Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Přichystejte novelu, volič to vydrží

  14:24aktualizováno  14:24
Poslanecká sněmovna schválí zákon a za pár měsíců už ho opravuje novelou. Tento častý jev poslední doby naznačuje, že poslanci nepracují dobře. Jejich práce totiž nemá spočívat v řečnění u pultíku, ale v pečlivém projednávání chystaných norem v sněmovních výborech, píše politolog Kamil Švec.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Být poslancem není vůbec jednoduché. Navzdory zažitým představám, které mají bohužel i někteří političtí představitelé, není poslanecká práce založena na vysedávání ve Sněmovně a pronášením více či méně závažných sdělení.

Poslanecká sněmovna není jen „žvanírna“, ale je – respektive měla by být – ctnostným orgánem, jemuž občané prostřednictvím voleb svěřují správu naší země. Běžný chod Sněmovny má ale ke ctnosti a vážnosti mnohdy velmi daleko.

To však není problém Poslanecké sněmovny jako takové, není to ani chyba politického systému či parlamentního režimu. Sněmovna bude prostě vždy taková, jací poslanci v ní budou zasedat. A o kvalitě poslanců zase rozhodují voliči. Právě výběr kvalitního obsazení je v poslední době tím, co trápí Sněmovnu nejvíce. Otázkou ale zůstává, co budeme považovat za kvalitu.

Ohodnotit Sněmovnu?

Prvním indikátorem je kultura politického chování (prosím, nezaměňovat s politickou kulturou). Měl-li čtenář v posledních dnech příležitost a odvahu sledovat jednání v Poslanecké sněmovně, mohl nabýt dojmu, že sleduje některý ze zábavných českých seriálů z prostředí pohostinství. Političtí představitelé se titulovali lháři, zloději, tuneláři, případně se obviňovali z chyb dřívějších či současných. Ač je to „jen“ parlamentní debata, o poslancích nevěstí nic pěkného.

Zvykli jsme si už také na kontrolu práce poslanců z hlediska jejich účasti na jednáních, docházky či na základě hlasování pro ty které návrhy zákonů. Bezesporu je důležité vědět, jak je který poslanec aktivní při interpelacích a hlasování. Vypovídací hodnotu o Sněmovně jako celku příliš nemají.

O kvalitě Sněmovny nejvíce vypovídají zákony, které jsou odrazem dobře či špatně odvedené práce. Chceme-li tedy posuzovat, jak dobře poslanci spravují zemi, musíme se zaměřit na kvalitu schválených zákonných norem. A právě zde narážíme na pověstný kámen úrazu.

Občan snese všechno

Poslanci se více zaměřují na to, aby byli v Poslanecké sněmovně vidět, aby se mohli ukázat u řečnického pultíku, pronést námitku a o ní pak referovat na sociálních sítích svým voličům.

Kamil Švec

Politolog Kamil Švec

Působí na Katedře politologie FSV UK v Praze. Odborně se zaměřuje na formování vlád a koaliční vyjednávání. Zabývá se zejména českou politikou a politikou na úrovni krajů a obcí.

Možná je to metoda účinná, ale chytrý volič by si měl všímat jiných výstupů práce poslanců. Nejtvrdší práce v Poslanecké sněmovně je ve výborech, kde se zákony projednávají, kde jednotlivé strany vznášejí své připomínky, zapracovávají své programové priority. Tato práce není ve světle televizních kamer viditelná, o to je podstatnější a důležitější. Ale není odváděna dobře.

Jen nekvalitní práce poslanců ve výborech je důvodem, proč se pravidelně setkáváme se situací, že Sněmovna schvaluje zákon, u nějž již dopředu ví, že jej bude třeba novelizovat, aby fungoval.

Pochopitelné to může být u velkých zákonů, jakými byl například občanský zákoník o třech tisících paragrafech, který se připravoval mnoho let. Už méně je to pochopitelné u zákonů ne tak zásadních, ale přesto ovlivňujících život občanů.

Příkladem je zákon o tzv. dětských skupinách, který musel být novelizován, aby mohly fungovat lesní školky (více zde), nebo dnes novelizovaná norma o energetických štítcích budov (více zde).

Odpovědní a dobře pracující poslanci by zákon projednali a schválili tak, aby byl platný na několik dalších let, nikoliv jen měsíců. Komplikují tím život především svým voličům, jimž se zavázali sloužit a z jejich pověření se snažit o lepší společnost.

Poslanci však spoléhají, že volič do voleb zapomene, nebo že další změnu zákona v tom vysokém počtu novel ani nepostřehne. A volič by měl vnímat, jaké zákony Poslanecká sněmovna schvaluje.

To je jediný spolehlivý indikátor kvality poslanecké práce a jediná cesta, jak dospět k Poslanecké sněmovně, jíž si budou občané vážit.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a poslanec ODS Petr Bendl při...
Nižší sociální odvody chtějí ANO i TOP 09. Nebude na důchody, oponuje ČSSD

Na potřebě snížení sociálních odvodů se shodly poslankyně ANO Radka Maxová a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při debatě Hospodářské komory....  celý článek

Schafberg, Rakousko
100 POHLEDŮ: Zhluboka dýchat a oddat se Slunci na vrcholu Schafbergu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Karolínina huť v Jedlové-Zákoutí na dobové pohlednici ze soukromé sbírky.
Orlické hory bývaly plné skláren, poslední zanikla před světovou válkou

Nejen severní Čechy či Šumava byly v minulosti sídlem mnoha sklářských hutí. Významným centrem českého sklářství byly i Orlické hory. Zdejší tradice však...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.