Češi před domkem, ve kterém čekali v Zambii na začátek svého procesu.

Češi před domkem, ve kterém čekali v Zambii na začátek svého procesu. | foto: archiv iDNES.cz

KOMENTÁŘ: Nezatopil českým špionům v Zambii Radovan Krejčíř?

  • 62
Člověk nemusí být zrovna Jamesem Bondem, aby cítil, že kolem našich mužů v Zambii cosi hodně smrdí. Oficiální verze: tři pracovníci firmy připravující veletrhy jsou zadrženi pro podezření ze špionáže v Zambii a pak se náhle octnou doma, aniž byli propuštěni. Jak, o tom mlčí jako hrob.

Už tohle je zvláštní - vypadá to, jako kdyby podepsali cosi o mlčenlivosti. Ale jsou tady ještě mnohem zajímavější okolnosti. Samozřejmě, že první, co vás napadne, je operace tajných služeb. Jenže: můžete se vsadit, že kdybyste se do podobného průšvihu dostali vy, tajná služba pro vás nehne ani prstem.

Ale bez ní si to těžko představit. Abyste narychlo odletěli z Afriky, potřebujete hlavně jiný pas s razítky. Pas se dá možná nějak opatřit, musí v něm ovšem být vstupní razítka s daty, která musí souhlasit s těmi, jež při kontrole vyjedou na počítači úředníkovi pasové kontroly. I v Africe.

Bylo také potřeba převézt ty tři muže přes hranice. To však není těžké. Pohybuje se tam spousta safari mikrobusů a velkých obytných karavanů. Ale je potřeba mít ten vůz s "turistickou" výpravou a uvnitř statisty. Jenže tohle pro vás vaše firma asi nezařídí. Leda by to byla Firma. Kdo čte thrillery, ví, koho tam tím myslí.

Obvinění na svobodě

Ale smrdí i jiná věc. Jste obviněni ze špionáže, nicméně úřady vás nechají žít na svobodě, jen se jednou za týden musíte hlásit. To je divné. Takhle přátelsky se k potenciálním vyzvědačům nechovají nikde na světě, natož v Africe.

Tak si to shrneme, řekl by kapitán Exner: Máme tady tři podezřelé ze špionáže, k nimž se Zambijci chovají, jako by ani oni té špionáži vlastně nevěřili. A tři zázračně osvobozené, což by byl v případě obyčejných občanů od státu neobyčejný komfort - zvlášť když uvážíte, že jinde pro vás v cizině neudělají skoro nic.

Dobrá, řeknete: Teoreticky to mohli být špioni. Ale proč bychom posílali špiony do Zambie? To zní jako nesmysl. Ano, zní. Ale když už postsilvestrovsky spekulujeme, můžeme jako duševní rozcvičku vyřešit i tuhle záhadu. V Zambii špiony opravdu nepotřebujeme. Ale v téhle části světa máme jeden cíl. Jmenuje se Radovan Krejčíř.

Už dávno proběhly informace, že ho naše tajná služba monitoruje. Takže: jestli tam někdo opravdu je, bude o tom vědět i Krejčíř, protože on má jistě svá protitykadla. A když se dozví, že špion či špioni si udělají po službě malé safari, požádá někoho ze svých místních kumpánů z jihoafrického podsvětí, aby jim zařídil malé peklo. Má to být výstraha a taky velká legrace.

Stačí k tomu jen podmáznout někoho v Zambii. Nebude to ani drahé. Protože úřady vědí, že to vlastně žádní špioni nejsou, dopřejí jim volnost pohybu. A tajná služba může jednat, protože nesmí dovolit, aby se provalilo, jak to opravdu je. Ale jak říkám, berte to jako postsilvestrovskou spekulaci...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video