„Lze si obtížně představit, jak by Václav Klaus ten obraz ODS změnil a šíbry potíral,“ píše v komentáři pro MF DNES Michal Musil.

„Lze si obtížně představit, jak by Václav Klaus ten obraz ODS změnil a šíbry potíral,“ píše v komentáři pro MF DNES Michal Musil. | foto: Michal Klíma, MAFRA

KOMENTÁŘ: Volání po návratu Klause do ODS je ukázkou mentality akvária

  • 67
Zakladatel ODS a bývalý prezident Václav Klaus by se sice do problémy zmítané pravicové strany vrátit mohl, třebaže to - alespoň za této situace - odmítá. Spasit ODS by to ale zřejmě nepomohlo, píše v komentáři pro MF DNES Michal Musil.

Řečeno slovníkem Václava Klause - nad voláním po jeho návratu do čela ODS musím pozdvihnout obočí. Zajisté, mohu se (na rozdíl od něj) mýlit, ale tenhle nápad mi přijde jako projev zoufalství a nepochopení situace, v níž se Česká republika ocitla.

Ano, vím: v sobotu Klaus řekl, že se do strany nevrátí, jenže bych spíše věřil těm, kdo považují jeho prohlášení za taktické. Ostatně on prohlásil, že tak neučiní "bez změn lidí a chování"; co ovšem udělá, pokud se "lidé a chování změní", zůstává otevřeno. Ve skutečnosti se Václavu Klausovi může návrat do čela Občanské demokratické strany, kterou kdysi založil, zdařit. Nad čím ovšem pochybuji, je to, že onen krok stranu zachrání a vrátí do slávy.

Odkud se vlastně bere víra, že Klaus je totéž co spasitel? Jistě i z nostalgie po minulosti. Za něj jsme byli páni, říkají si mnozí straníci. A vzpomínky na staré dobré časy patrně posiluje nynější vývoj. Když se dokázal vrátit Zeman, uspěje i Klaus, jsou přece oba stejní velikáni.

Na rozdíl od jiných nehodlám zpochybňovat politické schopnosti a politickou inteligenci obou mužů ani jejich nepopiratelné místo v českých dějinách, ať už v dobrém či ve zlém. Ovšem jejich vítězství nebyla důsledkem nějaké romantické zákonitosti, podle níž velikán vždycky vyhrává, protože je velikán. Ocitli se jen ve správné atmosféře na správném místě.

Právě proto je odvozování Klausových možností od Zemanova vítězství v přímé prezidentské volbě nemístné. Zeman se nevrátil tam, kde byl, do čela své strany; vrátil se po dlouhém čase na Vysočině jako prezident představující pro své voliče nejen staré dobré časy prosperity za svého premiérování, ale též jako symbol odporu vůči Nečasově vládě, která v jejich očích přivodila ekonomickou krizi, zvýšila daně, nařídila oběti a sama se neuskrovnila.

Naopak Nečasova vláda je osudovým problémem ODS. Značná část veřejnosti viní stranu (spolu s Miroslavem Kalouskem, dlužno dodat) za ekonomický propad, a ještě větší část veřejnosti si ji spojuje s kmotry, šíbry a "politickými podnikateli", kteří zneužívají peníze daňových poplatníků.

Lze si obtížně představit, jak by Václav Klaus ten obraz ODS změnil a šíbry potíral. A pokud to občanští demokraté nechápou, nejsou schopni vymanit se z mentality akvária odtrženého od zbytku světa. ODS zachrání snad jen někdo nový. Klidně může použít Klausův odpor proti Evropské unii: i když s ním osobně nesouhlasím, u voličů si body získá. Ale těžko to může být přímo Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video