Proti "protipirátské" dohodě ACTA se demonstruje v mnoha zemích světa. Ilustrační snímek

Proti "protipirátské" dohodě ACTA se demonstruje v mnoha zemích světa. Ilustrační snímek | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Podivná internetová válka, ve které se ztrácí podstata

  • 23
Tak nám hackeři opět napadli stránky ODS. A zveřejnili osobní údaje členů strany včetně rodných a telefonních čísel. Reakce na tuto zprávu jsou v zásadě dvě.

Jeden tábor jásá, že chlapci z hnutí Anonymous a ze skupiny #TrollSec "vytrolili" ódéesáky, kteří nechtějí poslouchat názory obyčejných lidí a vedou zemi k omezování osobních svobod.

Druhý tábor znepokojeně křičí, že stoupenci zlodějin na internetu, piráti a porušovači autorských práv spáchali tentokrát něco neslýchaně odporného. ODS vyhrožuje útočníkům, že teď proti nim "podnikne veškeré právní kroky".

Další komentáře najdete v aktuálním vydání MF DNESČtěte v úterý 3. dubna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Celkově je to jen jedna z dalších půtek v divné internetové válce, která se rozhořela kvůli sporné "protipirátské" dohodě ACTA.

Aby bylo jasno. Sebrat někomu citlivá osobní data a zveřejnit je je nechutné. Jenže podobně nehezký je i způsob, jakým takzvaná "protipirátská" dohoda v utajení vznikla, jak se ji politici různých států snažili potichu prosadit a jak se o ní teď nechtějí seriózně bavit s občany, které její znění znepokojuje.

ACTA je mezinárodní smlouva, která má v českém překladu 51 stran. Formulace, jež obsahuje, jsou velmi volné a dají se vykládat různě. V zásadě s ní jde souhlasit: duševní vlastnictví, tedy hudba, filmy, texty či fotografie, se nemají krást. Nemají se vyrábět jejich padělky a nelegální kopie. Jenže mnoho lidí má pocit, že tato smlouva nevznikla kvůli ochraně duševního vlastnictví, ale kvůli hudebním a filmovým gigantům, kteří neumějí vytvořit nové obchodní modely fungující v internetové éře.

Jeden malý příklad. V dohodě se hovoří o tom, že má být trestné prolomit ochranu autorského díla a zkopírovat ho. Dovedeno ke krajnosti, KOUPÍTE si cédéčko chráněné proti kopírování. Chtěli byste si koupené písničky přenést do MP3 přehrávače. Ale museli byste překonat ochranu a tím byste porušili zákon. Správně byste si tedy měli koupit tytéž písničky ještě jednou – pro MP3 přehrávač. Pro koho je tato formulace výhodná?

Někteří odpůrci dohody se navíc obávají, že jiná vágně formulovaná ustanovení mohou vyústit až v rozsáhlé omezení osobních svobod.

A politici, tedy lidé, kteří by měli zastupovat naše zájmy? Nejeví příliš chuti se o tom bavit. Arogantně problém bagatelizují do vět "krást se nemá" nebo "dohoda nepřináší nic, co bychom už v našem právu neměli". Důvěru nebudí ani to, že protipirátskou dohodu nepodepsaly Čína, Indie ani Rusko, kde vzniká nejvíce padělků. Neměl by boj s pirátstvím začít tím, že EU a USA budou naléhat na ně?

A pak se divte, že někdo zaútočí na web naší nejsilnější vládní strany, která zatím nepředvedla ani to, že má chuť nad touhle věcí přemýšlet.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video