Topolánek považuje Fischerovu nominaci na premiéra za svou chybu.

Topolánek považuje Fischerovu nominaci na premiéra za svou chybu. | foto: René Volfík, ČTK

KOMENTÁŘ: Úřednická vláda už nikdy. Fischer v politice ano

  • 19
Mirek Topolánek je pořád uražený a na kongres ODS nepřišel. Poslal ale zprávu. Kromě jiného v ní popsal i některé své chyby (většinu však zamlčel): "Mezi ty vynucené patří tři personální přehmaty... Těmito chybami je jednoznačně posazení Vlastimila Tlustého na post ministra financí, znovuzvolení Václava Klause prezidentem republiky a nominace Jana Fischera na post premiéra."

Fischerova vláda končí a v souvislosti s Topolánkovou zprávou může dojít k pikantní situaci. Už více než rok se totiž hovoří pouze o dvou lidech, kteří prý Topolánkovi doporučili, aby bývalého šéfa statistického úřadu nominoval na předsedu vlády.

Jedním z nich je Petr Nečas, který bude sám brzy premiérem. V tomto případě by se jednalo o malou zajímavost v české politické historii. Tím druhým je ovšem Marek Dalík, blízký přítel Mirka Topolánka. Pokud to byl on, je jasné, že šlo o zjevný kalkul, jak si udržet nad úřednickou vládou kontrolu. Jenže to se ani Paroubkovi a ani Topolánkovi nepodařilo. Spíše tahal za nitky, jak jinak, Miroslav Kalousek.

Škoda, že Mirek Topolánek nevysvětlil, proč byla podle něj nominace Fischera chyba. Zřejmě narážel na okolí premiéra, na jeho poradce a na jeho kontakty v některých firmách, které jsou v dlouhodobém souboji s podnikateli, s nimiž naopak bývalý předseda občanských demokratů obědvá a večeří.

Hodnocení končící úřednické vlády je přitom potřeba rozdělit na dvě věci. Podstata této vlády byla veskrze špatná, neboť v naší zastupitelské demokracii nepřispívá k dobrým řešením. Přestože se tak Fischerův kabinet netvářil, byl slabý. Nedokázal a nechtěl rozhodovat o mnoha významných problémech a pořád čekal na vládu, která vzejde z voleb. Přes všechny sliby neměl podporu stran, které ho stvořily – zelení dokonce vládu opustili.

A to, že Fischerův kabinet vládl kvůli zrušeným podzimním sněmovním volbám více než rok, je obrovská chyba, která pořádně provětrává naše peněženky. Potřebovali jsme totiž zásadnější a daleko razantnější opatření proti ekonomické krizi, která měla být zahájena už dávno. Jenže na to odcházející vláda neměla sílu, v parlamentu působila jako kůl v plotě. Země by už podobnou variantu neměla zkoušet. Pokud to bude kvůli politické krizi nutné, tak pouze na minimální dobu.

Paradoxní ovšem je, že samotná osoba Jana Fischera působila na veřejnost blahodárně. Ukázal se jako chytrý, inteligentní a pro lidi znechucené politikou akceptovatelný člověk. Pokud by se ho podařilo (což se nestalo) ulovit některé středopravicové straně, mohla mít na několik let zajímavou osobnost.

Jako všude na světě, také u nás se ukázalo, že vláda bez mandátu dobrá být nemůže. Ani když má v čele osobu, která je obecně přijatelná. Neopakujme už podobný experiment.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video