Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek (vpravo) a lídr pražské kandidátky Jan Wolf...

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek (vpravo) a lídr pražské kandidátky Jan Wolf sledují předběžné volební výsledky ve štábu strany v Praze. (11. října 2014) | foto: Petr Topič, MAFRA

KOMENTÁŘ: Nenápadný triumf KDU-ČSL. Není nad to mít solidní fundament

  • 49
Na počet hlasů sice uplynulé volby vyhrálo hnutí ANO, na počet získaných míst v zastupitelstvech však všechny předčila KDU-ČSL. Úspěch lidovců však podle komentátora MF DNES Miroslava Koreckého mohl překvapit jen toho, který nebral v potaz volební výsledky v předešlých komunálních volbách.

Komunální volby v sobě vždy skrývají příjemnou záchrannou síť. Zatímco poražení jsou víceméně jasní, vítězů bývá obvykle hned několik, což může nejednomu partajnímu předsedovi zachránit krk. 

A tak se odedávna po volbách přebíjejí zejména partaj vítězící ve větších městech (donedávna ODS, dnes ANO) se stranou venkovskou (dříve i dnes KDU-ČSL), zda je důležitější počet získaných hlasů, nebo zastupitelských mandátů, míst v radách, starostů, primátorů.

I letos mezi volebními formacemi na počet hlasů drtivě vyhrálo hnutí ANO, s trojnásobným ziskem až před šestou KDU-ČSL, na počet získaných míst v zastupitelstvech však lidovci smetli všechny ostatní. Mají jich 3 792, což je - docela vtipně - skoro třikrát více než až šestí babišovci.

Vysvětlení je jednoduché: na jeden mandát v Dolní Lhotě stačí desítky hlasů, na mandát v Praze desetitisíce. A zatímco nepočetné ANO dosáhne maximálně do středních měst, lidovci jako masová partaj jsou tradičně hotovými mistry všech Dolních Lhot.

Výkon strany, která se ještě nedávno zdála na pokraji zániku, je obdivuhodný. Překvapit však mohl jen toho, kdo nečte podrobně volební výsledky. I v minulých komunálkách, jen půl roku poté, co vypadli ze Sněmovny, tedy v okamžiku nejhlubší krize, a už řadu měsíců dokonce bez předsedy, totiž křesťanští demokraté ze třetího místa zle dotírali na vedoucí ODS a ČSSD. Dnes se naopak zdají ve slušné formě, jak ukazuje i jedenáct postupujících do druhého kola senátních voleb.

Silný komunál nebo celorepubliková strana?

Lidovecký příběh posledních let, tedy příběh pádu a opětovného vzestupu, je zajímavým příspěvkem do diskuse, která v českých partajích už delší dobu probíhá. Téma: vyplatí se budovat si silný komunál, anebo je účelnější být úzkou a čistě volební celorepublikovou stranou?

VOLBY 2014

Zkušenosti jsou různé a argumentů hromada pro obě varianty. Tradiční strany jako ČSSD, KDU-ČSL nebo i novější ODS vždy sázely na širokou základnu, v poslední době se však více daří útlým úderkám typu ANO nebo Okamurova Úsvitu. Kompromis zvolila TOP 09, v níž se úzké centrum opřelo v komunálu o masové hnutí starostů.

Se širokou základnou a komunálem jsou jen trable, z centra neuhlídáte místní aféry ani vznik alternativních center moci. Avšak nikdo jiný než masová KDU-ČSL se nedokázal po pádu vrátit do první ligy - a dokonce v komunálu vyhrávat volby. Vzpomeňme na ODA, Unii svobody či Stranu zelených.

A proč chodit do minulosti: lidoveckým 3 792 mandátům o víkendu „konkurovala“ elitářská topka 726 mandáty a okamurovci jen směšnými čtyřiapadesáti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video