Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Máme nechat Ukrajinu, aby se propadla zpět do ruského vlivu?

  10:33
EU by měla zvážit, zda není na čase začít přistupovat k Ukrajině podle zásad krizového managementu a řešit klíčové problémy. Pokud by evropské elity nabídly Kyjevu na začínajícím summitu Východního partnerství jen hezká slova, může Ukrajina skončit zpět v ruské sféře vlivu, píše komentátor Vladimír Votápek.

Debalceve je nejznámější obcí, kterou proruští povstalci spolu s ruskými vojáky dobyli po uzavření příměří (snímek z února 2015). Do ruské sféry vlivu by ale podle Vladimíra Votápka mohla znovu spadnout celá Ukrajina. | foto: Tomáš Vlach, Člověk v tísni

Summit Východního partnerství, který se uskuteční ve dnech 21.-22. května 2015, bude během jednoho měsíce už druhou velkou akcí, která ovlivní evropské směřování Ukrajiny. Koncem dubna se v Kyjevě uskutečnila schůzka EU-Ukrajina na nejvyšší úrovni a nyní se v lotyšské Rize ke špičkám EU a Ukrajiny připojí i zástupci další pěti partnerů (Moldavska, Běloruska, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžánu) a také prezidenti a premiéři mnoha členských zemí EU, včetně Miloše Zemana.

Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Závěry dubnových jednání byla pro ukrajinskou vládu i veřejnost zklamáním a vše nasvědčuje tomu, že ani květnový summit Kyjevu v jeho evropském směřování příliš nepomůže.

Východní partnerství má v jednotlivých zemích posílit význam demokracie a vlády práva, zásad volného trhu, udržitelného rozvoje a dobrého vládnutí. To vše, podpořeno svobodnými médii a především sílící občanskou společností, má posílit kontrolu občanů nad spravováním veřejných věcí a tím upevnit důvěru lidí v jejich státy. Posun v uvedených oblastech by měl vést k podpisu asociačních dohod s EU a v budoucnu i k udělení kandidátského statutu úspěšným zemím.

Proevropské směřování jednotlivých postsovětských zemí ale mělo a má dva významné protivníky. Prvním z nich jsou místní politické a hospodářské elity, které v zavádění evropských pravidel vidí útok na své privilegované postavení. Druhým protivníkem je Moskva, která vnímá prohlubování spolupráce mezi svými satelity a Evropskou unií jako ohrožení svých zájmů. I proto se program Východního partnerství, i přes mnohé deklarace dobré vůle, může prokázat jen omezenými úspěchy.

Ukrajina, klíčová země Východního partnerství

Nejvýznamnější zemí Východního partnerství je nepochybně Ukrajina, na jejímž příkladu můžeme dokumentovat oba hlavní problémy přibližování postsovětského prostoru k EU.

Otázka evropské integrace se na Ukrajině stala nejen významným vnitropolitickým tématem, ale byla i rozhodujícím motivem ruské agrese proti této postsovětské zemi. Snaha tehdejšího prezidenta Janukovyče a premiéra Azarova pozastavit přípravy podpisu ukrajinsko-evropské asociační dohody vyvolala rozkol vládnoucí elity a masové protesty, které později získaly název Euromajdan a vedly ke svržení prezidenta i vlády. Moskva na posílení proevropského směřování Kyjeva odpověděla anexí Krymu a rozpoutáním bojů na východní Ukrajině.

Další směřování Ukrajiny proto významně ovlivní osud celého postsovětského prostoru. Případný úspěch evropského směřování bude posílením podobných snah i v dalších postsovětských státech a naopak neúspěch Kyjeva může významně poškodit proevropské síly i v ostatních zemích.

Evropa by proto měla při pomoci Kyjevu projevit trochu větší pružnost a fantazii, než dosud. Jistě, kontrola domácích úkolů (například v boji s korupcí a zavedením lepších zákonů) je nutná, protože bez poctivé práce na ukrajinské straně je veškerá evropská pomoc marná, ale Brusel by měl projevit více pochopení jak pro symbolická gesta (v podobě zavedení bezvízového styku), tak i pro praktickou pomoc.

Najít správnou podobu takové pomoci Kyjevu určitě není snadné, protože Ukrajina se potýká nejen s akutním ohrožením své bezpečnosti ze strany Moskvy, ale stojí také na dohled ekonomickému krachu a celkového kolapsu státu. Možná je proto na čase, aby Brusel postupoval podle zásad krizového managementu a soustředil se na řešení skutečně základních problémů.

Vedle nějaké nezbytné překlenovací půjčky by mohl svou pomoc zaměřit na posílení základní kostry ukrajinského státu. Je například myslitelné, aby Brusel financoval například chod ukrajinské daňové správy a poskytl jejím úředníkům kromě určitého existenčního zajištění i potřebný trénink? Uvítal by Kyjev pomoc v podobě vystrojení, vyzbrojení a vydržování několika vojenských brigád, které by snížily závislost vlády na jednotkách patřících různým oligarchům a zároveň by posílily odolnost ukrajinské armády tváří v tvář převaze ruských a separatistických sil?

Osud východní Ukrajiny se neřeší v Kyjevě, ale v Moskvě

Poskytnutí (a přijetí) takové pomoci jistě překračuje obvyklé meze a nepochybně by bylo spojené s mnoha komplikacemi - například v otázce suverenity země. Zároveň by se ale jednalo o krok řešící reálné problémy. Vždyť Ukrajina dnes není schopna se sama bránit ruské agresi a osud východní Ukrajiny se neřeší v Kyjevě, ale v Moskvě.

Druhou možností je pokračovat v dnešním kurzu, který je sice vůči Kyjevu vstřícný, ale poněkud připomíná snahu o záplatování plachet v situaci, kdy má loď díru pod čarou ponoru.

Jistě, Brusel může oprávněně poukazovat na to, že ukrajinská strana neplní řadu svých domácích úkolů. Na Ukrajině stále vidíme strašnou korupci, neefektivní plýtvání veřejnými prostředky a další problémy. K tomu připočtěme skutečnost, že Evropa má dost vlastních starostí - jako třeba vlnu nelegálních imigrantů, přicházejících přes Středozemní moře, nebo nekončící starosti s řeckým zadlužením. Může se proto docela dobře stát, že Brusel prostě nenajde dost vůle a sil, aby Kyjevu účinně pomohl. Dílem díky své krátkozrakosti, dílem z pohodlnosti se evropské elity soustředí na své vlastní problémy a Kyjevu nabídnou „jenom“ hezká slova a nedostatečnou finanční pomoc.

Mohli bychom se potom divit, že by se proevropské ukrajinské elity, ponechané samy sobě, nedokázaly vyrovnat se současnou ekonomickou a bezpečnostní krizí a Ukrajina by se propadla zpět do orbity ruského vlivu?

Autor:

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Golem v akci. Při půlmaratonu zdravotníci ošetřili 51 lidí, pět bylo hospitalizováno

Záchranáři při sobotním pražském půlmaratonu ošetřili ve speciálním voze Golem 51 lidí, z nich pět převezli do nemocnice. Další čtyři běžce ošetřili přímo na trati, uvedla záchranná služba na síti X....

5. dubna 2025  16:07

AfD se poprvé dělí o první místo v průzkumu. Dotáhla křesťanské demokraty

Strana Alternativa pro Německo (AfD) se vyrovnala konzervativní unii CDU/CSU a je spolu s ní vůbec poprvé v čele volebních preferencí. Vyplývá to z průzkumu, který v sobotu zveřejnil deník Bild am...

5. dubna 2025  16:04

Menší strany se radí o změně režimu. Koudelka navrhl poloprezidentský systém

Výrazně posílit pravomoci hlavy státu, zrušit Senát a snížit počet poslanců ve Sněmovně na 151 navrhl v sobotu na konferenci Východiska a vůle ke změně režimu právník, vysokoškolský učitel a bývalý...

5. dubna 2025  15:30

Video jako důkaz: Izrael masakroval v Gaze zdravotníky jedoucí v blikajících sanitkách

Video nalezené v mobilním telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími 14 humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy zachycuje, že sanitky a hasičský...

5. dubna 2025  15:12

Starosty v Praze povede do sněmovních voleb náměstek ministra Dvořák

Pražskou kandidátku hnutí Starostové do voleb povede náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák, dvojkou bude dlouholetá starostka městské části Petrovice, právnička Olga Hromasová. Z třetího místa...

5. dubna 2025,  aktualizováno  15:08

Těžba zeminy u Hustopečí není možná. Odpařující se benzen může zabíjet lidi

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze...

5. dubna 2025  14:26

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Záchranáři z USA v Barmě nápadně chybí. V pomoci po otřesech naopak vyčnívá Čína

Čínské záchranné týmy stále vyprošťují děti a staré lidi z trosek zřícených budov, zatímco kamery přenášejí záběry vděčných přeživších do celého světa. Co však po zemětřesení o síle 7,7 stupně v...

5. dubna 2025

Drahokam, jaký Rusko ještě nemělo. „Nové Slunce“ se opracovávalo přes dva roky

Ruská společnost Alrosa zabývající se těžbou drahokamů dokončila výjimečný projekt, jehož zpracování trvalo více než dva roky. Vybrousila dosud největší diamant v dějinách země. Výsledek dostal jméno...

5. dubna 2025  13:05

Mám papír, že nejsem mafiánka, říká Renata Vesecká. Teď chce do politiky

Premium

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká se rozhodla, že bude na podzim kandidovat za Motoristy do Sněmovny. Je prý připravená i na to, že konkurenti v kampani opráší kauzu justiční mafie, za...

5. dubna 2025

Zaklínil se v autě poté, co sjel ze svahu. Na osvobození čekal šest hodin

Kolem deváté ráno vyjížděli policisté k dopravní nehodě u obce Třebenice. Řidič tam sjel autem ze svahu. Ve vozidle zůstal zaklíněný okolo šesti hodin, jelikož nehoda se podle něj stala už ve tři...

5. dubna 2025  12:36

Neklidná duše. Výstava japonské umělkyně je nejúspěšnější v pražské Kunsthalle

Výstavu Neklidná duše, kterou japonská umělkyně Čiharu Šijota vytvořila pro prostory pražské galerie Kunsthalle, navštívilo za čtyři měsíce přes 100 tisíc lidí. Výstava začala loni 28. listopadu a...

5. dubna 2025  12:23

Transgender katolička šla na Floridě na ženské záchody. Policie ji zatkla

Na Floridě zatkli dvacetiletou transgender studentku, která porušila státní zákon o návštěvě ženských záchodů. Hrozí jí šedesát dní ve vězení. Soudní slyšení bude v květnu. Řada států v USA přijala...

5. dubna 2025  12:13