Volební shromáždění v Iowě dopadlo pro Marca Rubia mnohem příznivěji, než se...

Volební shromáždění v Iowě dopadlo pro Marca Rubia mnohem příznivěji, než se čekalo. Vydrží mu to i do New Hampshiru? | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Jsem tu a jdu bojovat. Rubio se v Iowě zařadil mezi favority

  • 14
V Iowě v noci na dnešek proběhly první z dlouhé řady primárek. Jaké základní ponaučení nám daly? Nic nemusí být tak, jak průzkumy předpovídají. Překvapivé pořadí u republikánů a vyrovnaný výsledek u demokratů dávají tušit, že primárky v New Hampshire příští týden budou minimálně stejně napínavé.

U demokratů průzkumy dopředu naznačovaly, že souboj mezi Hillary Clintonovou a Bernie Sandersem bude velmi těsný. Clintonová však vítězství zoufale potřebovala. Na jejím vystupování v posledních dnech bylo znát, že je nervózní z opakování scénáře z roku 2008.

Miloš Gregor

Politolog Miloš Gregor

Vystudoval politologii, v současnosti je vyučujícím na katedře politologie Masarykovy univerzity v Brně. Profesně se věnuje volebním kampaním, politickému marketingu, komunikaci a propagandě. Sám se na řadě kampaní podílel.

Před osmi lety Clintonovou totiž čekalo nemilé překvapení, když ji jako suverénního favorita porazil tehdy neznámý Barack Obama. Letos vyhrála však jen velmi těsně, spíše symbolicky. Pokud se něco zásadního nestane, příští týden ji v New Hampshire čeká drtivá porážka. A to pro ni není moc slibný začátek čtvrt roku trvajícího volebního maratonu.

Nebylo pochyb o tom, kteří dva kandidáti se umístí v čele republikánského pelotonu. Pravda, vítězství Teda Cruze nad Donaldem Trumpem čekal málokdo. O největší překvapení se však postaral Marco Rubio. Toho řada komentátorů opomíjela, neboť byl v průzkumech s přibližně 12 % preferencí mezi republikány s výrazným odstupem až třetí. Ale volební systém v Iowě je dopředu jen těžko předvídatelný a tak se stalo, že Rubio skončil jen velmi těsně třetí za Trumpem.

Rubia lze s mírnou nadsázkou vnímat jako kandidáta minulého století - nejen díky tomu, že zastává tradiční konzervativně republikánské hodnoty, ale i stylem kampaně. Ten je typický snahou klást důraz spíše na témata než na populistická hesla. Pravděpodobně i to na poslední chvíli zaujalo řadu republikánských voličů, kteří už jsou unaveni nekončícími osobními výpady Cruze na Trumpa a naopak. A to primárky teprve začaly!

Americké volby

Rubio tak právě prožívá něco, čemu se v USA říká momentum. Je to trend zvyšujícího se zájmu médií a voličů. Otázkou je, zda mu toto vydrží ještě minimálně do primárek v New Hampshire, ještě lépe však do prvního března. Tehdy se totiž republikánské primárky konají hned ve 12 státech, včetně velkého a vlivného Texasu (více o systému voleb zde).

Byť mají Iowa a New Hampshire dohromady asi jen 4,5 milionu obyvatel, do značné míry určují další vývoj voleb. Kdybychom si měli pomoci příměrem k České republice, tak si představme, že by se sněmovní volby konaly v jednotlivých krajích postupně, nikoliv zaráz. První kraj by byl důležitý, protože by ukázal reálnou sílu jednotlivých politických stran či kandidátů. Voliči v ostatních krajích už by se rozhodovali i na základě prvních výsledků.

V Iowě tak nejde jen o výsledek jako takový, je to hlavně signál, který kandidáti vysílají do dalších států: Jsem tu a jsem připraven bojovat, tak mě berte vážně. Do této chvíle byla vážně brána čtveřice kandidátů. Po včerejší noci se o pozornost jasně a zřetelně hlásí i Marco Rubio.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video