Sčítání hlasovacích lístků ve volebním okrsku Slovanské náměstí v brněnském Králově Poli. (16. října 2010)

Sčítání hlasovacích lístků ve volebním okrsku Slovanské náměstí v brněnském Králově Poli. (16. října 2010) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

KOMENTÁŘ: Špatná zpráva pro politiky, volič vidí, slyší a myslí

  • 149
Dobrá pověst je k nezaplacení. Tuto jednoduchou větu se voliči již podruhé během jednoho roku snažili sdělit svým politikům. Neodnesli to jen protřelí kšeftmani z radnic, ale i ti, kteří se usilovně snažili tvářit jako "muži změny", ale voliče jaksi neobalamutili.

Lídři levice říkají, že výsledek je účtem za vládní reformy. Nejspíš se zásadně mýlí. Výsledek je daleko spíš účtem za bohorovnost, s jakou si mnozí lokální politici v podstatě zprivatizovali radnice a sami sebe pasovali do role místních baronů.

Pražané už nechtějí mít své "kmotry", Liberec už nechce mít přezdívku "Synerov" a Karlovarští už nechtějí žádné potupné "losovačky" s přihráváním zakázek.

Komunální a senátní volby zřejmě potvrdily trend, kdy voliči stále více využívají preferenčních hlasů k "vykřížkování" nepopulárních kandidátů. Na voličskou asertivitu doplatilo stejně jako v květnu překvapivě mnoho politiků.

Politika není soukromý byznys a občané nejsou tupé ovce, kterým se můžete smát do očí. Tenhle vzkaz nedostali jen primátoři a starostové velkých měst, ale i řady malých obcí. Jeden příklad za všechny.

Ve středočeských Černošicích získala ODS před čtyřmi lety přes třicet procent. Po řadě problematických pozemkových kšeftů starosty a poslance Aleše Rádla propadla na pouhopouhých pět procent. V obci, kde pravice ve sněmovních volbách léta získávala absolutní převahu. Jenže ztracenou pověst ani ideové souznění nenahradí.

V sázce je důvěryhodnost ODS, ale i jejího předsedy

Premiér a předseda ODS Petr Nečas si výsledky voleb vykládá v zásadě správně. Opravdu je to otázka důvěryhodnosti jednotlivých politiků. Je ovšem potřeba dodat, že ve hře je i důvěryhodnost samotného Nečase. Jeho sliby, že stranu zbaví všemožných zlatokopů, byly jednoznačné. A volby mu ukázaly, že pro potenciální voliče ODS je to téma skutečně podstatné.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Ukázkovým příkladem mohou být výsledky voleb v jednotlivých částech hlavního města. Někteří starostové ODS získali čtyřicet procent hlasů, jiní s bídou dvacet. Program byl podobný, kampaň skoro stejná. Rozdíl byl právě v pověsti.

Nečas může být sebeúspěšnějším reformátorem ve vládě, ale pokud bude mít jeho strana tak bídnou pověst, jakou si za léta získala na pražském magistrátu, v Liberci, Karlových Varech a na dalších místech, voliči mu to nezapomenou.

Pro premiéra výsledek komunálních voleb znamená, že se vedle řízení vlády bude muset důkladně věnovat také nevděčné hygienické práci ve vlastní straně. Jestli se to může podařit, je zatím ve hvězdách.

Faktor John a výbuch Věcí veřejných

Dobrou pověst však neztratili jen protřelí radniční šíbři z ODS. Do značné míry o ni přišly i takzvané "nové" strany, zejména Věci veřejné. Ty teď chtějí analyzovat na ideové konferenci, proč dopadly ve volbách tak bídně. Verbální mlha o tom, kolik mají mandátů, na propadáku nic nezmění. Politici této strany přemítají o tom, zda nebyli jejich ministři v úsporách až moc razantní nebo zda nedoplácejí na účast v Nečasově vládě.

Kdyby si véčkaři na ideové konferenci pustili sestřih vystoupení předsedy Johna za čtyři měsíce od sněmovních voleb, mohli by si s analýzou ušetřit čas. John, který zřejmě na jaře u mnoha voličů vyvolal naději, že to bude dělat jinak a lépe než ti tolikrát omílaní dinosauři, nejspíš už o dobrou politickou pověst nenávratně přišel.

Politika mu vůbec nejde a role upovídaného kovboje voliče zjevně neoslnila. V Praze 5, kde kandidoval, dostal méně hlasů než málo známí kandidáti před ním i za ním.

Přidáme-li k tomu vysokou míru závislosti strany na kádrech přicházejících z bezpečnostní agentury ABL, je skepse voličů, kterou dali najevo o víkendu, do značné míry pochopitelná.

Varování pro ČSSD a TOP 09

Sociální demokraté, kteří si v komunálních volbách výrazně pomohli, by si měli na svou dobrou pověst dávat také velký pozor. Na řadě problematických radnic dosud působili v rámci velké koalice a měli spíše štěstí, že na ně nebylo vidět tolik jako na dominantní ODS, což se teď na mnoha místech změní.

Už nebudou nenápadnými asistenty, za jejichž tichého přispění se rozdávaly zakázky sponzorům a známým. Najednou to budou jejich politici, kteří budou vidět v čele a na které budou mířit otázky, proč, komu a za co dávají vydělat.

Navíc z dob, kdy ČSSD vládla na úrovni celostátní, víme velmi dobře, že tato strana rozhodně není imunní vůči kouzlu moci, peněz a zajímavých zakázek. Nemusíme hned připomínat Stanislava Grosse, stačí vzpomenout třeba jen na problematickou dálnici D47 do Ostravy nebo na dnes již pozapomenutý projekt Internet do škol.

Pokud nechce ČSSD dopadnout za čtyři roky stejně nebo hůř, než dopadla ve velkých městech letos ODS, měla by brát touhu voličů po politicích s dobrou pověstí velmi vážně.

Totéž samozřejmě platí i pro TOP 09, protože ani její politici nejsou všichni zdaleka nepopsanými listy bez minulosti a pražský i zlínský magistrát v sobě skrývá řadu velkých lákadel. Pro TOP 09, která se ostře vymezovala zejména vůči praktikám pražského magistrátu, je pak jakékoli selhání dvojnásobnou prohrou.

Zdá se totiž, že vzedmutí odporu českého voličstva proti šíbrům všeho druhu zřejmě nebude jen sezonní záležitostí. Lidé si na jaře vyzkoušeli, že to, co je štve, mohou alespoň částečně změnit. Teď si při volbách na radnice ověřili, že to opravdu funguje. A nově nabytého pocitu voličské moci se zcela jistě nebudou chtít vzdát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video