Ministryně školství chce, aby si žáci 5. a 9. tříd mohli podat jen dvě namísto současných tří přihlášek na střední školu. (Ilustrační foto)

Ministryně školství chce, aby si žáci 5. a 9. tříd mohli podat jen dvě namísto současných tří přihlášek na střední školu. (Ilustrační foto) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

KOMENTÁŘ: Změny přijímaček jsou mlácení vymlácené slámy

  • 1
Tak se prý zase bude měnit zákon, který platí jen rok. Ministryně školství chce, aby si žáci 5. a 9. tříd mohli podat pouze dvě namísto současných tří přihlášek na střední školu. Údajně ji k tomuto rozhodnutí přiměl nářek ředitelů.

Pane jo, chce se mi říct jako matce dítěte, kterého se přijímačky týkají. Takže empatická paní ministryně vnímá pocity svých podřízených.

Jak ministerstvo samo uvádí, rodičům oněch dětí se však dosud platná možnost líbí. Aby ne. Když už vaše dítě podstupuje přijímačkové martyrium, chcete, aby v té hromadě nejistot bylo aspoň jakési světélko naděje.

Současné přijímací zkoušky jsou totiž (a to i u dětí deseti- až dvanáctiletých, které se hlásí na osmiletá gymnázia) postaveny tak, že prakticky bez ohledu na výsledky ve škole musí jednorázově zazářit u testů. Můžete namítnout, že to tak bylo vždycky. Ale když už jsme si povolili osmiletá gymnázia, možná by se měla více brát v potaz psychika jejich potenciálních studentů.

Jsou to ještě malé (i když to nerady slyší) děti. Pokud přijdou s tím, že by to rády zkusily, a jejich školní výsledky patří mezi nadprůměrné, čekají je (i vás) galeje.

Přípravné kurzy, zkušební testy, doučování, protože látku vyžadovanou u přijímaček velká část škol nestihne do jejich termínu probrat.

Ano, je to naše volba a nikdo nás k tomu nenutil. Přesto jsem ráda, že neplatí jako do předloňského roku, že by moje dcera měla pouze jednu šanci ukázat, co v ní dřímá. Třeba z nervozity nebude moci před dnem D usnout. Nebo jí bude špatně.

Nebo prostě zpanikaří. Teď má alespoň tu naději, že to není její jediný pokus. Bude mít nejspíš ještě jeden. Jeden – ne dva.

Všimli jste si? V úvodu píšu, že ministryně chce snížit počet podaných přihlášek ze tří na dvě, a teď tady najednou přiznávám, že moje dítě půjde jen ke dvěma, ač nemusí.

Udělá to, co už loni většina žáků, a využije jen dvě přihlášky. Proč? Protože školy si poradily samy. Ty, které k přijímačkám využívají testy od firmy Scio, zkoušky prostě vypisují ve stejném termínu. Mezi státními školami je takových už většina, a budou mít tedy zkoušky v průběhu dvou dnů.

Termíny jsou známé už teď. Ty školy, které Scio nevyužijí, mají své termíny zveřejnit do konce ledna. Vsadím se, že stejně jako loni se budou velmi často krýt s těmi "sciáckými".

Tudíž u většiny státních škol je vlastně buřt, kolik je povolených přihlášek, stejně vaše dítě fyzicky stihne jen dvě zkoušky. Dává to však příležitost řadě soukromých škol, na kterých se platí školné, a o něž proto bývá menší zájem.

Dost možná by kromě dětí byly právě tyto soukromé subjekty nejvíc bity. Musely by totiž vymyslet nějakou "objížďku", která by jim umožnila přijímat děti, které neuspějí ani v jednom ze dvou pokusů, jinak než formou přihlášky a přijímacího řízení. Že by žádost?

Doporučila bych ministerstvu, aby své úsilí věnovalo tomu, jak ke školství přitáhnout lidi, kteří mají dětem co dát. Místo aby mlátilo už vymlácenou slámu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video