V nedělních Otázkách Václava Moravce premiéra Petra Nečase zaskočilo, že jeho soukromý dopis prezidentovi unikl na veřejnost.

V nedělních Otázkách Václava Moravce premiéra Petra Nečase zaskočilo, že jeho soukromý dopis prezidentovi unikl na veřejnost. | foto: ČTK

KOMENTÁŘ: Nečas se Klausovi omluvil za „debilitu“. Je proto slaboch?

  • 56
Je premiér Petr Nečas slaboch, protože se po siláckém gestu - spojení opakovaného pokusu o prosazení vyšší DPH s žádostí o důvěru omluvil prezidentovi Klausovi za slova o ekonomické debilitě? Zástupce šéfredaktora MF DNES Jiří Kubík soudí, že slabochem je spíše ten, kdo Nečasův soukromý dopis "vynesl".

Je Petr Nečas zásadový bojovník za zdravější veřejné finance, a tudíž neváhá položit premiérskou hlavu na špalek a žádat schválení vyšší DPH, nebo je to slaboch, který veřejná silácká prohlášení bere ve vší tichosti zpět a omlouvá se "tatíčkovi" Klausovi?

Otázka, která napadla každého, kdo v neděli sledoval diskusi Václava Moravce a viděl zaskočeného Nečase, kterak se dozvěděl, že informace o jeho soukromém dopisu unikla z Hradu ven.

O co jde? Před třemi týdny se Nečas v jednom rozhovoru ohradil proti myšlence, že by jeho vláda měla vzít zpět návrh na vyšší DPH, k čemuž ji vyzýval i Václav Klaus. "To by byl krok na hranici politické a ekonomické debility," zaskočil Nečas svým slovníkem. Reakce dotčeného Klause přišla vzápětí: "Tuto siláckou rétoriku nemohu přijmout."

Z ideologického sporu o daně se tak stal spor osobní. O to, kdo je schopen razantnějšího výpadu na toho druhého. Klaus, odpůrce zvýšení daní, pravil, že doufá ve vítězství zdravého rozumu u poslanců, načež šest rebelů v ODS při hlasování Sněmovny opravdu pomohlo vládní návrh potopit. Nečas, který se nemíní vzdát, teď nutí všechny zpytovat svědomí, neboť návrh hodlá předložit znovu a podepřít ho žádostí o důvěru vládě: neprojde-li návrh znovu, vláda padá.

To je vskutku silácké gesto člověka, který sází na jedinou kartu: nemůžu-li vládnout, jak chci, ať nevládnu vůbec. S důsledky, které to bude mít pro všechny zúčastněné včetně oněch rebelů; tedy pád vlády, možné předčasné volby, další (ne)zvolení do Sněmovny.

A do toho se dozvídáme, že tento "silák" píše na Hrad omluvné dopisy! Jak to jde dohromady?

Ono to jedno vysvětlení, ryze lidské, má. Nečas nechce vést osobní válku s prezidentem. A když mu došlo, že se Klause dotkla jeho slova o debilitě (prý navíc špatně pochopená), pak se za ně omluvil. V soukromém dopise. Což je důležitý detail. Detail, který v bitvě mezi Hradem a Strakovou akademií dělá slabocha z někoho jiného: z toho, kdo informaci o dopisu pustil mezi rebely v ODS a začalo se s ní hrát proti Nečasovi. Kolik lidí ví o soukromé korespondenci? Určitě odesílatel a adresát. Kdo to mohl být?

Stručně řečeno: jsme svědky další zápletky zvláštní tragikomedie, v níž se nehraje o málo (osud vlády), ale v níž, zdá se, má mírně navrch Nečas. Jako předseda ODS může kalkulovat i s termínem svolání stranického kongresu. A zasednou-li členové ODS před klíčovým hlasováním Sněmovny a budou tlačit na rebely, ať se uklidní a zákony schválí, Nečasovu pozici to jedině posílí.

Opačný výsledek, tedy že by na kongresu zvítězili rebelové a Nečase sejmuli, je krajně nepravděpodobný. Přitom by vlastně ani důstojný odchod mezi politické vysloužilce v tomto "dramatu" nebyl hanebnou porážkou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video