Politolog Tomáš Lebeda.

Politolog Tomáš Lebeda.

KOMENTÁŘ: Nevyzpytatelný většinový systém

  • 35
Britský volební pat není žádným velkým překvapením, odborníci jej předpokládali již mnoho let. Bylo jen otázkou času, kdy dlouhodobý odliv voličů od obou velkých stran a vzrůstající zisky liberálních demokratů a regionálních stran znemožní sestavit vítězné straně silnou vládu s většinovou oporou v dolní sněmovně.

Paradoxně se tak stalo v letošních volbách, kdy "třetí" strany získaly menší počet sněmovních křesel, než tomu bylo v roce 2005.

Jak je to možné? Na vině jsou skryté vlastnosti britského volebního systému. Většinové systémy ze své podstaty obvykle zvýhodňují dvě nejsilnější strany. Britský systém však v několika posledních volbách vždy upřednostňoval pouze jednu z nich, a to Labour party.

V minulých volbách labouristé porazili konzervativce o tři procenta hlasů. Ve sněmovně jim to však vyneslo o 158 mandátů více než konzervativcům.

Britské volby skončily patem

Do roka budou nové, předpovídají novináři

V letošních volbách konzervativci zvítězili mnohem větším rozdílem, a to sedmi procenty hlasů. Přineslo jim to však pouze o necelých padesát mandátů víc než druhým labouristům. A když se k tomu přidá přes osm desítek mandátů pro "třetí" strany (liberální demokraté a regionální strany), na parlamentní většinu to tentokrát vítězné straně nestačilo.

Labour party sice nevyhrála, ale volební systém, který je této straně nakloněn, ji ponechal ve hře a jejím konzervativním rivalům mimořádně zkomplikoval situaci.

Proč tomu tak je? Jde o volební geografii. O to, jak jsou regionálně rozloženi příznivci jednotlivých stran v jednotlivých jednomandátových obvodech. Nebo opačně, jak jsou volební obvody vytyčeny s ohledem na rozložení voličů.

Volby provázel chaos a fronty

Tisíce Britů nemohly kvůli zmatkům hlasovat

Tato vlastnost činí většinový systém nevyzpytatelným. Může se stát i to, že strana s největším počtem hlasů získá méně parlamentních křesel než její poražený rival. Stalo se to již v letech 1951 a 1974. Kdyby letos konzervativci dostali jen o pár procent méně, stalo by se to opět.

Komentáře ČEských POLITIků K VOLBÁM

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Lubomír Zaorálek: Ukazuje se, že ani takzvaný většinový systém nemusí vést k vytvoření jasné většiny po volbách. Ve Velké Británii je to signál, že žádná strana nepřišla s programem, který by dokázal vyhrát.

Předseda ODS Petr Nečas: Volby v Maďarsku i Velké Británii jsou jasným signálem, že se evropské země odklánějí od levicových receptů na řešení ekonomické krize.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue