Premiér Petr Nečas po jednání grémia ODS (4. dubna 2012)

Premiér Petr Nečas po jednání grémia ODS (4. dubna 2012) | foto: Dan Materna, MAFRA

KOMENTÁŘ: S Věcmi veřejnými se vládnout nedá a bez nich také ne

  • 40
Slibujeme, co jsme odvolali, a odvoláváme, co jsme slíbili. Či odvoláváme, co jsme slíbili, a slibujeme, co jsme odvolali? Fráze z filmové pohádky přesně vystihuje politiku Věcí veřejných.

Krátce před půlnocí vylezli jejich představitelé před kamery a prohlásili, že budou dále jednat o vládě. Jen den poté, co se dohodli, že jejich ministři podají demisi. Měl to být nátlak na premiéra. Ten ale neustoupil, a tak VV provedly další půlobrat. Ale co bude zítra? Možná máme před sebou krátký oddechový čas.

Petr Nečas navrhl vládním stranám velikonoční sebezpytování a rozjímání. Spíš půjde o hádání, překřikování, licitování a blufování. Pád vlády je podobně jako rozsudek nad Vítem Bártou odložen až po svátcích.

Tedy nejspíš odložen. Ještě v úterý večer se zdálo, že vláda je odsouzena. Ve středu však údajné demise ministrů za VV putovaly v údajných obálkách nikoli k premiérovi, ale k Radku Johnovi. Též by se dalo napsat údajnému, neboť u VV je vše údajné. Povšimněme si shodného slovního kořene se slovem "udání". Karolína Peake a Pavel Dobeš, o něco méně údajní než ostatní členové poslaneckého klubu VV, se však nejspíš (a na jak dlouho) proti kolegům vzbouřili a chtějí ve vládě zůstat. A pozdě večer John prohlásil, že on vlastně také.

Další komentáře najdete v aktuálním vydání MF DNESČtěte ve čtvrtek 5. dubna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Křesťané věří, že v době velikonoční od ukřižování na Velký pátek až do procitnutí v neděli ráno nebyl Kristus ani živý, ale ani mrtvý v pravém slova smyslu. Prý i sestoupil do pekel. Něco podobného se děje s naší vládou, jenže to bude trvat od středy do úterka. Přirovnání ovšem platí s velkou výhradou. Ke Kristovi má tahle vláda nekonečně daleko, i když jejími nejvýraznějšími postavami jsou katolíci Nečas a Kalousek. A pak je velmi problematické, zda bychom si měli zmrtvýchvstání vlády přát. Jestli byly donedávna nějaké důvody, tak po tom, co předvedly v posledních dvou dnech Věci veřejné, hodně jich ubylo.

VV jsou nevypočitatelné, nespolehlivé a prolhané. To sice platí pro všechny politické strany, ale Bártovi lidé dovedli tuto pokleslou kulturu k dokonalosti. Nečas už při poslední krizi hrozil, že nikam neustoupí. Tentokrát ustoupil o půlkrok. Vydírání se sice postavil, ale dal svým kolegům onu velikonoční pauzu. A oni po ní skočili.

Jenže je to stejně cesta do pekel a Nečas to ví. Notoricky nestálé, nevyrovnané a nevěrné VV se nezmění. Ustupovat jim se nevyplácí, stupňují požadavky. Když jim premiér pohrozí silou, sice couvnou, jak to - údajně -  udělaly ve středu. Jenže co z nich po tomto divadle zbude? A kdy udělají další nesmyslnou nevypočitatelnou scénu?

Ta poslední, kvůli údajné nahrávce Kristýny Kočí, postrádala jakoukoli politickou racionalitu. Podle tvrdého jádra VV je Kočí lhářka. A najednou slova "lhářky" mají být důvodem pro odchod.

Rychlé předčasné volby, se kterými hraje premiér i Kalousek, by nejvíc uškodily VV - zcela jistě by odešly do muzea voskových figurín. Proto asi to váhání. Další měsíce či dokonce roky u moci jsou pěkné lákadlo, i když konec je stejně nevyhnutelný. Zázraky se nedějí ani o Velikonocích a jakékoli příští volby jsou pro Bártovu partu jistou smrtí.

Pravda ovšem je, že předčasné volby nevyhovují ani Nečasovi. ODS by při nich zaplatila daň za své skandály i za nepopulární, byť nutná úsporná opatření. Která navíc mediálně slabý, byť politicky schopný Nečas nedokáže vysvětlit.

Premiér by tedy byl raději, kdyby se nějaká velikonoční dohoda našla, i když z logického, věcného a morálního hlediska není vlastně o čem mluvit. VV si odhlasovaly, že z vlády odejdou, Nečas řekl, že to je konec. A ejhle, najednou není. Jenže vyvléct se ze smrti není jen tak. A to tím spíše, že premiér alespoň slovně nechce rozštěpit VV a vládnout s některými poslanci těsnou většinou. Jak to ale udělat, aby celé veverky ve vládě byly, nedostaly za své vydírání nic a neztratily zcela tvář? Odpověď, že kdo tvář už ztratil, nemůže ji ztratit podruhé, není dostačující.

Musí se tedy najít něco, co bude vypadat jako dohoda. Mluví se o škrtání ministerstev a úpravě programového prohlášení, budou i rošády ve vládě.

Jak to dopadne? Tipovat je těžké, protože pohnutky některých aktérů jsou iracionální. Pokud bychom se ale drželi logiky, pak u všech stran mírně převyšuje zájem na setrvání v koalici nad puzením tento bizarní svazek opustit.

Ve středu se navíc udály ještě dvě věci, které tomu nahrávají. Ministři Dobeš a Peake se vzbouřili proti stranickému diktátu a ta vzpoura nevypadá jako předem domluvené divadýlko. U soudu se zas ukázalo, jak nedůvěryhodný, ba nestoudně nedůvěryhodný je Jaroslav Škárka, který spolu s Kristýnou Kočí obvinil neformálního vůdce VV Bártu z úplatkářství. Šance na to, že Bárta vyvázne, se patrně o něco zvýšily. Kdyby nebyl odsouzen, byla by vládní spolupráce pro větší strany principiálně možná.

Údajně tedy vláda přežije.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video