Prezident Barack Obama se setkal s voliči v Columbusu ve státě Ohio. (5.

Prezident Barack Obama se setkal s voliči v Columbusu ve státě Ohio. (5. listopadu 2012) | foto: AP

KOMENTÁŘ: Kapitán Obama je opět u kormidla, ale kurz lodi o moc nezmění

  • 6
Barack Obama bude i příští čtyři roky šéfem Bílého domu. A třeba se časem změní v noční můru následujících prezidentů, kteří budou mít prostě jen tu smůlu, že se nebudou lišit od svého předchůdce tak, jak moc se lišil Obama od George W. Bushe.

Během volební kampaně republikánský kandidát Mitt Romney recykloval otázku, se kterou v roce 1980 slavil úspěch Ronald Reagan: "Daří se vám lépe než před čtyřmi lety?" Jeho kalkulace byla jasná – málokterý z Američanů by mohl přitakat. Hospodářský růst je ve Spojených státech malý, nezaměstnanost sice dlouhodobě klesá, přesto však přesahuje psychologickou hranici sedmi procent. Pokud by Američané volili jen podle aktuálního stavu svých financí, Barack Obama by tyto volby prohrál.

Volba prezidenta USA

Historický nástup prvního černocha do Bílého domu byl spojen s mnoha nadějemi. Jeho výsledky však byly často rozpačité. Nezaměstnanost mladých převyšuje národní průměr, sociální bariéry oddělující chudé od bohatých se nezmenšily, nezměnilo se ani celkově podřadné postavení Afroameričanů. Smělé plány na uzavření věznice na Guantánamu zůstaly na papíře stejně jako radikálnější postup při snižování skleníkových emisí.

Kapitán jedné z největších lodí

Co však může dělat prezident, o kterém se praví, že je nejmocnějším mužem planety? V americkém politickém systému jsou jeho výkonné pravomoci omezeny mocí zákonodárnou a soudní, na politické scéně musí vyvažovat mnohé protikladné zájmy, a přitom nesmí přijít o přízeň velkých sponzorů. Prezident, který právě ukončil nejdražší volební kampaň v historii, to jistě ví. Ze všeho nejvíce tak připomíná kapitána obrovského plavidla, který může otočit kormidlem o pět, možná deset stupňů.

Obamovi voliči mu dali hlas jistě z nejrůznějších důvodů, ať to byla stranická loajalita, kompetence, rasová příslušnost, charizma manželky nebo menší zlo. Navzdory Romneyho sugestivní otázce si klíčové voličské skupiny uvědomily, že bez Obamy by situace byla ještě horší. Obamovy intervence sice přinesly další zadlužování státu, ale možná odvrátily mnohem hlubší a dlouhodobější hospodářskou krizi. Automobilka General Motors po Obamově ozdravné kúře skutečně žije.

Důležitým úspěchem bylo prosazení reformy zdravotnictví. "Obamacare" dostala v úterý naději na další život, stejně jako miliony doposud nepojištěných Američanů. Jen další léta ukážou, zda se program všeobecného a povinného pojištění promítne, díky prevenci a včasnému řešení zdravotních problémů, i do celkového snížení zdravotnických nákladů. Kompromisní pragmatik Obama tak dosáhl historického úspěchu, a to tam, kde ostatní reformátoři před ním selhali.

Obama také zabodoval stažením amerických bojových jednotek z Iráku i tím, že stanovil datum odchodu jednotek z Afghánistánu. Pověst mírotvorce mu kazí intenzivní využívání bezpilotních letadel v Pákistánu a jinde, kde vedle teroristů hynou i nevinní lidé. To však americké voliče netrápilo. Možná jen výbor Nobelovy ceny míru dodatečně trochu posmutněl.

Obama teď míří k "útesu pravdy"

V předvečer voleb zazpíval raper Jay-Z na mítinku v Ohiu svůj song, jehož pozměněný refrén zněl: "Mám 99 problémů, ale ani jeden z nich není Mitt." Tento popěvek trefně vystihuje situaci. Vítězstvím ve volbách vše teprve začíná. Bude třeba řešit hrozivě narůstající deficit veřejných financí, daňový systém a v souvislosti s tím reformovat systém sociálního zabezpečení. To vše bude nutné vyjednávat s Kongresem, jehož Sněmovna reprezentantů zůstává v rukou republikánů. Americký parník tak směřuje k "fiskálnímu útesu". U něj se bude rozhodovat, kde vzít peníze na umořování dluhů – zda vyšším zdaněním bohatých, či ořezáním sociálních výdajů, nebo kombinací obojího (jak to nakonec nejspíše dopadne). Průvodním jevem toho všeho budou partajní tahanice a naschvály, nejistota a vše nakonec vyústí v nějaký další "špinavý" kompromis.

Reportáže z Ameriky

Ve středečních volbách nešlo pouze o problematiku ekonomickou, nýbrž o dlouhodobý střet o americké hodnoty, na němž se současná Amerika láme – má být stát silnější, či slabší? Sociálnější, či liberálnější? A jak silná má být federální vláda? Ještě větší vášně v lidech budí otázka potratů, sňatků osob stejného pohlaví, případně otázka rovných práv žen či menšin. Jestliže Obama podporuje silnější a sociálnější stát, u žen právo volby a u gayů a leseb jejich právo na sňatek, znamená to, že současný stav zůstane zachován. Během následujícího volebního období také asi dojde k výměně jednoho až tří členů Nejvyššího soudu. Příchod Obamových lidí by v tomto devítihlavém orgánu mohl nadlouho zvrátit dosavadní mírnou převahu republikánských soudců. Spojené státy tak nezažijí zásadní obrat směrem k tradičním modelům a hodnotám, jež zosobňoval Mitt Romney a jeho fotogenická rodina.

Američtí voliči přišli o možnost mít prvního mormona v Bílém domě. Zvolili si Obamu, kterým je málokdo nadšen. Je však člověkem, který je svým způsobem čitelný. Nechal zabít Usámu bin Ládina, a když se přiřítila bouře Sandy, byl na svém místě.

Je jako příbuzný, kterého člověk nemusí mít extra rád. Ale je to člen rodiny. A když přijde na věc, je možné se na něj spolehnout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue