za prezidenta a Miloše Zemana za premiéra. „Prvně nám říkal odporný prezident Viktor Orbán z Maďarska, že jeho země brání hranice „křesťanství“, když zadržuje muslimské uprchlíky ze Sýrie, z Iráku a z Afghánistánu, protože „islám nikdy nebyl součástí Evropy“.

„Pak jsme měli českého premiéra Miloše Zemana - levicového politika - který nám sdělil, že je „pravděpodobně nemožné integrovat muslimskou komunitu do evropské společnosti“ a který předtím také prohlásil, že Muslimské bratrstvo chce „ovládnout Evropu“ (více čtěte zde).

Slova chvály má komentátor naopak v celém textu pro papeže Františka, jehož oceňuje především za návštěvy na ostrovech Lampedusa a Lesbos, které jsou zasaženy migrační krizí (o setkání papeže s uprchlíky čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue