Bohuslav Sobotka vítá Miloše Zemana na sjezdu ČSSD v ostravském Gongu.

Bohuslav Sobotka vítá Miloše Zemana na sjezdu ČSSD v ostravském Gongu. | foto: Petr Topič, MAFRA

KOMENTÁŘ: Sobotka běží o život. Nechce ČSSD přimknout k Zemanovi

  • 55
V pozadí souboje o Rusnokovu vládu se odehrává ještě jeden, jehož výsledek je nejistý. Bohuslav Sobotka musí hájit pozici politika, který má v ČSSD hlavní slovo. A snadno se mu může přihodit, že z dlouholetého čekatele na premiérskou funkci se stane i čekatelem věčným.

Když Miloš Zeman uspěl při volbě prezidenta, Sobotka to komentoval slovy: "Trauma prezidentské volby v roce 2003 sociální demokracii oslabovalo, nakročili jsme k tomu, abychom to trauma překonali. Mimo jiné tím, že sociální demokracie před druhým kolem doporučila svým voličům, aby podpořili Miloše Zemana." Sám v té chvíli dobře věděl, že jde o příliš optimistické prohlášení.

Prezidentovu vystoupení na sjezdu ČSSD, kdy popřál straně volební vítězství, delegáti aplaudovali. Komu patří jeho sympatie, dal Zeman jasně najevo. Michala Haška a Zdeňka Škromacha objal, Marii Benešovou políbil. Sobotka mezi ně nepatří, stejně jako Lubomír Zaorálek a Jiří Dienstbier. A podél této linie se teď bojuje o vládu.

I v situaci, kdy byl prezident zvolen přímo, by měla být respektována pravidla parlamentní demokracie, říká poměrně srozumitelně Sobotka. O vládu, kterou nikdo nevolil a která bez podpory parlamentu nebude schopna téměř nic vyřešit, nestojí. Ví, že když ve straně zvítězí názor, že se ČSSD má víc přimknout k Zemanovi, výrazně ho to oslabí. Sobotkova šance, že někdy povede vládu, by se povážlivě smrskla.

Pokud totiž teď Zemanův pokus s jím nadiktovanou vládou bez předchozí dohody se stranami ve Sněmovně projde, může se o podobnou věc pokusit i po volbách. Ať dopadnou jakkoli. A v takovém scénáři by pro Sobotku místo nebylo.

Předseda ČSSD to teď má o dost těžší než politici ODS a TOP 09, kteří mohou Miloše Zemana bez rozpaků kritizovat za jeho počínání, jímž se demokracii s hlavní rolí parlamentu snaží předělat na poloprezidentský systém. Sobotka do otevřeného střetu se Zemanem nejde při vědomí toho, že by to mnozí voliči sociální demokracie nepochopili.

Místo jasných prohlášení volí taktické finesy. Jako když řekl, že by zkusil sestavit vládu sám, až Rusnok neprojde. Ve skutečnosti o to nestojí, protože bez nových voleb by stejně sociální demokracie nic ze svých plánů neprosadila.

Sobotka chce ale zabránit tomu, aby šly hlasy ČSSD Rusnokovi. Proto řekl, že by to zkusil sám. Kdyby ho vzal Zeman za slovo a šéf ČSSD také narazil, mohl by prezident říkat - podívejte na něj, svou šanci dostal a jak dopadl. Druhou už by mu nedal.

Teď si ale spíš Sobotku přes svého kancléře Mynáře vychutnává tím, že šéf ČSSD není Harry Potter, aby sehnal 101 hlasů, když Rusnok neprojde. A tlačí ho tak do kouta, aby jeho strana Rusnoka podpořila.

Sobotka má ještě jednu šanci, aby možnost být premiérem zachránil. V situaci, kdy se strany nedohodly na rozpuštění Sněmovny, se teď ČSSD, ODS a TOP 09 mohou pokusit ještě o něco jiného. O rychlou změnu ústavy, v níž by nastavily jasnější pravidla pro jmenování premiéra i lhůty, v nichž musí prezident rozhodnout. Dostatečnou sílu v obou parlamentních komorách k tomu mají.

Pokud strany nedokáží ani to, nesmějí se divit, že si s nimi Zeman dál bude hrát jako kočka s myší.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video