Je důležité, že se státní zástupci po letech vyšetřování rozhoupali k nějaké akci ve věci podivných zakázek pražského Dopravního podniku. Mělo by však zaznít i střízlivé ale.

Je důležité, že se státní zástupci po letech vyšetřování rozhoupali k nějaké akci ve věci podivných zakázek pražského Dopravního podniku. Mělo by však zaznít i střízlivé ale. | foto: Michal Šula, MAFRA

KOMENTÁŘ: Zatčení lobbisty Rittiga doprovázejí varovné kontexty

  • 82
Ivo Rittig sice skončil v policejní cele, ale tunelování pražské dopravní firmy má pár varovných kontextů. Kmotři "privatizovali" některé policejní útvary. Zbývá věřit, že ze strany vrchní státní zástupkyně je to vážně míněná snaha dospět k nějakému závěru.

Je důležité, že se státní zástupci po letech vyšetřování rozhoupali k nějaké akci ve věci podivných zakázek pražského Dopravního podniku. Vedle potlesku by však mělo zaznít střízlivé ale. Celkový kontext tohoto i dalších mediálně známých zásahů policie je totiž velmi problematický.

Nezapomeňme, co stálo na počátku.

Z pražského Dopravního podniku se před dvěma lety dostaly na veřejnost informace, že firmy navázané na někdejší vedení vytahují z komunální firmy peníze. Tehdejší primátor Svoboda (ODS) slíbil, že provede podrobný audit, a společně se Zdeňkem Tůmou (TOP 09) dosadil do čela podniku amerického manažera s českými kořeny Vladimíra Liche.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Lékař Tomáš Lajkep o eutanazii u dětí
  • Jana Blažková o pokračujícím přemisťování dětí do dětských ústavů
  • Břetislav Rychlík o tom, proč na olympiádě fandit Ukrajině
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Během několika měsíců vyšlo najevo, že firma je skutečnou zlatou žílou, kde se protínají zájmy mnoha lobbistů a podnikatelů.

Když se výsledky auditu začaly dostávat na veřejnost, vyvolalo to mezi pražskými kmotry a bývalými politiky bémovské éry poprask. Lidé z hrdličkovské skupiny v ČSSD a ODS zlobbovali část pražské TOP 09 v čele s dnešním ekonomickým náměstkem magistrátu Jiřím Nouzou a Liche odvolali. Současně byl přerušen interní audit, jehož předčasným výsledkem přesto bylo podání několika trestních oznámení, která převzalo pražské vrchní státní zastupitelství. Od té doby policie celou záležitost vyšetřovala.

Série trestních oznámení byla přesně tím momentem, který vytvořil v zastupitelstvu antisvobodovskou většinu, jež ho před rokem svrhla z funkce primátora. Prahou tehdy chodili lobbisté s krvavýma očima a vypouštěli sdělení typu: Za ten Dopravní podnik Svoboda zaplatí. Když vy na nás s policisty, tak my na vás stejným. Právě z těchto podnětů se zrodil plán trestně stíhat svobodovské radní za rozhodnutí ve věci Opencard.

Autor článku má současně svědectví dvou advokátů zajišťujících právní poradenství pro pražský magistrát. Vyplývá z nich, že různé složky policie v posledních měsících krouží kolem domnělých nebo skutečných zakázek, o nichž hlasovala svobodovská městská rada, a hledají jakýkoli náznak pochybení.

Jeden z policistů dokonce ztratil o prošetřování zájem, když zjistil, že o celé věci nerozhodoval exprimátor, ale "jen" finanční ředitelka. Tím se dostáváme k prvnímu varujícímu kontextu celé kauzy.

Opět se ukazuje, jak fatálním omylem v devadesátých letech bylo vytvářet výrazně autonomní specializované útvary, které se stávají obětí "privatizace" ze strany různých kmotrů a často pracují na byznysovou objednávku nebo jen bojují proti sobě navzájem. Silná a důvěryhodná policie musí vycházet z hierarchie v čele s policejním prezidentem. V Česku máme bohužel fakticky několik policií.

Čtvrtek třináctého

Dalším nebezpečným kontextem čtvrtečního zásahu proti takzvaným kmotrům jsou vyjádření, že tyto věci tak či onak souvisí s 13. červnem 2013. V tento den udělalo dvě stě policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu razii na Úřadu vlády a v přímé reakci na to padla legitimně zvolená vláda.

Výsledkem monstrózní policejní akce pod záštitou Vrchního státního zastupitelství v Olomouci nakonec bylo absurdní obvinění z korupce a podezření ze sledování manželky expremiéra Nečase. Navzdory tomu, že veřejnost byla zpočátku bombardována informacemi o stovkách kilogramů zabaveného zlata a zločinném spolčení.

Od té doby se skupina žalobců v čele s Ivo Ištvanem snaží čímkoli podepřít svou konstrukci o korupci v podobě přidělení veřejných funkcí za složení mandátů. V posledních týdnech se zdá, že neudržitelnost celé situace si uvědomují i ti, jimž pád Nečasovy vlády umetl cestu do vládní Strakovy akademie. Výsledkem je zvýšená nervozita v Ištvanově táboře a snaha udělat akci, jakoukoli akci, která by překryla dojem z jejich dosavadního diletantismu.

A Dopravní podnik jakožto hlavní zdroj příjmů pražských polomafiánských struktur?

Tady zbývá jen věřit, že ze strany vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která celou kauzu dozoruje, jde o vážně míněnou a hlavně dobře důkazně podloženou snahu dospět k nějakému závěru ve věci Rittig a jeho "podnikání" s Dopravním podnikem.

Na pozorovatele zvenčí to zatím působí tak, že jde spíš o akci spojených policejních složek, která má svým načasováním a provedením ještě jeden vedlejší (nebo možná hlavní) efekt: odvrátit pozornost od Ištvanovy blamáže v kauze Nečas. Jinak řečeno, může jít o poslední pokus najít a stlouct nějaké důkazy, které by rozšířily neudržitelné obvinění Petra Nečase, v němž se Ištvan zaštiťuje "zásadními otázkami celospolečenského významu".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video