Devětapadesátiletý Lukašenko otěže Běloruska pevně svírá od roku 1994, kdy byl...

Devětapadesátiletý Lukašenko otěže Běloruska pevně svírá od roku 1994, kdy byl zvolen prezidentem. Svým politickým rivalům od té doby nedal šanci uspět (26. září 2013). | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Proč nesledovat hokejový šampionát? O vítězi je jasno předem

  • 84
Napínavé povyražení; nic víc, nic míň, uzavíral před pár dny kolega svůj komentář o tom, jak vnímat mistrovství světa v Bělorusku. Profesionální sport napínavý bezpochyby je, jde v něm ale o trochu víc než jen o zabavení hokejových fanoušků.

Vědí to politici, předsedové výborů i lidskoprávní organizace. Ti všichni spolu právě teď také hrají jedno takové světové utkání. Zlatou trofejí jsou v něm fanoušci.

Technika chléb a hry není v dějinách zrovna novinkou, diktátoři ji využívali od nepaměti. Celkem laciné body za popularitu tak u národa sbíral Hitler s olympiádou v Berlíně, jako výkladní skříň socialismu využívali sport s oblibou i českoslovenští komunisté. Vždyť čím jiným než idealistickou propagandou byly megalomanské spartakiády na Strahově?

KOMENTÁŘ: Proč sledovat hokej, i když šampionát hostí diktátor

Všechny tyhle snahy v kontextu dějin působí neskutečně průhledně a možná až trochu směšně. Přitom na lep teď skáčeme úplně stejně. Profesionální sport a kluby jsou kromě byznysu i nástrojem mocenskopolitického tlaku.

Ukázkovým případem je relativně nedávno vzniklá KHL, protiváha NHL, a podle zájmu médií téměř národní hrdinové z HC Lev Praha, uměle vytvořeného klubu bez jakékoliv tradice hrajícího ligu s dalšími zeměmi bývalého Sovětského svazu. S nadsázkou tu máme znovu světovou polaritu NATO versus Varšavský pakt, jen o pár let později, méně nápadnou a s bruslemi a pukem.

Takové souvislosti a pozvolné rozšiřování mocenských vlivů řeší málokterý z fanoušků a asi nikdo z hokejistů na ledě. V Bělorusku přitom nejde o nenápadné získávání sympatií. Těsně před startem mistrovství nechal Alexandr Lukašenko pozatýkat několik desítek opozičních aktivistů, přidali se k dalším, kteří už v táborech se zostřeným režimem jsou. Děsivá svědectví z běloruských vězení jsou obecně známá a dostupná.

Mistrovství teď přitom jen přispívá k legitimizaci běloruských poměrů a upevnění Lukašenkovy pozice. Už po základním zorientování v politické situaci v Minsku tedy zůstává dětsky jednoduchá otázka: proč vlastně IIHF šampionát Bělorusku udělila?

Mrtvý brouk na ledě

Sportovní instituce, hokejisté i fanoušci jsou zázračně jednotní v postoji "nás se to přeci netýká". Sportovce politika povětšinou nezajímá. V hokejové šatně neuspěla ani výzva umělců k nenásilnému a neškodnému gestu: totiž aby si po zápase hokejisté uvázali červeno-bílé šátky na znamení nesouhlasu s porušováním lidských práv Lukašenkovou totalitní vládou.

Dost jasně se vyjádřil také trenér českého týmu. "Politický kontext? Ten moc nevnímám, my jdeme hrát hokej a sport by se neměl míchat s politikou," řekl Lidovým novinám Růžička.

Možnost ukázat, za který tým hrají, měla i veřejnoprávní média. Proč se Česká televize kromě boje za práva na přenos nerozhodla zabojovat i v oblasti práv lidských a kromě sportovních utkání odvysílat aspoň dokument přibližující politickou situaci v Bělorusku?

Horká brambora tak putuje ke sportovním organizacím. Domýšlet důsledky svých rozhodnutí by měli předsedové výborů, které hostující země určují. I tady jsou ale zájmy zřejmě jiné. Peking, Soči, Bělorusko, jejich výběr je jasný vzkaz všem: tohle je především byznys.

Když se nemůžeme spolehnout na sportovní instituce a ani na naše hrdiny na ledě, měli bychom aspoň my dát najevo, že myšlenka odpolitizovaného sportu vůbec neznamená, že nezáleží na tom, kde se zápasy konají.

O probuzení zájmu fanoušků se snaží alespoň neziskové organizace. Česká pobočka Amnesty International připravila interaktivní web připomínající vězně svědomí, dobrovolníci organizace Člověk v tísni budou zase příznivcům utkání na ledě rozdávat při odletu na šampionát plácačky s heslem "Fandím lidským právům".

Jejich snahou není, aby lidé na protest vypnuli televize a odmítli sledovat sportovní zápasy konané pod patronátem totalitních vůdců a stran. Chtějí pouze, abychom nebyli lhostejní. Abychom měli na paměti, že profesionální sport vůbec není jen napínavé povyražení.

Když tedy budeme dnes večer usedat ke sledování zápasu Česko - Kanada, uvědomme si, jakou cenu za to platíme. Trofejí jsou fanoušci a o vítězi je jasno předem. Diktatura - lidská práva 1:0.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video