Čeští letci s gripeny v Pobaltí (31. 8. 2012)

Čeští letci s gripeny v Pobaltí (31. 8. 2012) | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

KOMENTÁŘ: Švédi si cenu za gripeny mohou diktovat kvůli naivitě Čechů

  • 277
Vláda se má do března příštího roku rozhodnout, zda si Česko dál bude pronajímat letouny gripen. ČR má dokonce od Švédů slíbenou desetiprocentní slevu. Je to však víceméně jen hra, Češi si totiž výhodnější pozice při vyjednávání o ceně zablokovali vlastní naivitou. Švédské stroje jsme si navíc už jednou prakticky koupili, přestože nám nikdy nebudou patřit.

Pokud mají Češi při vyjednávání o prodloužení pronájmu stíhaček gripen dojem, že s nimi Švédové jednají z pozice diktátu, pak by si měli vzpomenout na naivní ujišťování politiků i vojáků (velitele letectva nevyjímaje), že by při zajištění ochrany vzdušného prostoru Česka rádi pokračovali ve "švédské cestě". Což v číslech znamená, že za desetiletý leasing (od roku 2005 do 2015) platíme 19,8 miliardy korun.

Nejviditelněji se za gripeny v přímém televizním přenosu přimlouval krátce po nástupu ministra obrany Alexandra Vondry tehdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Vedle něj stojící novopečený ministr zalapal v úžasu po dechu a když se vzpamatoval, vzmohl se jen na kratičké připomenutí: ve hře (o zajištění stíhacího letectva) jsou i jiné varianty. Například veřejná soutěž, v níž mohou vyhrát třeba americké stíhačky F-16.

Ke koupi (a nikoliv pronájmu) je ostatně vláda USA Česku už jednou v roce 2005 nabízela. Za 16 miliard korun. Šestnáct miliard za v boji nesčíslněkrát vyzkoušené a ve světě stále nejvíce rozšířené (včetně důležitého servisu) nadzvukové letouny.

Modernizované stíhačky F-16 by byly navíc českým majetkem, takže by se Česko nemuselo - tak jako v případě gripenů - ptát jejich skutečného vlastníka, zda mu laskavě dovolí je vyslat alespoň do Pobaltí. S účastí gripenů v bojové akci totiž švédsko-česká smlouva nepočítá. Co kdyby se tam s předraženou leasingovou švédskou stíhačkou náhodou něco stalo?!

Chtěli jsme vás natáhnout, ale vy jste to nezbaštili

Pokud se tedy premiér Petr Nečas na Švédy mračí s poznámkou, že by si při jednání o pokračování pronájmu gripenů neměli diktovat (znovu) lichvářskou cenu, pak jeho slova platí dvojnásob (jako nechtěný vzkaz) pro ty české vyjednavače a vojáky, kteří Švédům jejich diktát už před dvěma lety naivně (alespoň doufám, že šlo jen o naivitu) nabídli.

Když pak vláda ne zrovna takticky veřejně deklarovala, že si Česko ponechá nadzvukové letectvo, daly se další kroky Švédů předpokládat: Češi ujišťují, že chtějí naše gripeny, takže proč bychom na jejich zájmu nevydělali?

Nejde tedy o "překvapivě nevstřícnou" cenovou nabídku Švédů, za kterou ji před časem označil premiér Nečas (a totéž platí o té pondělní snížené o deset procent), nýbrž zcela nepřekvapivě očekávanou lichvářskou nabídku.

A což si v klidu počkat na jiné varianty?

Švédům to však nemějme za zlé. Nebýt totiž naivity či užvaněnosti českých vyjednavačů (pořád se mi chce věřit, že šlo jen o naivitu), mohli jsme si podmínky diktovat při sjednávání nové ceny za leasing stíhaček my.

Švédové totiž nejsou při prodeji gripenů bůhvíjak úspěšní. Kromě Česka, Maďarska, Jihoafrické republiky a Thajska gripeny vyvinuté k odstrašení sovětského útoku do Švédska nikde jinde nelétají. Jinými slovy: Švédové velmi stojí o další zakázky a byli by ochotni jít na cenové kompromisy.

Pokud je ovšem nejvyšší představitelé armády, která o gripenech uvažuje, horem dolem (jako to udělali Češi) neujišťují, že mají zakázku v kapse a že se tudíž nijak snažit ani nemusí. Z prodejce, jenž se může přetrhnout, jen aby vyhověl zákazníkovi, se pak rázem stal arogantní obchodník, který si jen diktuje podmínky.

Anebo ještě jinak: Češi jsou - ostatně tak jako mnohokrát v minulosti a naposled při koupi dopravních letounů CASA - při dojednávání nevýhodných zbrojních kontraktů nepoučitelní.

Premiérova nedávná slova, že "můžeme jít holt cestou výběrového řízení a že tudíž gripeny nebudou", jsou na místě. Škoda jen, že nepřišla dříve.

Do konce pronájmu gripenů scházejí tři roky. Je to víc než šibeniční termín, který si Češi sami na sebe upletli. Nicméně soutěž na stíhačky se stále vypsat dá. Motiv je prostý: stíhačky by mohly vyjít levněji než Čechy jednostranně vychvalované, ale také pouze pronajímané gripeny.

Možná by však naopak stálo za to nechat doběhnout leasing gripenů, na nějaký čas se obejít bez stíhaček a už teď se v klidu a pečlivě připravovat na koupi jiných strojů.

Že bychom pak museli požádat třeba Poláky či Němce o dočasnou ochranu vzdušného prostoru Česka a platit jim za to? Dost možná bychom byli překvapeni, pokud by cena za dočasnou ochranu byla nižší, než za kterou si pronajímáme švédské letouny.

A jen tak mimochodem - Vlastimil Picek je dnes z pozice prvního náměstka ministra obrany hlavním vyjednavačem na případný pronájem gripenů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video