Angela Merkelová dorazila k areálu ČVUT, provází ji premiér Bohuslav Sobotka,...

Angela Merkelová dorazila k areálu ČVUT, provází ji premiér Bohuslav Sobotka, vicepremiér Pavel Bělobrádek a přivítla ji rektor školy Petr Konvalinka (25. srpna 2016). | foto:  Petr Topič, MAFRA

KOMENTÁŘ: Angela Merkelová jako český volební transparent

  • 205
Hlídači protokolu a itineráře německé kancléřky mohli mít více rozumu. Naplánovat po čtyřech letech cestu do sousední země zrovna v čase, kdy se tam zaručeně stane předvolebním klackem, to nemá politička jejího formátu zapotřebí, píše ve svém komentáři k návštěvě Angely Merkelové komentátor iDNES.cz Miroslav Korecký.

Angela Merkelová je dnes pro spoustu Čechů zejména zosobněním její „Willkommenskultur“, politiky otevřené náruče k uprchlíkům, která přinesla - a ještě určitě přinese - Evropě mnoho problémů. Čechů se tyto trable sice ještě prakticky nedotkly, ale dříve nebo později se tak jistě stane.

Kancléřka v Praze

Politikům se nicméně podařilo nabídnout voličům toto téma jako nejaktuálnější volební trhák už dnes. Tedy před krajskými volbami, které paradoxně s řešením uprchlického problému souvisí jen velmi vzdáleně. Podobně jako kdysi regulační poplatky u lékařů.

Z tohoto pohledu byl příjezd Merkelové pro mnoho stran a uskupení hotovým darem z nebes: nikdo jiný by jim dnes nedal do ruky takový klacek a nikdo by v tropickém dnu nedostal tolik lidí do ulic na zhruba desítku protestních demonstrací. Když člověk poslouchal slova okamurovců a jiných vejlupků o drzé politické provokaci a okupantech, málem zapochyboval, jestli to opravdu přijíždí šéfka země, jejíž sedmnáctou spolkovou zemí fakticky jsme, minimálně ekonomicky.

Bylo ale vidět, jak i pro premiéra Bohuslava Sobotku, který jinak spolehlivě drží bruselskou linii, je návštěva kancléřky citlivou záležitostí. Je jistě dobře být v očích svých voličů mužem, za nímž váží cestu nejmocnější žena planety a symbol moderního evropanství. Na druhé straně právě typický volič ČSSD výrazně více ctí svou domácí košili než evropský kabát. A v otázce přijímání migrantů má naprosto jasno.

Fotogalerie

Proto bylo vlastně předem jasno, v jakém duchu se rozhovory povedou. Nebo spíše jak budou interpretovány navenek. Sobotka se nemohl neohradit proti povinným kvótám a přerozdělování „německých“ utečenců, ostatně předpolí si těsně před návštěvou Merkelové vytvořil už nezvykle rázným výrokem, že si v Česku nepřeje silnou muslimskou komunitu. Zároveň ale bylo téma migrace na společném brífinku až křečovitě urputně baleno do samozřejmě mnohem „důležitějších“ témat, jako je vynikající spolupráce obou zemí na poli vědy nebo technické detaily plánované dálnice do Drážďan.

U prezidenta Miloše Zemana to bylo jinak. I jemu se blíží hradní obhajoba a možná to byla poslední příležitost, jak po boku německé kancléřky ukázat, že se žádného velkého zvířete nelekne a zůstane dál nesmlouvavým islamobijcem. „Téma bezpečnosti občanů bude na prvním místě,“ odmítl už před schůzkou Zemanův mluvčí balit téma migrace do diplomatických slůvek.

„Obě strany jednání vyjádřily zásadně odlišné názory na otázku migrace, především z islámských zemí. Prezident republiky vyjádřil názor, že pokud si Německo pozvalo ilegální migranty, nemůže formou uprchlických kvót přenášet odpovědnost na země, které je nepozvaly,“ uvedl pak Jiří Ovčáček po setkání.

K tomu prezident ve stejný den přidal pro jistotu ještě návrh na zrušení ruských sankcí, snad aby náhodou jeho hlas v celém tom blázinci kolem Merkelové nezanikl.

Škoda, že jsou u nás prakticky pořád nějaké volby a iracionální vřava před nimi. Protože by bylo docela užitečné s německou kancléřkou opravdu, vážně a bez všech divadýlek diskutovat o dvou otázkách, které teď nejvíce hýbou Evropou: o migraci a všem, co s ní souvisí, a také o tom, kam dál s EU po brexitu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video