Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Přichystejte novelu, volič to vydrží

  14:24aktualizováno  14:24
Poslanecká sněmovna schválí zákon a za pár měsíců už ho opravuje novelou. Tento častý jev poslední doby naznačuje, že poslanci nepracují dobře. Jejich práce totiž nemá spočívat v řečnění u pultíku, ale v pečlivém projednávání chystaných norem v sněmovních výborech, píše politolog Kamil Švec.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Být poslancem není vůbec jednoduché. Navzdory zažitým představám, které mají bohužel i někteří političtí představitelé, není poslanecká práce založena na vysedávání ve Sněmovně a pronášením více či méně závažných sdělení.

Poslanecká sněmovna není jen „žvanírna“, ale je – respektive měla by být – ctnostným orgánem, jemuž občané prostřednictvím voleb svěřují správu naší země. Běžný chod Sněmovny má ale ke ctnosti a vážnosti mnohdy velmi daleko.

To však není problém Poslanecké sněmovny jako takové, není to ani chyba politického systému či parlamentního režimu. Sněmovna bude prostě vždy taková, jací poslanci v ní budou zasedat. A o kvalitě poslanců zase rozhodují voliči. Právě výběr kvalitního obsazení je v poslední době tím, co trápí Sněmovnu nejvíce. Otázkou ale zůstává, co budeme považovat za kvalitu.

Ohodnotit Sněmovnu?

Prvním indikátorem je kultura politického chování (prosím, nezaměňovat s politickou kulturou). Měl-li čtenář v posledních dnech příležitost a odvahu sledovat jednání v Poslanecké sněmovně, mohl nabýt dojmu, že sleduje některý ze zábavných českých seriálů z prostředí pohostinství. Političtí představitelé se titulovali lháři, zloději, tuneláři, případně se obviňovali z chyb dřívějších či současných. Ač je to „jen“ parlamentní debata, o poslancích nevěstí nic pěkného.

Zvykli jsme si už také na kontrolu práce poslanců z hlediska jejich účasti na jednáních, docházky či na základě hlasování pro ty které návrhy zákonů. Bezesporu je důležité vědět, jak je který poslanec aktivní při interpelacích a hlasování. Vypovídací hodnotu o Sněmovně jako celku příliš nemají.

O kvalitě Sněmovny nejvíce vypovídají zákony, které jsou odrazem dobře či špatně odvedené práce. Chceme-li tedy posuzovat, jak dobře poslanci spravují zemi, musíme se zaměřit na kvalitu schválených zákonných norem. A právě zde narážíme na pověstný kámen úrazu.

Občan snese všechno

Poslanci se více zaměřují na to, aby byli v Poslanecké sněmovně vidět, aby se mohli ukázat u řečnického pultíku, pronést námitku a o ní pak referovat na sociálních sítích svým voličům.

Kamil Švec

Politolog Kamil Švec

Působí na Katedře politologie FSV UK v Praze. Odborně se zaměřuje na formování vlád a koaliční vyjednávání. Zabývá se zejména českou politikou a politikou na úrovni krajů a obcí.

Možná je to metoda účinná, ale chytrý volič by si měl všímat jiných výstupů práce poslanců. Nejtvrdší práce v Poslanecké sněmovně je ve výborech, kde se zákony projednávají, kde jednotlivé strany vznášejí své připomínky, zapracovávají své programové priority. Tato práce není ve světle televizních kamer viditelná, o to je podstatnější a důležitější. Ale není odváděna dobře.

Jen nekvalitní práce poslanců ve výborech je důvodem, proč se pravidelně setkáváme se situací, že Sněmovna schvaluje zákon, u nějž již dopředu ví, že jej bude třeba novelizovat, aby fungoval.

Pochopitelné to může být u velkých zákonů, jakými byl například občanský zákoník o třech tisících paragrafech, který se připravoval mnoho let. Už méně je to pochopitelné u zákonů ne tak zásadních, ale přesto ovlivňujících život občanů.

Příkladem je zákon o tzv. dětských skupinách, který musel být novelizován, aby mohly fungovat lesní školky (více zde), nebo dnes novelizovaná norma o energetických štítcích budov (více zde).

Odpovědní a dobře pracující poslanci by zákon projednali a schválili tak, aby byl platný na několik dalších let, nikoliv jen měsíců. Komplikují tím život především svým voličům, jimž se zavázali sloužit a z jejich pověření se snažit o lepší společnost.

Poslanci však spoléhají, že volič do voleb zapomene, nebo že další změnu zákona v tom vysokém počtu novel ani nepostřehne. A volič by měl vnímat, jaké zákony Poslanecká sněmovna schvaluje.

To je jediný spolehlivý indikátor kvality poslanecké práce a jediná cesta, jak dospět k Poslanecké sněmovně, jíž si budou občané vážit.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Majitel společnosti Synot a senátor Ivo Valenta.
Senátoři odhalili své příjmy, figurují v nich dary i dluhy za miliony

Nejbohatším senátorem zůstává byznysmen Ivo Valenta (za Stranu soukromníků). Nejzadluženějším je naopak Ladislav Václavec za ANO, který má dvě hypotéky v...  celý článek

Filip K. dostal za neplnění podmínky trest domácího vězení. Umožňuje mu to...
Na elektronické náramky vybralo ministerstvo spravedlnosti stejnou firmu

Ministerstvo spravedlnosti znovu posoudilo nabídky, které předložili zájemci o dodávku elektronických monitorovacích náramků pro vězně. Vybralo stejnou firmu,...  celý článek

Narozena v roce 1915. Marie Kuncová navštěvuje zájmové kroužky, luští křížovky...
MF DNES: Vzniká silná generace Čechů: lidé nad 85 let

Češi se dožívají vyššího věku. Rychle přibývá lidí starších 85 let. Podle demografů jich za dvacet let bude přes půl milionu.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.