Prezident Miloš Zeman jmenoval novým premiérem Jiřího Rusnoka. (25. června

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým premiérem Jiřího Rusnoka. (25. června 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

KOMENTÁŘ: Přerušovaný politický styk

  • 38
Bohuslav Sobotka má pravdu. Kdyby "skoroministryně" spravedlnosti Benešová udělala Zemanovi v roce 1997 to, co dnes dělá Sobotkovi, hned by ji vyloučil ze strany. Nejprve odmítla podporovat prezidentského kandidáta své ČSSD a přednost dala jeho přímému konkurentovi Zemanovi. Nyní vzala - zase proti vůli orgánů ČSSD - místo v Rusnokově prezidentské vládě.

A pamatujete na osud poslance Jozefa Wagnera?

Byl to sociální demokrat z čackých porevolučních časů, který se proslavil takzvanou podsedickou fackou. Inzultoval přítele sociálního demokrata Grulicha, údajně kvůli jeho antisemitským narážkám. V polovině devadesátých let se Wagner začal stavět na zadní, kritizoval Zemanovo vedení strany, zakládal si na ekonomické erudici. Korunu té kritice nasadil, když podpořil rozpočet Klausova kabinetu. Tím podržel i jeho menšinovou vládu. Z Lidového domu letěl jako oškubaný pták.

A kdo vyloučení navrhl? Předseda Miloš Zeman! Wagnera (a kolegu Teplíka) obvinil nejen z porušování stranického programu, ale i z opakovaného porušování stranické disciplíny.

Jenomže Marie Benešová neletí. Přitom nejenže podporuje "cizí" vládu, ona v ní dokonce bude sedět. Bič na udržení stranické disciplíny už nepráská v Lidovém domě tak tvrdě jako kdysi. Sobotka zkrátka není Zeman.

Chvilku sociální demokrat a chvilku zase odborník

Za panování Sobotky se k rebelům nastupujícím do Rusnokovy vlády stavějí krotce. Vesměs je vyzývají k přerušení (alias pozastavení) členství. Pánové Kohout a Koníček už členství přerušili, paní Benešová se teprve chystá. Přerušování členství je samozřejmě jen komická formalita: Byl jsem dlouho sociální demokrat, teď se chvíli budu tvářit, že už nejsem sociální demokrat, nýbrž odborník, a až z vlády vypadnu, budu zase sociální demokrat... Má to nějaký smysl?

Nějakou váhu? Můžeme se jen domýšlet, jak by na "přerušování" vzdorných reagoval svého času předseda ČSSD Zeman.

Nejspíš by se vytasil s jadrným bonmotem. Třeba že přerušované členství je totéž co přerušovaný styk. Také není spolehlivé.

Co budou dělat "přerušení" ministři?

"Přerušení" ministři, kteří v Rusnokově vládě nebudou sociálními demokraty, nýbrž "odborníky", to nebudou mít snadné. Jak se třeba postaví k názorům kolegy ministra zdravotnictví Holcáta? Ten byl do Rusnokovy vlády nominován rovněž jako odborník. A poté, co Ústavní soud na návrh ČSSD odmítl zdravotnické nadstandardy, se za připlácenou péči jednoznačně přimlouval. Dokonce zauvažoval, že by se nyní naopak na Ústavní soud mohli obrátit pacienti, jimž bylo připlácení znemožněno. Lepší péče pro ně bude totiž dražší než dosud.

Teď už si ji budou moci dopřát jen tehdy, pokud ji zaplatí celou ze svého. Díky nadstandardům by však platili jen rozdíl mezi levnější variantou hrazenou pojišťovnou a celkovou cenou. Nadstandardy se líbí i prezidentu Zemanovi. Mohly by být šancí, jak dostat víc peněz od bohatších lidí do zdravotnictví.

Máme tu tedy Rusnokovu vládu s ministrem, který nadstandardy podporuje. Vládu zrozenou díky prezidentovi, jemuž se nadstandardy rovněž zamlouvají. A máme tu ministry, jejichž mateřská strana nadstandardy odsuzuje. Uvidíme, jak je přerušování spolehlivé...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue