Američtí vojáci na Haiti vykládají pomoc z helikoptéry (21. 1. 2010)

Američtí vojáci na Haiti vykládají pomoc z helikoptéry (21. 1. 2010) | foto: AP

KOMENTÁŘ: Prosím, už žádné posílání miliard dolarů na Haiti

  • 70
Komentář Jiřího Štického - Jen a pouze díky ničivému zemětřesení se možná stovky milionů lidí dozvěděly, že nějaké Haiti existuje, je velmi chudé a desítky let jako normální stát nefunguje.

Z těch desetitisíců obětí katastrofy jich mnoho zemře úplně zbytečně. Zabily je stejné peníze, které nyní na Haiti znovu ve velkém směřují.

Nemyslím tím humanitární pomoc, záchranáře a prostředky, které mají pomoci přežít a vypořádat se s bezprostředními následky strašné katastrofy. Myslím tím to, co přijde po ní: vlády, mezinárodní organizace, dobrodince z povolání.

Souhrnně se jim říká zahraniční pomoc. Mezi humanitární a zahraniční pomocí je obrovský rozdíl.

Na tu první pomoc se lidé dobrovolně skládají, posílají déemesky, aby z pocitu lidské sounáležitosti rychle pomohli z nejhoršího. Ta druhá naopak velmi často vede k větší závislosti na zahraniční pomoci, k přežívání mizerné administrativy, k bohatnutí zkorumpovaných politiků a úředníků, k větší bídě a k většímu zadlužení.

Haiti je přesně ten případ, kdy zahraniční pomoc ve svých důsledcích škodí. Mezi nejchudšími státy není výjimkou.

Mezi léty 1990 a 2003 přišly na Haiti čtyři miliardy dolarů různé pomoci a potravin. Z toho zhruba jedna třetina pocházela ze Spojených států. V letech následujících byl přísun peněz ještě vyšší, ročně šlo až o miliardu dolarů. To jsou ohromná čísla na zemi, jejíž ekonomika nyní vyprodukuje ročně hodnoty odhadem za sedm miliard dolarů.

V žebříčku OSN, která sestavuje vlastní index mapující pokrok v životní úrovni, se na Haiti na 149. místě dotahují i (sub)saharské země jako Súdán. V pořadí zkorumpovanosti, které sestavuje Transparency International, je Haiti 168. ze 180 států světa. A konečně v posledním známém hodnocení Doing Business 2010 o možnostech v dané zemi podnikat a investovat je Haiti až 151. V posledních letech žádný výrazný posun k lepšímu.

"Výsledky programů pomoci Světové banky na Haiti v letech 1986 až 2002 jsou hodnoceny jako neuspokojivé, dopad na rozvoj institucí jako zanedbatelný a udržitelnost několika málo dosažených úspěchů je nepravděpodobná," zní vyhodnocení ze zprávy o zahraniční pomoci této instituce chudým zemím.

Dva bývalí američtí prezidenti - Clinton a Bush mladší - zakládají společný miliardový fond pro Haiti ve jménu konání dobra. Zaznívají úplně stejná slova jako v letech, kdy sypali do této země peníze na nikdy nepostavené školy, nemocnice, silnice a policii. Místním zkorumpovaným lídrům, kteří se pravidelně proměňují ze spasitelů v hrdlořezy, se peníze navíc jistě hodí.

Dovezené potraviny zase dokážou spolehlivě vymýtit domácí zemědělství. Zkuste někdy jako místní podnikatel konkurovat potravinové pomoci! Balíky peněz vhazované zvenčí do přeregulované ekonomiky mají i nepěknou vlastnost vyvolat rychlý růst cen. Zachraňovat Haiťany před nimi samými je opravdu těžká práce. Tentokrát to prý vyjde.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue