Martin Barták.

Martin Barták. | foto: René Fluger, ČTK

KOMENTÁŘ: Případ Barták jako test vládní věrohodnosti

  • 108
Máme-li brát výroky bývalého velvyslance Cabanisse a jeho kolegy vážně, co si asi mohli Američané o České republice myslet? Martin Barták se tehdy do Washingtonu vydal jako člen vládní delegace vedené premiérem Mirkem Topolánkem.

Nějaký zručný režisér už by mohl chystat remake slavného amerického filmu s Dustinem Hoffmanem z roku 1970. Jen místo příběhu malého muže Jacka Crabba, jenž přes různé životní peripetie úspěšně prošel bouřlivými dějinami Divokého západu, a to mu dodalo onu velikost, by nový film vyprávěl současnou story o muži z "Divokého východu".

Bývalý vicepremiér a současný náměstek ministra financí Martin Barták je takovým naším malým velkým mužem (a to nenarážím na jeho malý vzrůst). Kdo to vlastně je a o čem jeho příběh vypovídá? Teď o něm víme, že čelí nejvážnějšímu obvinění z korupce, jež kdy na adresu vlivného českého politika či vysokého úředníka zaznělo.

"Náměstek Barták nám řekl, že za určitý obnos by problémy mezi naší firmou a Pragou mohly být vyřešeny," popsal v rozhovoru pro MF DNES bývalý americký ambasador a nyní člen vedení Tatry Kopřivnice William Cabaniss své setkání s Bartákem z února 2008. A Cabanissův kolega Duncan Sellars, další účastník setkání s Bartákem, upřesnil požadovanou částku: "Šlo o několik milionů dolarů. Bylo to číslo, které mnou otřáslo."

Azyl u Kalouska


Nad tak silným svědectvím nejde jen tak mávnout rukou, jak to včera po ránu udělal ministr financí a Bartákův nadřízený Miroslav Kalousek: "Je to v poloze tvrzení proti tvrzení." Není. Už proto, že to říkají dva muži proti jednomu, dva muži, z nichž minimálně Cabaniss požívá mimořádné důvěry a úcty. A nadto oba reprezentují zemi, jež patří k největším spojencům Česka. I tím případ dostává mimořádný rozměr.

Zdánlivě málo významná figurka na české politické šachovnici je postavou hodnou mimořádné pozornosti: muž, podepsaný pod řadou armádních zakázek vyšetřovaných policií, a zároveň muž, jenž se nedobrovolně stal symbolem minulého vládnutí. Vzpomínáte, jak se o něj v létě "přetahovaly" koaliční strany? Vicepremiér ve Fischerově vládě, jenž z původní profese neurochirurga ukročil do politiky v roce 2000 jako poradce místopředsedy ODS Petra Nečase, byl najednou nežádoucím černým Petrem. Nový ministr obrany Vondra ho nechtěl za náměstka. Nový premiér Nečas jej proto navrhoval za podřízeného ministru vnitra Johnovi. Ten, než aby Bartáka musel přijmout, raději náměstkovskou pozici škrtnul. A pak se zjevil zachránce. Ministr financí a lídr TOP 09 Miroslav Kalousek pronesl legendární větu: "Jsem rád, že jsem mohl svůj tým posílit o zkušeného administrátora." Tuhle bitvu tehdy náš Jack Crabb vyhrál.

Jak se však ukázalo včera, spojenectvím Bartáka s Kalouskem začala prohrávat naše novopečená vládní koalice "rozpočtové odpovědnosti a boje s korupcí". Staré příběhy se nedají smazat tím, že se nový premiér postaví před kamery a ohlásí do světa, že jeho vláda už to chce dělat jinak. Slova znějí krásně, ale jednak na to musí mít důvěryhodné lidi bez šmouh z minulosti, jednak pro to taky musí něco udělat. Zatím to opravdu byla jen veřejná deklarace.

Nečasovo razantní vystoupení však v jedné věci budí sympatie: i přes očividné vazby z minula dokázal Bartáka přimět ke stažení ze scény a slíbit, že se zásadně promění způsob zadávání armádních zakázek. Snad. Vyčkejme na důkazy.

Ale co působilo jako těžký Nečasův alibismus a možná i nechuť dívat se do své nedávné minulosti, to bylo zdůrazňování role a dávných provinění sociálnědemokratických vlád. Přepočítávat na procenta, kolik zakázek bez výběrových řízení zadaly vlády ČSSD a kolik vlády ODS, je k ničemu. Dělo se to ve vládách vedených oběma stranami, pokaždé zaznívala podezření z korupce. Ani v jednom se nic nevyšetřilo. To je to hlavní.

A Martin Barták, který je problémem dnešní koalice, patří jednoznačně k historii vládnutí ODS. Tak proč odbíhat jinam? Mimochodem: na onu inkriminovanou cestu do Washingtonu v únoru 2008 se Barták vydal jako člen delegace vedené Mirkem Topolánkem. Máme-li brát výroky Cabanisse a Sellarse vážně, co si asi Američané o takové zemi mohli myslet?

Kdo všechno v tom jede


Nedůvěrou v tehdejší český systém mimochodem američtí manažeři Tatry Kopřivnice vysvětlují, proč se s údajným sdělením z úst Martina Bartáka nesvěřili nikomu z příslušných úřadů. "Nebylo jasné, kdo všechno je do korupce zapleten," říká jeden z nich. Příšerná vizitka naší země. K jejímu dobru teď budiž přičteno, že se v posledních měsících (doufejme) armádní skandály už pod stůl nezametají. A to soudím i podle posledních ohlasů vládních politiků na řadu letošních odhalení MF DNES.

Při tom předposledním musel letos v září odejít letitý náměstek Kopřiva. Při tom zatím posledním se nalomila velikost našeho malého velkého muže.
Že by nakonec onen remake slavného filmu měl i jinou pointu? Originální Jack Crabb totiž přežil všechno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video