Miroslav Kalousek (TOP 09) a Petr Nečas (ODS) v Poslanecké sněmovně.

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Petr Nečas (ODS) v Poslanecké sněmovně. | foto: Dan Materna, MAFRA

KOMENTÁŘ: Politicky výbušný Barták může rozleptat vládu

  • 579
Aféra Barták poskytla Nečasovi a Kalouskovi ideální šanci dokázat, že myslí boj s korupcí vážně. V českých poměrech je však pravděpodobnější, že ochromí kabinet. Navíc se může stát rozbuškou studené války mezi ODS a TOP 09 o vedení pravice.

Není to k smíchu? Dva silní muži vlády - Nečas a Kalousek - se do krve přou o to, zda si vzal Martin Barták neplacené volno dobrovolně, nebo ne.

Premiér tvrdí, že ho k tomu přiměl, a rozesílá přesný časový harmonogram svých telefonátů. Ministr financí hlubokým hlasem se stopou ironie vyhlašuje, že on je suverénní ministr a do jeho kompetencí nesmí nikdo zasahovat (více o sporech Nečase s Kalouskem čtěte zde).

Kluci se hádají o kuličky, i když jim povodeň bere střechu nad hlavou? Nebo jde o víc?

Bartáka totiž obvinil veřejně z korupce bývalý americký velvyslanec Cabaniss. Jeho slova nelze zamést pod koberec. Vládě hrozí obtíž, se kterou nepočítala a která může dočista zmrazit její reformní snahy, podobně jako aféra Čunek ochromila Topolánkův kabinet.

Bartákův dlouhý stín

Skandály a korupční podezření nemají jen kriminální rozměr. Mají svůj politický stín. Ten se táhne i za případy, které jsou sporné či úplně fiktivní, jako například takzvaná Kubiceho zpráva, pochybný pobyt Mirka Topolánka v Toskánsku, vyjednávání Miloše Zemana v Bambergu nebo domnělá Klausova vila ve Švýcarsku. Politika totiž pracuje s domněnkami, pomluvami a spekulacemi úplně stejně jako s fakty. Proto je tak těžké ji rozmotat.

Skutečné korupční záležitosti, i když je policie odloží a soudy si jich (spravedlnost je přece slepá) nevšimnou, bourají politické písečné hrady jako vichřice. Grossův byt k "nezaplacení" a jeho trapné výmluvy rozleptaly sociální demokracii a uvrhly ji do rukou populistického demagoga Paroubka, jemuž se nikdo neodvážil vzdorovat.

Čunek sál Topolánkovi sílu jako tasemnice. I když pravděpodobně sám přímo nekradl, jeho výmluvy a lži podryly důvěru v reformy. Bartákův případ je politicky možná ještě výbušnější.

Vzpomeňme, že tento muž byl místopředsedou superpopulární Fischerovy vlády. V ODS požíval důvěry a jen o fous mu uniklo ministerské křeslo v nové vládě. Býval blízkým Nečasovým spolupracovníkem.

Jenže má vazby i na Kalouska, který mu poskytl útulný azyl na svém ministerstvu, když už na ministerstvu obrany "nebylo místo" pro jiná podezření, která též zveřejnil tento list.

Nečas i Kalousek jsou oslabení

Samozřejmě se nabízí spekulace, že Barták mohl vidět do obchodů, na nichž se (takové fámy zná každý) podílel i Miroslav Kalousek. Jak Nečas, tak Kalousek tedy budou čelit osobním útokům za to, s jakým člověkem se to stýkali a podporovali ho.

Na tom nezmění nic ani to, kdyby policie případ nakrásně odložila nebo zpackala jako tolik jiných. Cabanissova slova jsou politickým faktem první třídy.

Už teď jsou jak Nečas, tak Kalousek oslabeni, není tedy divu, že se pokoušejí převzít iniciativu. Oba dva totiž jako zkušení politici vědí, že se právě uvolnila lavina a oni v ní buď vydrží plavat, nebo je zasype.

Otázka, zda může aféra položit vládu, se zdá nepřípadná. Pro jednoho Bartáka přece slunce nesvítí.

Ale pozor! Tento člověk si podle Cabanisse řekl o úplatek jako člen vládní delegace. Čelnými členy vlády Mirka Topolánka byli Petr Nečas a Miroslav Kalousek. Oba Bartáka znali a spolupracovali s ním. Oba jsou klíčovými členy současného kabinetu.

Spolkne Barták premiérovu energii?

Pozice Petra Nečase v ODS není slavná. K moci se dostal pučem. Vystoupil se silnými slovy o očistě strany, ale dvakrát nic nedokázal. Jeho moc je oproti moci místních a regionálních šéfů omezená. Výsledek v komunálních a senátních volbách nebyl sice tragický, ale křídla Nečasovi zrovna nedává.

Bartákova aféra mu skýtá na jednu stranu velkou naději: pokud ji dokáže politicky řešit, může dodat svým slovům o boji proti korupci váhu činů. Pak se jeho problematická autorita zvýší.

Není však pravděpodobnější, že se ocitne pod tak velkým tlakem opozice i odpůrců z vlastních řad, že začne zmatkovat? Sociální demokracie, nastartovaná solidním výsledkem ve volbách, něco takového potřebovala. Může se stát, že Barták spolkne veškerou Nečasovu energii, kterou potřebuje k prosazení reforem.

Ne kočkování, ale dělostřelecká příprava

Kalousek, jakožto otec zakladatel, má pozici v TOP 09 o něco silnější. Jenže i tam se ozývá odpor proti jeho centrálnímu řízení. Navíc je trnem v oku řady vlivných členů ODS, kteří ho považují za faktického vládce. I jeho pozice se může rozhoupat natolik, že akceschopnost vlády bude ohrožena.

Aféra Barták poskytla Nečasovi a Kalouskovi ideální šanci dokázat, že myslí boj s korupcí vážně. V českých poměrech je však pravděpodobnější, že ochromí kabinet.

Navíc se může stát rozbuškou studené války mezi ODS a TOP 09 o to, kdo vlastně vede pravici. Střelba ve vládě může propuknout každou chvíli.

Divíte se tedy ještě, že se Kalousek a Nečas přou o Bartáka? To není kočkování malých kluků. To je dělostřelecká příprava zkušených bojovníků, kterým může jít o politický krk.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video