Bohuslav Sobotka a Michal Hašek při předvolebním setkání členů ČSSD s voliči ve

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek při předvolebním setkání členů ČSSD s voliči ve Slavkově u Brna. (23. října 2013) | foto: Michal Růžička, MAFRA

KOMENTÁŘ: Příteli Sobotko, příteli Hašku. Ó, vy se máte

  • 36
V neděli se bude široké vedení ČSSD rozhodovat, jestli podpoří předsedu Bohuslava Sobotku, nebo rebela Michala Haška. Výsledek zápasu však bude pravděpodobně pro stabilitu strany irelevantní. "Obě strany stejně dobře vědí, že až se budou moci ve vhodnou chvíli vzájemně podusit a podrazit, samozřejmě to udělají," píše v komentáři šéfredaktor MF DNES Rober Čásenský.

Tak se nám pomalu rýsuje katarze sociálnědemokratického příběhu lásky a zrady. Nedojde k ní ovšem v neděli, ale až v dalších týdnech.

V neděli se sociální demokraté ze všech koutů naší krásné vlasti sjedou, aby probrali osud "přítele předsedy", který byl vyzván, ať není předsedou, a také osud "přátel místopředsedů", kteří složili funkce poté, co předseda na jejich bratrskou výzvu nezareagoval (a oni se ještě poněkud pitomě pogrilovali ve vlastní omáčce, když zapírali schůzku, kterou se vlastně původně chtěli chlubit).

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Pavel Páral: Snad to znehodnocování klapne
  • Karel Steigerwald: Chovanec - víc hrdina, nebo udavač?
  • Jan Fingerland: Den, kdy synagogy hořely i nehořely
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Výsledek nedělního jednání se sice dá odhadnout (Sobotka uspěje a "nesobotkovci" naoko ustoupí a slíbí poslušnost, podporu a oporu), ale je pro výsledek celého zápasu pravděpodobně irelevantní. Obě strany stejně dobře vědí, že až se budou moci ve vhodnou chvíli vzájemně podusit a podrazit, samozřejmě to udělají.

Tento stav bude setrvalý do doby, než se místo dvou mladých jihomoravských polopředsedů v čele obou křídel objeví v čele strany někdo, kdo bude mít dostatečnou autoritu na to, aby sešikoval celou partu za sebe. Takový se však momentálně nenabízí, a tak bude muset sociální demokracie projít očistcem. Ten může mít hned několik fází.

První bude jednání o vládě a její podpoře. Proti sociální demokracii si sedne jeden z nejlepších kšeftařů (pozor, nemyšleno negativně) v zemi. Na jednání přijde s takřka ideálními kartami v rukou a nemá co ztratit. Vyjednavači ČSSD budou vědět, že oni musí, zatímco Babiš může. A naopak nebudou vědět, za kolik poslanců vlastně mluví. Poznají první fázi očistce. Ač o něco silnější strana, budou s Babišem jednat v podstatě v podřízené roli (do té se mimochodem trošku vpasovali i lidovci, kteří neustále trpělivě dojíždějí na koaliční jednání do magnátova Centra pohybové medicíny).

Pokud sociální demokraté projdou první fází s úspěchem, čeká je hlasování o důvěře vládě. A oni opět musí. Protože, když vláda neprojde kvůli hlasům sociálnědemokratických poslanců, mohou na to, že budou mít svého premiéra, nejspíš definitivně zapomenout. Z jedné strany jim bude rýt do strany prezident Zeman, na druhé neuhne Babiš ani o milimetr. Druhá fáze očistce.

A kdyby snad náhodou měly být kvůli rozhádané sociální demokracii předčasné volby, mohou si "přátelé" v ČSSD rovnou naplánovat třetí a poslední fázi, jarní výlet pro volební porážku.

Příteli Sobotko, příteli Hašku, čeká vás krásný podzim plný zlátnoucího listí a šedivějících skrání. Ať už to zítra dopadne jakkoli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video