Studentka benešovského gymnázia Tereza Maršiková při písemné maturitní zkoušce

Studentka benešovského gymnázia Tereza Maršiková při písemné maturitní zkoušce z českého jazyka (30. května 2011) | foto: Radek Cihla, MAFRA

KOMENTÁŘ: Anulujte ty slohy. Máňa říkala, že nejsou směroplatný

  • 151
Znám dobře jednoho mladého muže, který též propadl ze slohu. Popisoval krásy Prahy, ovšem nedalo mu to a sem tam si o nich i něco pomyslel. Z popisu byla rázem úvaha, a tudíž nedostatečná za odchýlení se od žánru. Mladý muž měl štěstí; nebyly státní maturity, a tak co ztratil u slohu, dohnal u ústní zkoušky a prošel za tři.

Státní maturanti jeho štěstí nemají. Ze slohu jich letos vyletělo přes sedm tisíc, pětkrát více než loni (!). Pětka se už neprůměruje, ale počítá. Každý pátý maturitu neudělal, z toho na nástavbách skoro polovina.

To je tristní výsledek. O čem svědčí? Buď o tom, že jsou státní maturity špatné. Nebo špatně nastavené. Nebo příliš těžké. Nebo naše děti hloupé, respektive špatně vzdělávané a nepřipravené.

Tak popořadě. Státní maturity jsou správné. Má-li mít maturita nějakou váhu a prestiž, má mít jednotná pravidla a měřítka.

Otázka je, zda maturitu potřebuje i člověk, který se rozhodl být dobrý v řemesle. Ne že by ladilo mému oku, když mi šéf malířské firmy napíše, že musí "navíšit" cenu, ale k základům pravopisu koneckonců nepotřebuje maturitu a důležité je, aby za "navíšenou" cenu hlavně odvedl dobrou práci. Řemeslník ať se dobře naučí řemeslo, a kdo chce být učencem, nechť u maturity podstoupí skutečnou zatěžkávací zkoušku. Není tedy ani důvod zmírňovat její náročnost.

Zbývá otázka hodnocení, největší letošní průšvih. Že prý studenti u slohu nedodrželi žánr.

Kdo ho dnes v jeho předpotopním pojetí dodržuje, když postoj autora cíleně proniká i do dosud nedotknutelného zpravodajství? Že prý není zprávou, nýbrž oznámením útvar, v němž je užit budoucí čas. Zrovna ve čtvrtek jsem požádala redaktora, aby dal do novin zprávu o oslavách na německém vyslanectví. Jenže oslavy teprve budou, takže redaktor nedodržel mnou zadaný žánr a napsal oznámení. Někdo z nás dvou je mamlas.

Že prý byl ten či onen sloh myšlenkově chudý. Hm. A kdo to posoudí? Jistě, všichni se v životě setkáváme s množstvím individuálních posouzení a křivd. Ale u státní maturity, jejímž hlavním smyslem je objektivita, nemá subjektivní posouzení co dělat.

Máme tu slib, že napřesrok už to tak nebude a způsob hodnocení se změní. Fajn. Správně. Ale jak k tomu přijdou ti letošní pokusní králíci, když už i premiér přiznal, že vše bylo špatně a maturity v současné podobě jsou mrtvé? Jak tu křivdu vysvětlíte mladým lidem, kterým se zkomplikovaly, ne-li zhroutily životní plány? Není to spravedlivé ani principiálně správné, ale nejčistší: všem studentům, kteří letos propadli ze slohu a mezitím se dostali na vysoké školy, by se měly výsledky ze slohu anulovat a pustit ze zřetele.

Jak pravila bábi Jechová ve slavné filmové větě: "Máňa říkala, že to není směroplatný." Málem tím překazila největší stěhovací akci v dějinách.

Tentokrát bychom měli přiznat, že má Máňa pravdu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video