Donald Trump a Hillary Clintonová zvítězili v primárkách v New Yorku

Donald Trump a Hillary Clintonová zvítězili v primárkách v New Yorku | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Clintonové chybí drajv, její kampaň táhnou všichni okolo

  • 57
Předvolební klání v USA se přehouplo do etapy, která již začne zajímat většinu Američanů. Konventy, které se v uplynulých týdnech konaly, formálně potvrdily pozici Donalda Trumpa a Hillary Clintonové jakožto oficiálních kandidátů za republikány a demokraty.

Ačkoliv byl demokratický konvent částečně předvídatelný, ukázal na slabiny v kampani demokratů. Hillary Clintonové je dlouhodobě vyčítáno, že nedokáže ve voličích vzbudit emoce. Skalních stoupenců mnoho nemá, pro řadu voličů je prostě menším zlem. Na konventu se toto podařilo prolomit, i když ne přímo jí. Emotivně na její podporu promluvili Bill Clinton a Michelle a Barack Obamovi.

Miloš Gregor

Politolog Miloš Gregor

Vystudoval politologii, v současnosti je vyučujícím na katedře politologie Masarykovy univerzity v Brně. Profesně se věnuje volebním kampaním, politickému marketingu, komunikaci a propagandě. Sám se na řadě kampaní podílel.

Mít voličům co nabídnout, je jedna věc. Bez programu a vize se kandidát neobejde. Stejně tak je ale potřeba jim to umět prodat - zejména dnes, kdy jsou lidé doslova zahlceni množstvím informací, které nestíhají vstřebat. A emotivní, poutavé projevy či krátká a úderná sdělení nepatří zrovna mezi silné stránky Hillary Clintonové.

Zato u jejího manžela a Baracka Obamy jsou roky ve funkci, ve které pronášeli projev denně, znát. S trochou nadsázky se tak dá říci, že pokud se budou angažovat v kampani i nadále, mohli by Hillary pomoci volby vyhrát. Je to ale na pováženou, zejména po předešlých osmi letech emotivních kampaní a úderných projevů Baracka Obamy.

Naproti tomu jejímu rivalovi Donaldu Trumpovi se nedá vyčítat, že by nebudil ve voličích emoce. Na republikánském konventu o týden dříve přitom vystupoval smířlivěji a měl umírněný projev, kterým chtěl ukázat, že může být přijatelný i pro doposud nerozhodnuté voliče. Že dokáže udělat úkrok k politickému středu. Jenže to se změnilo s minulým týdnem.

Nejprve vyzval Rusko, aby se nabouralo do emailové schránky Hillary Clintonové. Následně prohlásil, že pokud USA chtějí mít lepší vztahy s Ruskem, měly by uznat anexi Krymu (psali jsme zde). Obě prohlášení jasně dávají tušit, jak by také mohla vypadat zahraniční politika USA, pokud by Trump vyhrál listopadové volby. Zatím to ale vypadá, že podobné výroky opět více pobouřily média a lidi v zahraničí, jeho voliči zůstávají klidní. Výkyvy preferencí se nenechejme zmást - je běžné, že po konventu kandidátovi dané strany krátkodobě vyskočí podpora o přibližně čtyři procentní body.

Větší dopad mělo Trumpovo ohrazení se proti rodičům padlého amerického vojáka muslimského vyznání (podrobně jsme o tom psali zde). Ti se tak neplánovaně stali hlavními hvězdami demokratického konventu. Tato zbytečná a nedůstojná přestřelka zároveň byla pověstnou poslední kapkou do poháru trpělivosti velké části republikánů.

Smutná zpráva o stavu politiky

Jak následní kritika ukázala, strana se za Trumpem nikdy nesjednotila (více zde). Velká část republikánů jej pouze se skřípěním zubů tiše tolerovala v naději, že s blížícími se volbami Trump svoji rétoriku zmírní a celkově se přestane chovat jako slon v porcelánu. A je to pochopitelné: po osmi letech už by zase rádi v čele Spojených států viděli republikána. Trump je však pro ně natolik kontroverzní, že možná raději obětují další čtyři roky, než by riskovali, že Trump-prezident svým konáním definitivně rozloží už tak rozhádanou stranu.

Symbolickou ukázkou vztahu této části republikánů k Trumpovi je Ted Cruz, který na konventu odmítl Trumpa podpořit se slovy, že nepodpoří někoho, kdo urážel jeho manželku a otce. Trump je osobnost velmi kontroverzní a jak se zdá, tak mu nejsou vlastní ani kompromisy. Bez nich to však v politice nejde.

Oba konventy se nesly v leitmotivu strachu. V tomto bodě se ukázal jako schopnější Trump, resp. jeho tým, který řídí kampaň a připravuje projevy. Zatímco Trump varoval před teroristy, ztrátou pracovních míst, násilnostmi atd., Clintonová varovala před Trumpem. Problémem však je, že pro řadu Američanů je Trump naopak ztělesněním změny, kterou žádají.

I když je hlavní a nejsledovanější část předvolebního klání teprve před námi, jedno se zdá být jasné už nyní. Snad nikdy v minulosti proti sobě nestály dvě osobnosti, které by byly tak málo oblíbené. Zdá se, že listopadové volby vyhraje ten, kdo bude méně nenáviděn. Což je poměrně smutná zpráva o stavu politiky a společnosti v nejvlivnější demokracii světa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue