Německá kancléřka Angela Merkelová na sjezdu CDU v Hannoveru (5. prosince 2012)

Německá kancléřka Angela Merkelová na sjezdu CDU v Hannoveru (5. prosince 2012) | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Rudo-zelení porazili Merkelovou. Může přijít i o Berlín

  • 3
Místo vítězství debakl. Porážka v Dolním Sasku je pro Angelu Merkelovou výstrahou, že přes její velkou osobní popularitu a dobrý výsledek CDU může skončit v opozici. Má totiž proti sobě velmi silný a vyrovnaný rudo-zelený blok, který se pravicovo-liberální koalici vyrovná a může ji i porazit.

Bylo patnáct minut před půlnocí, když dolnosaskému ministerskému předsedovi Davidu McAllisterovi zmrzl úsměv na rtech. Jeho Křesťanská demokracie (CDU) totiž sice jednoznačně zvítězila, ale v součtu hlasů získali sociální demokraté (SPD) a Zelení většinu jednoho hlasu v zemském parlamentu, a CDU tak pošlou do opozice.

Ještě v neděli v deset hodin večer přijímal poloviční Skot David McAllister opatrné gratulace. Jeho křesťanští demokraté jasně zvítězili s 36 procenty v Dolním Sasku a také jejich koaliční partner, liberálové (FDP), se nečekaně vyhoupli až k deseti procentům. Vše tedy vypadalo na to, že bude pokračovat dosavadní pravicová koalice, obdobná té, která je dnes ve spolkové vládě v Berlíně, a v lednicích už se chladilo šampaňské.

Jenže pak přišel konečný součet hlasů a přepočet na mandáty. A o jeden jediný získala v Dolním Sasku většinu opozice. "Těším se na pět rudo-zelených let," jásal podle televize ARD nadšením volební lídr sociálních demokratů  Stephan Weil, který se stane se vší pravděpodobností novým ministerským předsedou Dolního Saska, rozlohou druhé největší spolkové země. A to přesto, že s McAllisterem a jeho stranou o tři a půl procenta volby prohrál.

Koalice Merkelová a Zelení? Nepředstavitelné

Znovu se ukazuje, že největší slabina Merkelové tkví v menším koaličním potenciálu její CDU. Zatímco sociální demokraté mohou být ve vládě s kýmkoli, včetně liberálů, a ještě mají v záloze i postkomunistickou Die Linke, neboli česky Levici, s Merkelovou si Zelení nedovedou koalici stále ještě představit.

"Přestože CDU odebrala plánem na odstavení jaderných elektráren a 'energetickou revolucí' Zeleným jejich hlavní téma, je vládní koalice těchto dvou stran stále nepředstavitelná," uvedl pro iDNES.cz Vladimír Handl z Ústavu mezinárodních vztahů. A o spolupráci s postkomunistickou Levicí zase nemá ani nepatrný zájem Merkelová.

Merkelová může takto "zvítězit" i v boji o Berlín

Nevyplatit se jí to může i nyní, protože ztrátou Dolního Saska má "rudo-rudo-zelená" opozice blokační většinu v druhé komoře parlamentu - ve Spolkové radě, kde zasedají zástupci spolkových zemí a jež má v mnoha ohledech v Německu významnější postavení než český Senát. A může v příštích měsících blokovat vládní zákony.

Pro sociální demokraty a Zelené hrál při konečných součtech klíčovou roli i fakt, že Levice odebírající hlasy SPD a Piráti, kteří naopak v posledních dvou letech kradli voliče Zeleným, zůstali pod pětiprocentní hranicí mimo parlament.

Dolní Sasko tedy ukázalo, že spolkové volby, byť vypadají díky vysoké popularitě Merkelové jako předem rozhodnuté, mohou nakonec dopadnout úplně jinak. Tak, že Merkelová v nich sice zvítězí, ale nakonec podobně jako dolnosaský premiér McAllister si půjde do kancléřství jen zabalit své věci. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video