Premiér Bohuslav Sobotka a prezident Miloš Zeman hovoří na XXVII. Sněmu...

Premiér Bohuslav Sobotka a prezident Miloš Zeman hovoří na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR v Praze. (28. května 2015) | foto: Petr Topič, MAFRA

GLOSA: Na verdikt soudu kašlu. Jako prezident a premiér

  • 616
Na málokterou věc měli v posledních měsících český prezident a premiér stejný názor. Teď se překvapivě sešli na dost odpudivé půdě: ignorování soudních verdiktů, píše ve svém komentáři Miroslav Korecký.

Žádný prezident se tak často jako Miloš Zeman nesetkával v Brně, hlavním městě justice, s vrcholnými funkcionáři soudů. Ale paradoxně žádný také tolik neproslul ignorováním pravomocných rozsudků jako on.

Je to dlouhá a smutná řada těch, jimž se Zeman v minulosti odmítal omluvit, i když mu to přikázal soud: bývalý poslanec ODS Milan Hruška, exministr zahraničí Josef Zieleniec, politik ODS Miroslav Macek, novinář Ivan Brezina, právník Pavel Hasenkopf...

Jeho poslední oběť se jmenuje Ferdinand Peroutka a případ je snad všeobecně známý. V soudním jednání se Zeman nepříliš hrdinsky skrývá za instituci, prezidentskou kancelář. A soudkyni, která Hradu před měsícem přikázala se jménem prezidenta Peroutkově vnučce omluvit, si vzal Zeman o víkendu na paškál. Sám k soudu nepřišel, ale ze své kanceláře soudkyni vzkázal, že její verdikt byl projevem amatérismu - a proto ho odmítá.

Česká ústava, v níž je dělba moci v zemi velmi strukturovaně popsána, se (zase jednou) otřásla v základech. V poslední době si ale náš „zákon zákonů“ moc neodpočine. S velmi podobnou právní logikou přišel ve stejné době i fakticky druhý muž v zemi, premiér Bohuslav Sobotka.

Sobotkovo dobrodružství kolem soudu s Altnerem

Spor ČSSD s právníkem Altnerem je sice už tak vousatý a tak ostudný, že by se zdálo, že to snad větší průšvih pro nejsilnější partaj v zemi být ani nemůže. A přece. Strana, v jejímž čele stojí držitel titulu Mgr. z Právnické fakulty Masarykovy univerzity, přišla s velmi kreativním výkladem spravedlnosti a dál ignoruje pravomocný verdikt soudu. Protože kdyby prý eventuálně uspělo její dovolání k Nejvyššímu soudu, mohla by eventuálně zjistit, že peníze, které má dostat zpátky, už eventuálně zmizely kdesi v cizině.

Pro českou ústavu a běžné vnímání práva je to hotová katastrofa, protože příklady elit se stávají normou. Jestli to bude katastrofa i pro oba „národní vůdce“, není vůbec jisté. Prezidentovi to asi tolik neuškodí, jeho stoupenci už jsou zvyklí na leccos a Zeman, ač bývalý premiér a nyní hlava státu, je pro ně stále rebelem, proti všemu a proti všem.

U Sobotky je to něco jiného. To, co se snese u zbojníka, se netoleruje úředníkovi na poště. Premiér je faktickou hlavou systému, právního státu, pořádku v zemi, tomu se anarchie netrpí. Dobrodružství kolem soudu s Altnerem je proto možná vůbec nejrizikovější politická mise, na niž se Sobotka vydal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video