Muž odklízí sníh z chodníku ve Zlíně. (8. ledna 2010)

Muž odklízí sníh z chodníku ve Zlíně. (8. ledna 2010) | foto: Zdeněk Němec, ČTK

KOMENTÁŘ: Planeta se otepluje. A sněží a sněží…

  • 228
Uhodnete, ze kdy pochází tato věta? "Klimatologové jsou pesimisté, obávají se, že političtí vůdci neudělají dost pozitivních kroků, které by vyrovnaly klimatické změny, nebo dokonce zmírnily jejich dopady." Ne, není to citát z posledních let.

Tato slova vyšla v článku, který se jmenoval "Ochlazující se svět" a otiskl jej americký magazín Newsweek v dubnu 1975.

Newsweek tehdy na základě údajů vědců varoval před klimatickými změnami, které měly postihnout zejména naši severní polokouli. Bylo to varování před ochlazováním planety a dokazoval to graf, na němž bylo vidět, že průměrné teploty ve světě klesaly od roku 1945 až do počátku sedmdesátých let 20. století.

Ještě v roce 1981 anglický list Sunday Times uveřejnil velký článek, jenž začínal slovy: "Pokud člověk neudělá preventivní opatření, nejbližší doba ledová může začít již zítra."

Ha, ha, chtělo by se napsat dnes. Vědci se tehdy zjevně sekli, i když vycházeli z pozorování trvajících desítky let.

Ale není dnes stejná situace? Pouze s tou změnou, že podle tvrzení odborníků (někdy těch samých jako před lety) se klimatické změny netýkají možného ochlazování, ale oteplování. Při pohledu na právě zasněženou a mrznoucí zemi by se chtělo opět napsat: ha, ha.

Jenže… V posledních dvaceti letech se průměrná teplota jak u nás, tak na celém světě skutečně mírně zvedla. Zda to mají na svědomí výkyvy počasí, nebo je to trvalejší klimatická změna, na takové hodnocení uplynulo příliš málo času. Z historie totiž víme, že na století připadají v průměru jedna až dvě klimatické krize trvající několik let a na tisíciletí jedna až dvě v délce staletí.

Co nás tedy čeká, uvidí až naši potomci. Je přitom jasné, že na rozdíl od minulosti k určitému oteplování planety přispívá nebývalá produkce oxidu uhličitého, který v současnosti moderní lidská společnost v důsledku svého rychlého rozvoje produkuje. A že by se s tím mělo něco dělat.

Zcela jednoznačné je i to, že člověk má chránit a pečovat o životní prostředí, ve kterém se pohybuje. Je to mimo jakoukoli pochybnost. K tomu však nepotřebujeme ani zelené strany, ani upozorňování politiků a vědců.

Rozumný člověk to ví. Leda, že by se většina národů skládala (slušně řečeno) z lidí nerozumných. Že je přesto podobné sněžení v naší části Evropy něčím neobvyklým? Z krátkodobého pohledu možná, z dlouhodobého je to nesmysl. Všechno už tady bylo, a dokonce mnohokrát. To jenom jinak vnímáme pomocí médií sněžení "v přímém přenosu".

Příklad z roku 1979: I tehdy byly Evropa a Amerika sužovány rozmary zimního počasí, a dokonce poprvé po 50 letech napadl sníh i na Sicílii.

Teď se však globálně otepluje. Hurá na lyže!


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video