Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Mír na Ukrajině? Na obou stranách někomu nevyhovuje

  11:14
V Berlíně se scházejí Francois Holland, Angela Merkelová a Petro Porošenko, tedy tzv. normandská čtyřka - tentokrát ale bez ruského prezidenta Putina. Na pořadu jednání bude především ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny, který v posledních dnech znovu nabírá na intenzitě.

I na ukrajinské straně jsou síly, kterým současný stav vyhovuje - i proto, že se oslabený prezident Porošenko nemůže naplno věnovat reformám a prosazovat boj proti korupci či dodržování ukrajinských zákonů. | foto: Reuters

Připomeňme si historii konfrontace. Po revoluci, která smetla zkorumpovaný promoskevský režim prezidenta Janukovyče, se zdálo, že by se Ukrajina mohla vymanit ze sféry ruského vlivu. Kreml se proto rozhodl Kyjev oslabit a zahájil proti svému sousedovi hybridní agresi.

Nejprve obsadil Krym. A protože se zdálo, že Ukrajina úplně ztratila schopnost sebeobrany, vyvolal v řadě ukrajinských měst nepokoje s cílem odtrhnout od Ukrajiny co největší pás země, sahající od ruských hranic ke Krymu a pokud možno i dál – přes Oděsu až k Podněstří.

Konflikt elit na Ukrajině oslabil i armádu

Moskvou řízené agresi hrála do karet celá řada okolností. Tou nejvýznamnější bylo zásadní oslabení ukrajinské ekonomiky a státu, způsobené dlouhým obdobím nekompetentní a především zkorumpované vlády. Konflikt elit, který vyvrcholil útěkem prezidenta Janukovyče ze země, se odrazil v nejrůznějších oblastech, včetně velení ozbrojených sil.

V prvních týdnech konfrontace nebylo jasné, komu jsou jednotliví velitelé loajální - zda nové, nebo staré vládě v Kyjevu, nebo třeba Kremlu. Svou roli hrálo i etnické, nebo spíše jazykové rozdělení Ukrajiny, které vidíme nejen na východě země. Při sčítání lidu z roku 2001 uvedla ruštinu jako svůj mateřský jazyk nadpoloviční většina obyvatel v Luhanské a Doněcké oblasti a také na Krymu.

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Jejich podíl je ale vysoký i v dalších oblastech, přičemž se takové obyvatelstvo obvykle koncentruje ve velkých městech, které také byly prvním cílem podvratných akcí Kremlu.

Obvykle byl dodržován následující scénář: ve městě se objevily skupinky mužů, vybavených zbraněmi, penězi a další technikou, kteří hledali místní nespokojence a dobrodruhy, aby spolu s nimi obsadili významné budovy státní správy. Šlo jim o vyvolání zmatku a vytvoření zdání lidového odporu, který jim měl umožnit verbování dalších vzbouřenců. Po několika týdnech nejisté situace a místních konfliktů (např. v Oděse) se odbojná zóna ustálila na části území Luhanské a Doněcké oblasti, kde byly pod patronací Moskvy vyhlášeny místní „lidové republiky“.

Pokus Kyjeva obnovit kontrolu nad uvedeným územím vedl ke vzniku ozbrojené konfrontace, která nesla mnoho znaků regulérní války, včetně intenzivního využívání tanků, dělostřelectva a dalších těžkých zbraní a ostřelování osídlených oblastí, ze kterých odešly statisíce uprchlíků.

Mezinárodní snaha o ukončení konfliktu vedla pod patronací OECD k dojednání tzv. prvního minského protokolu, který za Ruskou federaci podepsal její velvyslanec na Ukrajině Michail Zurabov, za Ukrajinu její druhý prezident Leonid Kučma, vůdcové vzbouřeneckých republik Alexander Zacharčenko a Igor Plotnickij, mezinárodní společenství bylo zastoupení velvyslankyní Heidi Tagliavini.

Poté, co se boje na východě Ukrajiny znovu rozhořely, vzaly Francie a Německo na sebe iniciativu a v rámci tzv. normandského formátu dojednaly na úrovni nejvyšších představitelů (Merkelová, Hollande, Porošenko, Putin) nové příměří a podepsání tzv. druhého minského protokolu, který se měl stát scénářem pro trvalé mírové uspořádání.

Mírový plán dosud významně nepokročil

I když příměří mělo vstoupit v platnost 15. února, ruská a povstalecká vojska boje nezastavila a v rozporu s dojednanou dohodou 18. února obsadila strategicky významné město Debalceve. I když srážky poté utichly, obě strany se periodicky obviňují z nedodržování mírového plánu, který zatím nijak významně nepokročil.

O tom, že hledání fungujícího scénáře řešení krize nebude snadné, svědčí i skromný výsledek poslední schůzky expertů ze zemí „normandské čtyřky“, kteří se na svém nedávném setkání nedostali dál, než k prezentaci rozdílných stanovisek obou stran konfliktu. Příčinou je, nade vší pochybnost, přetrvávající rozdíl v zájmech Moskvy a Kyjeva.

I když by naplnění minských dohod přineslo beztrestnost pro vzbouřence a zvláštní statut pro povstalecké regiony, vedlo by ale především k obnově kontroly rusko-ukrajinských hranic ze strany Kyjeva a k návratu státní správy, řízené legitimní vládou. To by znamenalo ukončení existence tzv. lidových republik, jako útvarů de facto nezávislých na Kyjevu. Tím by byl zmařen ruský plán na dlouhodobé oslabení Ukrajiny. Proto není tak těžké pochopit, proč není dosažení skutečného míru v zájmu Moskvy, ani místních rebelů. A proč mimo jiné dosud nebyly vytvořeny podmínky pro řádnou a efektivní práci pozorovatelské mise OBSE v zóně ozbrojených bojů.

Současný stav vyhovuje i některým silám na ukrajinské straně

Na druhou stranu je zřejmé, že i na ukrajinské straně jsou síly, kterým současný stav vyhovuje - ať už proto, že válečné dodávky znamenají pro některé skupiny velké zisky, nebo proto, že oslabený Porošenko se nemůže naplno věnovat reformám a prosazovat boj proti korupci či dodržování ukrajinských zákonů.

Je tedy zřejmé, že celoevropský zájem na zastavení bojů a pokud možná co nejdůslednější návrat k „normálnímu“ životu nesdílí všechny strany konfliktu.

Snad proto byl pro nejbližší schůzku zvolen formát „redukované“ normandské čtyřky. Tím se vytvoří prostor k tomu, aby se mohl prezident Porošenko, bez přítomnosti Vladimír Putina, domluvit se svými partnery z Německa a Francie na tom, co Ukrajina potřebuje a jak jí mohou evropské země pomoci. Nejde přitom jenom o podporu v ozbrojeném konfliktu s Ruskem, ale také o řešení ekonomické krize, která decimuje ukrajinský HDP, a tím i schopnost Kyjeva splácet své dluhy vůči mezinárodním věřitelům.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

PŘEHLEDNĚ: Langšádlová nekončí jako první. Jaké změny už zažila Fialova vláda?

25. dubna 2024  9:33

Přehledně Ve čtvrtek oznámila demisi ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09). V koaliční...

Symbol pařížského kabaretu Moulin Rouge v troskách. Lopatky mlýna se zřítily

25. dubna 2024  8:12,  aktualizováno  9:29

V noci na čtvrtek se v Paříži zřítily lopatky větrného mlýnu, který je symbolem kabaretu Moulin...

„Musím přemýšlet.“ Španělský premiér zvažuje demisi kvůli vyšetřování své ženy

25. dubna 2024  9:21

Španělský premiér Pedro Sánchez ve středu večer uvedl, že zvažuje rezignaci v souvislosti se...

ANO napadlo u Ústavního soudu změny u stavebního spoření. Vadí mu i zpětná účinnost

25. dubna 2024  9:17

Opoziční hnutí ANO napadlo u Ústavního soudu změny ve stavebním spoření, které byly součástí...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...