Kauza kolem nákupu pandurů se podezřele rozběhla až po jmenování nové vlády.

Kauza kolem nákupu pandurů se podezřele rozběhla až po jmenování nové vlády. | foto: iDNES.cz

KOMENTÁŘ: Vyšetřování kauzy pandur znovu ožilo. Trvalo to čtyři měsíce!

  • 16
Tak už je to tady - nákup pandurů se bude vyšetřovat pro podezření z pletich při výběrovém řízení. Je to symbolická shoda, v úterý vznikla vláda, která zamete s korupcí, ve středu se spustilo vyšetřování.

Tomu dodá triumfálnosti česko-rakouský vyšetřovací tým. Můžete spustit jásot, že takto po novu to už u těch podezřelých podniků bude vždy.

Ale pozor - záleží na tom, co vyšetřování přinese. Jestli neslané a nemastné podezřelé výsledky, provázené spoustou starých i nových pochybností, nebo jasný závěr, kterému se dá věřit: porušení zákona ano, nebo porušení zákona ne. Leccos už se vyšetřovalo, jenže vyšetřování se rozpustilo v ničem, jen veřejná podezření, nedůvěra a pochyby se tím vyšetřováním zvětšily. Tož nejásejme předem.

Pochyby o čistotě nákupu pandurů jsou známy řadu měsíců - už v únoru se v MF DNES veřejně chlubili dva bývalí manažeři firmy Steyr, že oni o provizích pro politické strany vědí.

Od té doby do středy zkoumala policie, jestli tu je důvod k vyšetřování, Ve středu se rozhodlo vrchní státní zastupitelství a policie, že je. Je těžké představit si, co to znamená: zkoumat čtyři měsíce, jestli je něco, co je podezřelé, skutečně podezřelé. Čím konkrétním policisté ten čas naplnili? To je záhada, kterou policie vysvětlí lehce - odežene nás a poukáže na složitost toho zkoumání.

A přesto: co dělali čtyři měsíce? To jim k podezření nestačilo přečíst si článek v novinách? V dubnu sdělil rakouský prokurátor Ulrych, že česká strana po něm nic nechtěla a že naopak Rakušanům nedala informace, o něž žádali. To na vyšetřovací zápal neukazuje, spíš na pobyt případu u ledu.

Do vyšetřování se zapojí česko-rakouský tým

Speciální česko-rakouský vyšetřovací tým vznikne z iniciativy nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Jsou signály, že ji nová vláda ve funkci nebude chtít. Souvisí to se včerejším probuzením? Spánek od února do středy vyvolává pocit: před volbami do toho nešťourat.

Už v únoru to policejní prezident Martinů popřel - na sto procent vyloučil, že by policie případ před volbami úmyslně nevyšetřovala. Vyloučil to chybně, kauza ožila až ve středu. Nejen po volbách, ale dokonce až po jmenování nové vlády. Ta vlaštovka, která může zvěstovat, že vláda je orgán ke korupci nemilosrdný, může být naopak zas jen nějakým politickým tahem proti někomu.

Shrňme tedy, že vyšetřovací okolky a čekání, až bude po volbách, až tu bude nová vláda, to patří ještě k tomu starému stylu. Že ve středu zahájili vyšetřování, to už je styl nový.

Zajímavý nový prvek je i mezinárodní tým. Rakušané by do české policejní ospalosti mohli vnést jistou neochvějnost - padni komu padni, jak se u nás politici rádi do větru chvástají. Ale s prorůstáním hospodářství s politickou sférou mají i v Rakousku zkušenosti, včetně toho tutlání.

Vyšetřování pandurů bude poučné.Ukáže se, jak na tom s tou novou dobou ve skutečnosti jsme. Jestli to není zas jen doba stará.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video