Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

KOMENTÁŘ: Případ Savčenková líčí obě strany jinak, fakta jdou proti Rusku

  9:51
Pro Nadiju Savčenkovou, odsouzenou v Rusku na 22 let vězení, je jediná reálná možnost výměna za ruské vězně držené Ukrajinou. Verze toho, jak se události, které k odsouzení vedly, odehrály, se však na ruské i ukrajinské straně liší. Z „válečné mlhy“ se vynořují některá fakta - a ta svědčí proti ruské verzi, píše analytik Vladimír Votápek.
Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková po svém zadržení v Luhansku. (19. června...

Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková po svém zadržení v Luhansku. (19. června 2014) | foto: AP

Ruský soudce Leonid Stěpaněnko v úterý 22. března odsoudil nadporučíka Savčenkovou k trestu 22 let vězení, protože podle přesvědčení tribunálu zavraždila dva ruské novináře a nelegálně překročila hranici Ruské federace.

Paní Savčenková se nehodlá odvolávat, protože neuznává jurisdikci ruského soudu, ani nevěří v možnost spravedlivého procesu. V současnosti je jedinou reálnou možností, jak by se ukrajinská důstojnice mohla vyhnout dlouholetému vězení, její výměna za kapitána Jevgenije Jerofejeva a seržanta Alexandra Alexandrova. Ruské vojáky zadržené se zbraní v ruce na ukrajinském území.

Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Analytik Vladimír Votápek

Příběh zajetí a procesu s paní Savčenkovou se začal psát 17. června 2014, kdy nedaleko Luhanska, na území, kde probíhaly boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, došlo k zabití dvou novinářů ruské státní televize. Podle verze ruské strany Naděžda Savčenková v té době působila jako takzvaný dělostřelecký návodčí, tedy pozorovatel, určující vlastním vojákům souřadnice míst, která mají být vystavena ostřelování.

Podle obžaloby úmyslně navedla minometnou palbu do míst, kde se nacházeli redaktor a kameraman Všeruské státní televizní a rozhlasové společnosti Igor Korněljuk a Anton Vološin. Učinila tak, alespoň podle slov soudce, „z důvodu nenávisti a nepřátelství k ruskojazyčným lidem“.

Soud se dále ztotožnil s tvrzením prokurátora, že nadporučík Savčenková uprchla ze zajetí proruských separatistů, aby ve vojenské uniformě a bez osobních dokladů překročila hranice Ruské federace, kde byla odhalena, zadržena a obžalována. Nejprve z napomáhání k vraždě novinářů, později bylo její obvinění zostřeno na trestný čin vraždy podle paragrafu 105 trestního řádu Ruské federace. Pro úplnost dodejme, že paní Savčenková je obžalována také z nelegálního překročení státní hranice.

Ukrajinci líčí události jinak

Verze ukrajinské strany se od té ruské podstatně liší. Především - ukrajinská strana popírá, že by úmyslně cílila na ruské novináře. Střelba byla údajně vedena na vojenské cíle. Podstatné je také tvrzení, že Nadija Savčenková má na dobu činu alibi, protože v době zabití ruských novinářů už byla v zajetí separatistů. Po svém zajetí byla nadporučík Savčenková, v rozporu s právem, odvlečena na území Ruské federace. Namísto toho, aby byla vydána ukrajinské straně, případně internována do skončení konfliktu, byla obviněna z vraždy a souzena soudem, pod jehož jurisdikci nespadá.

V průběhu trestního řízení byla mnohokrát porušena práva obviněné a nebylo jí umožněno vést řádnou obhajobu. Proto je třeba na Nadiju Savčenkovou pohlížet jako na politického vězně.

Savčenková u soudu pěla ukrajinskou hymnu, rozsudek předem neuznává

To samozřejmě neznamená, že zabití novinářů nemá být vyšetřeno. Bojující strany by měly za všech okolností co nejvíce šetřit životy a zdraví těch, kteří nebojují se zbraní v ruce. A novinářům by se mělo dostávat zvláštní ochrany, protože je v zájmu všech, aby se veřejnost dozvídala co nejpřesnější a nejúplnější informace z míst bojů - a to z nejrůznějších úhlů pohledu.

Pokud by bylo pravdou, že se ruští novináři stali obětí cílené palby, vedené na ně jako na civilní osoby, jistě by se jednalo o válečný zločin. Bylo by proto velmi žádoucí, aby byly stanoveny okolnosti jejich smrti a případný viník. Připusťme ale zároveň, že věrohodné objasnění smrti ruských novinářů je velmi nepravděpodobné prostě proto, že na východě Ukrajiny probíhá válečný konflikt, ztěžující objektivní vyšetřování. Přesto se z „válečné mlhy“ vynořují některá fakta - a ta svědčí proti ruské verzi.

Fakta svědčí proti ruské verzi

Především je opravdu nesnadné uvěřit tomu, že se nadporučík Savčenková, poté, co údajně uprchla ze zajetí separatistů, rozhodla odejít do Ruska. Přitom si ponechala svou uniformu a vzala si s sebou i mobilní telefon, který se později stal jedním z úhelných kamenů obžaloby.

Nezpochybnitelná je také skutečnost, že paní Savčenková, jako ukrajinská občanka, obviněná z trestného činu spáchaného na území Ukrajiny, má být souzena ukrajinským soudem. Případně pokud by ukrajinská strana nemohla, nebo nechtěla věc řádně vyšetřit, má nadporučík Savčenková stanout před mezinárodním trestním tribunálem v Haagu.

Pokud tedy ruská strana pochybuje o tom, zda by byla Nadija Savčenková souzena na Ukrajině spravedlivě, může ji vydat nějaké mezinárodní autoritě. Rozhodně ji ale nemůže soudit sama Moskva. Mimo jiné proto, že konflikt na východě Ukrajiny byl vyprovokován Kremlem, který vyslal na území svého souseda nejprve záškodníky a později i pravidelné vojenské jednotky. Na Rusko je proto nutné nahlížet jako na jednu z bojujících stran a ne jako na nestranného soudce.

Ruská strana se také nijak nevyrovnala se skutečností, že paní Savčenková byla po svém uvěznění nejen zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu, ale stala se i delegátkou Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

Jako taková se těší mezinárodně právní imunitě, a i když může být za dodržení určitých pravidel vyšetřována a případně souzena, určitě nemůže být bez souhlasu PACE omezována na svobodě. A to i podle zákonů Ruské federace, která je také členem Rady Evropy.

To vše jsou důvody, proč je proces s nadporučíkem Savčenkovou obecně považován za nespravedlivý. Proces byl kritizován a odmítnut mnoha mezinárodními autoritami - Radou Evropy a Evropskou unií počínaje, přes vlády vyspělých zemí (včetně USA, Německa i Česka), až po lidskoprávní organizace.

Amnesty International proces označila za zmanipulovaný a politicky ovlivněný. Vedoucí světoví politici vyzývají osobně prezidenta Putina, aby se bez odkladu zasadil o propuštění ukrajinské důstojnice. Přátelé Nadije Savčenkové doufají, že poté, kdy ruská strana komedii dotáhla až k výroku soudu, nastal čas, kdy bude moci být vyměněna za ruské vojáky, zajaté na Ukrajině. Ať už z důvodů spravedlnosti, humanity, nebo obyčejné snahy zmírnit alespoň částečně mezinárodní tlak, odsuzující Rusko za jeho agresi proti Ukrajině.

Šavčenková u soudu:

21. března 2016

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Studenty zatčené na protestech pošleme do Gazy, navrhuje kongresman

10. května 2024  20:45

Zatýkat studenty protestující proti Izraeli na amerických univerzitách je málo, rozhodl se...

Americké obrněnce dobývaly Libavou s podporou českých tanků

10. května 2024  20:30

Formace amerických obrněnců Bradley narazí na dobře opevněné pozice nepřítele na nedalekém kopci a...

Svědkům Jehovovým sloužil i 48 hodin v kuse. Jsou hrozbou pro všechny, říká

10. května 2024

Premium U Svědků Jehovových byl od narození. Během dospívání však začal dělat problémy, když se chtěl dívat...

OSN posílila postavení Palestiny, vyzývá ke schválení členství. Česko bylo proti

10. května 2024  17:38,  aktualizováno  19:42

Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci, podle níž by se Palestina měla stát plnohodnotným členem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...