Protesty v Řecku (5. května 2010)

Protesty v Řecku (5. května 2010) | foto: AP

KOMENTÁŘ: Tři upálení. Kdo za to může a kam až se rozleze řecká nemoc

  • 70
Novinky z Řecka jen zdánlivě vypadají jako další výbuch země s jižanským temperamentem a příliš vzdálenými problémy na to, aby se mohly dostat až k nám. Nevím, jestli bychom se chovali jako Řekové, kdyby nás potkalo, co je, nebo bychom se z toho jen vykecali po hospodách.

Ale Řekům se nedivím, že vyrazili do ulic. Přitom v žádném případě nejsem na jejich straně.

Stejně jako mediální titulky dělají chybu, když tvrdí, že "Řecko se bouří", bouří se totiž jen část země, je podobným zkreslením to, jak je řecký příběh ve stručnosti převyprávěn: Řekové si léta žili nad poměry, teď dostali peníze, ale odmítají se uskrovnit. Po tomhle zhuštění Řekové vypadají stejně cynicky jako feldkurát Katz, když říkal Švejkovi: To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou.

Protesty v Řecku (5. května 2010)Protesty v Řecku (5. května 2010)

Když se na věc podíváme z jiné strany, zjistíme, že Řekové jsou národ v šoku. Jejich zkušenost jsme nedávno v malém prožili i my. V Americe se něco stalo a my jsme se najednou dozvěděli, že jsme si žili nad poměry, že stát je příliš štědrý, že si budeme muset utáhnout opasky.

Za prvé: většina lidí to opravdu netušila, protože prostě žila tak, jak si mohla dovolit. Za druhé: večer si vlezte pod peřinu a tam se přiznejte sami sobě - i kdybyste věděli, že žijete nad poměry, odmítali byste příliš vysoké platy, 12. až 17. plat nebo penzi od padesáti?

Viníky řecké tragédie nejsou všichni "Řekové", ale řečtí politici, kteří falšovali údaje a kupovali si hlasy štedrým rozdáváním z podstaty. Co asi měli udělat příjemci? Uvědoměle začít demonstrovat, že vláda jim dává peníze, které nemá a na které si ani nevydělali? Pokud vím, něco takového se stalo v dějinách lidstva jen jednou. Bylo to v sovětském filmu Prémie, který se tady objevil v 70. letech a jemuž se musel smát i sovětský člověk Maresjev.

Protesty v Řecku (5. května 2010)Protesty v Řecku (5. května 2010)

Samozřejmě je hloupost, když lidé vyrazí do ulic a vypalují banky, protože tím se nic nevyřeší. Na druhé straně zkuste si představit tohle: právě jste se dozvěděli, že stát je na huntě, to, co jste považovali za normální byť hodně siestoidní život, byla velká lež, a že se vaše příjmy teď sníží o pětinu a daně i ceny půjdou nahoru. Lhali vám - a vás chytne nerv.

To není obhajoba, jen vysvětlení.

Teď ta horší část. Mysleli jsme si, že krize už skončila. Omyl, ona pokračuje, jen jinudy a jinými prostředky. Tohle je další kapitola.

Protesty gradují

Druhý den řeckých protestů si vybral první oběti

Právě se klepe Španělsko, jako o dalších kandidátech na mrtvičku se hovoří o Portugalsku či Itálii. Je jedno, jak jsou na tom: ekonomika není jen o reálných číslech, ale také o očekávání a iracionálním chování. Když se o některé bance nebo zemi říká, že je mrtvá, je tím mrtvá už dopředu. Uvidíme, kam se tahle nákaza dovalí.

Do toho Němci rychle střízlivějí z lásky k Evropské unii, tahle milenka je náhle příliš náročná. Navíc se kvůli krizi poštěkali s Francouzi, takže kdyby musel německo-francouzský euromotor jet dál na plný výkon, tedy solit další miliardy, hrozilo by mu zadření. Solidarita v Unii moc nefunguje a člověk se tomu nemůže vůbec divit, podívejte se na Slováky. Nyní mají platit miliardy na pohodlné důchody Řeků, kteří je ovšem mají mnohem vyšší. Šílenství.

Nevypadá to dobře. Unie to sice přežije, ale být eurooptimistou je v těchto dnech sakra těžké.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video