Ukrajinci v neděli rozhodují o budoucnosti své země (26. října)

Ukrajinci v neděli rozhodují o budoucnosti své země (26. října) | foto: AP

KOMENTÁŘ: Trpěliví Ukrajinci dali Porošenkovi i Ukrajině novou šanci

  • 445
Kyjev (od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Lze si jen těžko představit, že by ukrajinské parlamentní volby dopadly lépe. Pokud se potvrdí odhady volebních výsledků, které shodně dávaly prezidentskému Bloku Petra Porošenka a premiérskému uskupení Národní fronta mezi čtyřiceti a padesáti procenty hlasů, pak je jasné, že i jen spolu bez problémů vytvoří nový většinový kabinet.

Navíc mají v záloze dalšího spojence v nové západoukrajinské straně Samopomoc, která je občanskou stranou západního střihu, mající velmi daleko k radikálním uskupením Pravého sektoru, nebo Svobody. Mimochodem i to, že Pravý sektor zůstal s dvěma procenty v kategorii mimoparlamentních uskupení je pro Ukrajinu dobrá zpráva.

Dohonit dvacet let

Ukrajina tak bude moci velmi rychle vytvořit prozápadní, reformní vládu, v něčem podobnou například druhé slovenské vládě Mikuláše Dzurindy, která před více než deseti lety katapultovala Slovensko do kategorie úspěšných evropských zemí.

Výsledky voleb naleznete zde

Na Ukrajině vítězí Porošenkův blok

Zatímco však Dzurinda doháněl zpoždění šesti let, kdy byl u moci autoritářský premiér Vladimír Mečiar, Ukrajina do jisté míry ztratila velkou většinu z minulých více než dvaceti let od získání samostatnosti.

V zemi se sice na rozdíl od Ruska podařilo i díky dvěma revolucím udržet demokratický systém, ale jinak je Ukrajina rozkradeným, zkorumpovaným a nefunkčním státem, kterému hrozí, že si z něj Rusko ukrojí, kolik bude chtít.

Varující je někdy jen třicetiprocentní účast voličů v těch částech východní Ukrajiny, které byly osvobozeny ukrajinskou armádou. To ukazuje, že velká část tamního obyvatelstva spíše fandí separatistům z Doněcka a Luhanska než Kyjevu.

Ukrajina, zrcadlo Ruska

Volby dopadly z hlediska budoucnosti země dobře, ale nelze je pokládat za nic více, než za jednu z posledních šancí, které Ukrajina jako samostatný a demokratický stát dostala.

Putinovo Rusko udělá vše pro to, aby Kyjev tuto šanci nemohl využít. Západ by se v tom Putinovi nejen měl snažit zabránit, ale měl by najít síly a prostředky k tomu, jak Ukrajině pomoci. V Ukrajině má totiž autoritářské Rusko svoje zrcadlo.

Úspěšná, demokratická Ukrajina může být počátkem konce putinovské diktatury v Rusku. Což je pro Vladimira Putina nepochybně hrozba, ale pro Evropu výzva. Jedna z největších, před kterými stojíme. Ukrajinští voliči udělali, co mohli. Teď je to na nás, zda jim dokážeme pomoci více, než Ukrajině Putin dokáže škodit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video