Předseda strany, poslanec... Jiří Paroubek měl ještě před rokem více funkcí. Ilustrační foto

Předseda strany, poslanec... Jiří Paroubek měl ještě před rokem více funkcí. Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MAFRA

KOMENTÁŘ: Paroubek, Topolánek, Klaus a spol. nechť vrátí prachy

  • 80
Říká se tomu nehezky: klouzavý mandát. Vzbuzuje to ve mně představu čehosi slizkého, ba lascivního. Pod tímto souslovím se však skrývá rozumná změna ústavy, kterou včera představil ministr Jiří Pospíšil. Pokud se poslanec stane ministrem, nahradí ho ve Sněmovně někdo jiný.

Ale když to domyslíte, je to časovaná bomba, která může zbourat celý systém. Proč?

Stačí použít elementární logiku. Vládní návrh nyní jasně říká: práce poslance a práce ministra jsou obě na plný úvazek a nelze je vykonávat současně. Co z toho vyplývá? Pokud někdo až dosud vykonával obě tyto funkce, jako například drtivá většina členů všech vlád, nemohl je dělat pořádně, pokud někdy spal. Pokud nespal, nemohl je dělat pořádně také, protože byl nevyspalý.

Jestliže však dělal své dvě práce nepořádně, ba amatérsky, neměla by být všechna jeho rozhodnutí nebo hlasování ve Sněmovně přezkoumána? Zcela jistě ano. A neměl by vrátit i peníze?

Možná ale nemá pravdu Pospíšil a současný stav, kdy můžete být poslancem i ministrem, je správný. Z toho vyplývají ještě horší důsledky: ministři, kteří nejsou poslanci, dělají vlastně jen na poloviční úvazek, stejně jako poslanci, kteří nejsou ministry. Tím pádem by také měli brát poloviční plat. Dalo by se přistoupit i k jiným opatřením: dosavadní ústavní praxe předpokládá, že práce poslance nebo práce ministra je prací na poloviční úvazek, nemohla by tedy být vykonávána dobrovolně? Jako nějaká zájmová činnost? Ušetřili bychom slušné peníze.

Problém s úvazky se nám ještě zkomplikuje, když pomyslíme na Topolánka. Nemám teď na mysli úvazky manželské, ale pracovní. Když totiž neměl Topolánek žádnou státní funkci, nechal si platit za práci předsedy ODS a prohlásil, že je to též práce na plný úvazek. Každý s tím musí vřele souhlasit. Řídit jakoukoli stranu je práce přímo pro vraha.

Z toho plyne další paradox: co takový Nečas či dříve Paroubek nebo Klaus? Předseda strany, premiér, poslanec. To se nedá stíhat, ani kdybyste byli supermanem. Ten dokázal jen dvě profese: novináře a superhrdinu. A výše zmínění pánové supermany nejsou. Nutně musela trpět buď vláda, nebo Sněmovna, nebo strana.

Citlivý pozorovatel našeho politického života by řekl, že trpělo všechno.

A co politik, který je současně poslancem a primátorem nebo hejtmanem? Bém či Rath? Nemluvě o tom, že oba pánové ještě provozují, byť minimální, lékařskou praxi a nejméně jeden z nich bigamii. Neměl by na to vládní návrh ve jménu solidní služby občanům taky pamatovat?

Klouzavý mandát, byť to zní lascivně, je dobrá věc. Navrhuji však ještě podstatnější změnu: jeden člověk, jedna funkce. Jako soukromník si můžete honit úvazků, kolik chcete. Ale pokud už jste takový blázen, že jste se rozhodli pro politickou službu, dělejte to pořádně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video